Espresso

Šálek espressa

Caffè espresso (italsky dosl. „káva na vyžádání“) je kávový nápoj původem z Itálie. V Česku[1] či na Slovensku[2] se také používají pro tento nápoj termíny preso[3], presso, expreso, nebo piccolo z italského výrazu pro „malý“, ačkoliv jsou tyto výrazy považovány některými experty za nesmyslné,[4] respektive v italském prostředí neexistují, některé české prodejny tyto názvy ve své nabídce mají.[1]

Etymologie výrazu

O původu výrazu, resp. přesném významu slova „espresso“, se vedou debaty. Ačkoli některé zdroje uvádějí prostě „vytlačený“,[5] (výraz „espresso“ je svým původem příbuzný např. s výrazem „express“ – expresní, rychlý, vyjádřit apod., s významem „tady a teď“, „rychle“), což může rovněž souviset s rychlým způsobem přípravy kávy espresso.

Konkrétně výraz espresso pochází z italštiny, kde je příčestím (z inf. esprimere – „vyjádřit“, ale též „vytlačit“ apod.), zde snad s významem „vyjádřit“ (názor, přání, pocit). Italové ovšem o kávě obvykle hovoří pouze jako o caffè (káva), přičemž právě způsob „espresso“ je nejběžněji konzumovanou formou. Původ se však vztahuje k dobám, kdy bylo espresso připraveno a podáváno na barech „na přání“ (all'espresso) zákazníka.[6] Zřejmě tedy nemá název souvislost s tlakem, při kterém se tento druh kávy připravuje (ex- = vy-, presso = tlačit).

Náležitosti a příprava

Italský ručně vyráběný espresso kávovar Victoria Arduino Athena Leva

Italské espresso se připravuje zpravidla ze 7 gramů kávy pomleté v mlýnku na kávu, která se dá do páky a stlačí pěchovadlem. Páku vložíme do kávovaru a káva je pak protlačena vodou o tlaku 8–10 barů a teplotě 88–90 °C[7] do nahřátého hrníčku (ten se nahřívá na ploše kávovaru předem, aby espresso udrželo svoji teplotu – proto se hrníčky staví na kávovar dnem, případně je lze předem nahřát horkou vodou). Vytéká cca 25 sekund a obsahuje 25-30 ml tekutiny.[7] Na hladině je kréma (créma) barvy lískového oříšku silná cca 1–2 mm. Tmavší barva pěny znamená příliš vysoký tlak vzniklý při filtraci, daný např. velkým manuálním stlačením kávy ve filtru nebo velmi jemným namletím kávy. Výsledkem může být hořká nebo také „přepálená“ chuť nápoje.

Dodržení všech podmínek tlaku, teploty a času je důležité pro správnou extrakci. Často se chybuje v době přípravy a objemu nápoje. Správné espresso má pouze 25–30 ml tekutiny, což v hrníčku vypadá jako malé množství a často je snahou nechat kávu protékat déle, což ovšem může zapříčinit nesprávnou chuť kávy. Pro větší objem je možné kávu doplnit horkou vodou (americano – káva je zředěná[8]) nebo kávu připravit ze dvou až tří dávek (14 g resp. 21 g) do většího sítka. Káva je potom silnější.

Nápoje připravené z espressa

TypObjem nápojePoznámky
Espresso25-30 mlZákladní nápoj ze kterého vychází další mléčné i nemléčné kávové nápoje.
Espresso macchiato30-40 mlMacchiato [makiáto] znamená italsky flek nebo skvrna. Podle klasického italského způsobu se do espressa přidává lžíce mléčné pěny, podle moderního způsobu je po okraj naplněno mikropěnou.
Lungo60-70 mlEspresso doplněné horkou vodou v poměru 1:1.
Americano150-180 mlEspresso doplněné horkou vodou v poměru 1:5.
Cappuccino150-180 mlPřipravuje se jako espresso s velkým množstvím mléka a mléčné pěny. Často se do cappuccina malují obrázky pomocí techniky Latè art.
Flat white150-180 mlPůvodem australský nápoj, oproti cappuccinu obsahuje více kávy (dvojité espresso) a méně mléka s pěnou.
Caffè latte250-280 mlDo espressa se nalije alespoň 210 g jemně našlehaného mléka s pěnou o teplotě 58–70 °C. Také se do něho malují obrázky pomocí techniky Lattè art.
Latte macchiato250 mlDo vysoké sklenice se naleje mléko a mléčná pěna, která se nechá alespoň půl minuty odstát, poté se do něj vleje jedna dávka (shot) espressa a tím vzniknou tři barevně odlišené vrstvy.

