Etatismus
Etatismus (z franc. l'État, stát) je názor či postoj, který zdůrazňuje roli státu při řešení společenských a hospodářských problémů, případně chce rozšířit jeho působnost a pravomoci. Pojem vznikl kolem roku 1880 ve Francii a užívá se kriticky a polemicky, kdežto zastánci těchto tendencí jej obvykle odmítají. V ekonomii má podobný význam dirigismus (z franc. diriger, řídit).
Významy
V politické teorii znamená etatismus například názor, že nositelem suverenity společnosti nejsou občané, nýbrž stát a jeho představitelé, takže úkolem lidu a různých sdružení je především posilovat moc a prestiž státu. Extrémním příkladem mohou být fašistické státy.[1] Stát se pak často chápe jako hierarchicky uspořádaný celek či organismus, který potřebuje jednotu a semknutost lidu a také ji vnucuje a vymáhá.
V ekonomické teorii znamená tendence posilovat řídící roli státu v hospodářství, ať už centrálním plánováním nebo prostřednictvím státních podniků. Užívá se pro systémy státního kapitalismu a silného dirigismu.[2]
Pro a proti
Kritika „etatismu“ vychází z pozic jednak liberálních, jednak anarchistických (M. Bakunin) a vyvolalo ji prudké rozšiřování rolí státu v posledních stoletích. Etatismus, který vyvrcholil v totalitních režimech, může skutečně znamenat ohrožení občanských svobod.
Kritiky vůči státu, vůči jeho přerozdělování, vůči jeho regulacím a intervencím, vychází z nejrůznějších argumentů:
- Stát do ekonomiky nemůže přinést nic, co by v ní již nebylo.
- Dotace ničemu nepomáhají: Intervencionisté jen poukazují na „přínosy“, které je vidět, ale už neukazují následky.[3][4] (Frédéric Bastiat)
- Dotace škodí: jsou jako transfúze krve z levé ruky do pravé, když se při tom navíc polovina vybryndá.
- Stát hospodařit neumí:[5]
- Stát jsou jen fixně placení úředníci, kteří svým jmenováním do funkcí nezískávají patent na moudrost: Kdyby uměli podnikat, pracovali by přece ve svých firmách. Podnikatelé k tomu mají lepší motivaci i schopnosti.
- Státní řízení je nepružné a jeho „regulace“ tak vůbec není zpětnovazební regulací: Stát reaguje přinejlepším s frekvencí jednotek případů za rok, momentálně aktuální situaci tedy de facto ignoruje.
- Plán nemůže být fixní, je potřeba přizpůsobovat ho realitě: Plán je jen odhad, jak se ukázalo v agilním vývoji. Idea pětiletek je scestná, protože realita se byrokratickým škatulkám nepřizpůsobí, to by se naopak musel přizpůsobovat plánovač.
- Argumentace „veřejným statkem“ a „potřebami“ je falešná, nejde o konkrétní pojmy, nejsou jasné jejich definice.[6][7]
Podle zastánců etatismu kritikové často přehlížejí, jak ve složitých moderních společnostech přibývá potřeb, které patrně nelze[zdroj?!] svěřit jen působení konkurence a tržních mechanismů. Jde například o bezpečnost, sociální a zdravotní péči, o veřejné vzdělávání, o ochranu před epidemiemi, ale také o rostoucí význam pozemních komunikací a dopravy, péče o životní prostředí a mnoho dalších.[8]
Na druhé straně kritikové takové argumenty vyvracejí, a to hned v několika myšlenkových proudech a v různé míře opozice vůči státu:
- Od Laissez faire („nechte nás být“, klasický liberalismus, proti dotacím, ekonomickým intervencím a regulacím)
- přes libertarianismus („Kdo by stavěl silnice?“[9][10], privatizace zdravotnictví a pojišťoven, privatizace ve školství[11])
- až po anarchokapitalismus a anarchismus obecně (zprivatizované přírodní zdroje[12], konkurenční vězeňství ba i policie[13][14] nebo naopak odstranění soukromého vlastnictví a zrušení policie nebo její nahrazení jinými institucemi, obecně pak proti státnímu zřízení, směřuje až i k naprosté dekonstrukci státu)
Odkazy
Reference
- ↑ Political Science Dictionary. Ed. J. C. Plano. Dryden Press, 1973, heslo Statism
- ↑ Routledge Encyclopedia of International Political Economy. Taylor & Francis, 2001. Heslo "statism", str. 1475
- ↑ Frédéric Bastiat: Co je a co není vidět Archivováno 17. 10. 2013 na Wayback Machine., libinst.cz [PDF online], Liberální institut, Praha 1998
- ↑ Frédéric Bastiat: Co je vidět a co není vidět Archivováno 7. 1. 2014 na Wayback Machine., bastiat.kvalitne.cz, červenec 1850, [online jako PDF, txt], česky, přeložil Doc. Phdr. Ján Pavlík, 1998.
