Eugen Hoffmann

Eugen Hoffmann
Eugen Hoffmann - sculptor.jpg
Narození27. září 1892
Drážďany
NěmeckoNěmecko Německo
Úmrtí1. července 1955 (ve věku 62 let)
Drážďany
NěmeckoNěmecko Německo
Povolánísochař, malíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eugen Hoffmann (27. září 1892 Drážďany, Německo1. července 1955 tamtéž) byl německý sochař a malíř.

Život

Hoffmanův hrob na drážďanském Heidefriedhofu

V roce 1908 začínal jako učeň v továrně na plkáty, vedle toho navštěvoval večerní kurzy u Carla Radeho na Kunstgewerbeschule Dresden. Po roce 1912 krátce pracoval jako malíř a sochař na volné noze. V roce 1915 nastoupil základní vojenskou službu; během ní byl mj. zajat na Ukrajině. Od roku 1918 studoval na akademii v Drážďanech u Roberta Dieze, od roku 1919 pak jako postgraduální student Karla Albikera. Tou dobou byl ostatními umělci velmi uznáván, i jeden z jeho učitelů si soukromě pořídil jedno z Hoffmanových děl.[zdroj?]

V roce 1920 se stal členem Drážďanské secese 1919, později i Drážďanské secese 1932. Roku 1922 či 1923 vstoupil do Komunistické strany Německa (KPD). V roce 1924 se zúčastnil výstavy Ersten Allgemeinen Deutschen Kunstausstellung v Moskvě a o pět let později spoluzaložil Assoziation revolutionärer bildender Künstler (ASSO), sdružení komunistických umělců. Roku 1933 byl kvůli svým aktivitám pro KPD zadržen. Byl sice zase propuštěn, bylo mu ale zakázáno díla vytvářet, prodávat i vystavovat.

V roce 1938 emigroval s pomocí Oskara Kokoschky přes Česko a Polsko do Anglie, kde se živil jako průmyslový dělník; roce 1946 se vrátil zpět do Drážďan. Rok nato se stal profesorem sochařství na Akademii. Umělci 50. let však jeho styl považovali již za zastaralý a roku 1954 tak s učením na Akademii skončil.

Eugen Hoffman zemřel sám a chudý roku 1955. Pohřben byl na Heidefriedhofu v Drážďanech.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Eugen Hoffman na německé Wikipedii a Eugen Hoffman na norské (bokmål) Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Dresden Heidefriedhof Eugen Hoffmann.JPG
Autor: X-Weinzar, Licence: CC BY-SA 3.0
Grab des Bildhauers Eugen Hoffmann auf dem Heidefriedhof in Dresden
Eugen Hoffmann - sculptor.jpg
Autor: alice hoffmann-fuller, Licence: CC0
A photo of the artist and sculptor Eugen Hoffmann - provided by Hoffmann Descendants