Další varianty:

  • Ristretto – „zhuštěné“ espresso na přibližně 20 ml, louhuje se v páce kratší dobu než espresso.[9][10]
  • Caffè crema – „dlouhé“ espresso z více vody a hruběji umleté kávy, přibližně 120-180 ml
  • Espresso con panna – espresso se smetanou
  • Vídeňská káva – lungo se šlehačkou
  • Long black – na rozdíl od americana se nejprve nalévá horká voda a poté dvojité espresso
  • Café mocha – café latte s čokoládou
  • Caffè corretto – (it. opravená káva) espresso s brandy, grappou nebo sambucou

Odkazy

Reference

  1. a b Češi mají na své „piccolo“ právo. CrossCafe ho začalo oficiálně nabízet. E15 [online]. 2015-12-18 [cit. 2015-12-20]. Dostupné online. 
  2. Vedeli ste, že ”piccolo” neexistuje?. PNky.cz [online]. 2012-11-28 [cit. 2015-12-20]. Dostupné online. 
  3. NAPAJEDLA, Pražírna kávy. Jak správně připravit espresso? Není to nic složitého | Pražírna-Napajedla.cz. prazirna-napajedla.cz [online]. 2021-01-13 [cit. 2021-02-02]. Dostupné online. 
  4. Piccolo neexistuje, tvrdí Adam Dvořák. Označují ho proto za kávového fašistu. Metro [online]. 2013-09-16 [cit. 2015-12-20]. Dostupné online. 
  5. Oxford English Dictionary. [s.l.]: Oxford University Press, 1989. Dostupné online. (angličtina) 
  6. [1]
  7. a b [2] Piccolo neexistuje
  8. http://www.piccoloneexistuje.cz/espresso
  9. Ristretto.. Piccoloneexistuje.cz [online]. Dostupné online. 
  10. Od ristretta až po flat white: Poznáte kávové nápoje na bázi espressa?. Coffeespot.cz [online]. 2023-01-17. Dostupné online. 

Související články

Literatura

  • DAVIS VESELÁ, Petra (2018). Velká kniha o kávě. Praha, Česká republika: Smart Press. ISBN 978-80-88244-05-9
  • KOLEKTIV (2020). Milovník kávy. Pangea. ISBN 9788076420533
  • AUGUSTÍN, Jozef, KAŠPÁRKOVÁ, KOIŠOVÁ, Katarína, ELBEL, Ondřej (2016). U kávy o kávě a kávovinách. Jota. ISBN 9788074628504

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flat white coffee at Sainsbury's, Chingford, London, England 2.jpg
Autor: Acabashi, Licence: CC BY-SA 4.0
Cup of flat white coffee at Sainsbury's Low Hall supermarket, Chingford, London, England.

Mobile device view: Wikimedia (at August 2019) makes it difficult to immediately view photo groups related to this image. To see its most relevant allied photos, click on Sainsbury's, Low Hall, Chingford, and this uploader's Food and Drink photos. You can add a beta click-through 'categories' button to the very bottom of photo-pages you view by going to settings... three-bar icon top left.
Desktop view: Wikimedia (at August 2019) makes it difficult to immediately view the helpful category links where you can find images related to this one in a variety of ways; for these go to the very bottom of the page.

This image is one of a series of date and/or subject allied consecutive photographs kept in progression or location by file name number and/or time marking.
Camera: Panasonic Lumix DMC-TZ90.
Software: File lens-corrected, optimized, perhaps cropped, with DxO PhotoLab 2 Elite, and likely further optimized with Adobe Photoshop CS2.
Ristretto - by Charles Haynes.jpg
Autor: Charles Haynes from Sydney, Australia, Licence: CC BY-SA 2.0
Cup of ristretto
Tazzina di caffè a Ventimiglia.jpg
Autor: Lemone, Licence: CC BY-SA 4.0
Una tazzina di caffè a Ventimiglia, Italia.
Einspaenner.jpg
Autor: V. Kostitsin-Teterin, Licence: CC BY-SA 3.0
Einspänner Coffee : A viennese specialty. It is a strong black coffee served in a glass topped with whipped cream, it comes with powder sugar served separately.
Double flower (latte art).jpg
Autor: Scoti5, Licence: Attribution
Cappuccino
Espresso Americano.jpeg
Black coffee (Espresso Americano) at Cafe Coffee Day in Bangalore.
Victoria Arduino - Athena Leva-edit.jpg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
The Victoria Arduino espresso machine " Athena Leva model".
Carajillo en Duralex Cigogne.jpg
Autor: Francesc Fort, Licence: CC BY-SA 4.0
Café tocat en un got Duralex Cigogne.
Glass of Coffee Latte with Pastry (2).jpg
(c) Jonatan Svensson Glad // CC-BY-SA 4.0 // via Wikimedia Commons
A glass of coffee latte and one pastry from a local café.
Nero Espresso long black (3168418775).jpg
Autor: anthony_p_c, Licence: CC BY 2.0
Nero Espresso long black
Latte macchiato.jpg
Autor: coffeefellow, Licence: CC BY-SA 2.5
Ganzaufnahme eines Latte Macchiato. Man sieht die Schichtbildung durch Doppeldiffusion.