- ↑ Urza: Anarchokapitalismus: 2. Proč selhává centrální plánování, mises.cz, Ludwig von Mises Institut
- ↑ Pojem „veřejné statky“ je neplatný, aynrand.cz, Objektivismus, filozofie Ayn Randové, vydáno 1.4.2000
- ↑ Potřeby, úsilí, uspokojení, bastiat.cz, překlad Vladimír Krupa.
- ↑ F. Fukuyama, Velký rozvrat. Praha: Academia 2006; tent., Budování státu podle Fukuyamy. Praha: Alfa Publishing 2004.
- ↑ Urza: Anarchokapitalismus: 12. Silnice a dopravní pravidla, Mises.cz, , Ludwig von Mises Institut
- ↑ Rothbard, Murray N.: For a New Liberty: Cenová politika soukromých ulic a silnic, Mises.cz, Ludwig von Mises Institut: 3. března 2013, přidal Josef Tětek
- ↑ Řihák, Hynek: Ne až tak divoký "divoký" kapitalismus: 11. Vzdělání pro chudé aneb nezapomínejme na charitu, mises.cz, Ludwig von Mises Institut.
- ↑ Kdo vlastní Amazonský prales?, Mises.cz, Ludwig von Mises Institut: 7. srpna 2011, přidal Jan Zvěřina.
- ↑ Urza: Anarchokapitalismus, díl patnáctý: Vymáhání práva, mises.cz, Ludwig von Mises Institut, 23. září 2013.
- ↑ Urza: Anarchokapitalismus, díl třetí: Přirozené právo, mises.cz, Ludwig von Mises Institut.
Literatura
- Anihilace mnohých etatistických námitek (AMEN), ankap.urza.cz* Urza: Anarchokapitalismus, mises.cz, Ludwig von Mises Institut
- Řihák, Hynek: Ne až tak divoký "divoký" kapitalismus, mises.cz, Ludwig von Mises Institut.
- Urza: Anarchokapitalismus, díl bonusový: Boření mýtů, Mises.cz, Ludwig von Mises Institut: 7. října 2013
Související články
Souměrné
Alternativní
- decentralizace
- liberalismus
- libertarianismus
- Strana svobodných občanů
Externí odkazy
- (česky) Co je Co, heslo etatismus, cojeco.cz
- (anglicky) Merriam Webster Dictionary, merriam-webster.com
- (anglicky) Encyclopedia Britanica, britannica.com
- (anglicky) Definition by The Free Dictionary, thefreedictionary.com
- (anglicky) Essays on Statism (kritické stati) (2003), polyarchy.org
- (anglicky) Essays on post-statism (2006). Statism in the social sciences, polyarchy.org
- (německy) Heslo Etatismus ve švýcarském politologickém slovníku Archivováno 14. 10. 2007 na Wayback Machine., socialinfo.ch