Euroliga v basketbalu

Euroliga v basketbale
PředchůdcePohár evropských mistrů (zal. 1958)
Založeno1991
Počet týmů24
KontinentEvropa (FIBA Europe)
ULEB
Poslední vítězTurecko Anadolu Efes (2021/22)
Nejvíce titulůŠpanělsko Real Madrid (10 vítězství)
Webwww.euroleague.net

Euroliga v basketbale (anglicky Euroleague Basketball) je nejprestižnější evropská basketbalová klubová soutěž mužů. Organizuje ji Unie evropských basketbalových lig - (ULEB), do roku 2000 to byla FIBA Europe.

Návrh na Pohár evropských mistrů v basketbale připravila komise, kterou ustavil v roce 1957 William Jones, generální sekretář FIBA a jejími členy byli Borislav Stanković (Jugoslávie), Raimundo Saporta (Španělsko), Robert Busnel (Francie), Miloslav Kříž (Československo) a Nikolaj Semaško (Sovětský svaz). První ročník poháru mistrů se hrál v sezóně 1957/1958.

Současná podoba soutěže vznikla v roce 2000. Nejúspěšnějším klubem v soutěži je španělský velkoklub Real Madrid, který v ní zvítězil desetkrát.

Historie a struktura

Pohár evropských mistrů (PEM) v basketbale se poprvé hrál v sezóně 1957/1958. Hrálo se vyřazovacím způsobem, když v každém kole proti sobě dva týmy odehrály 2 zápasy (každý tým hrál doma a venku) a podle výsledku a skóre z obou zápasů lepší tým postoupil do dalšího kola. Zúčastnit se mohly pouze týmy - vítězové národní ligy.

Od sezóny 1965/66 se hrálo nejdříve kvalifikační a eliminační kolo, ze kterého postupovala družstva do čtvrtfinálové fáze hrané ligovým systémem. Čtyři nejlepší družstva postoupila do tzv. Final four, ktoré se odehrálo v jednom dějišti.

V sezóně 1976/77 se znova měnil formát soutěže. Družstva byla od 1. kola nasazená do skupín a hrálo sa ligovým způsobem. Vítězové těchto skupín postupovali do hlavní nadstavbové skupiny. Po ní následovalo Final four.

Od sezóny 1982/83 se znova přešlo na model soutěže, který se hrál v letech 1965 až 1976.

V sezóně 1991/92 změnila soutěž název na Euroliga FIBA. Po kvalifikačním a eliminačním kole následovala skupinová fáze, ve které ale již družstva hrála ve 2 skupinách. Následovala čtvrtfinálová fáze vyřazovacím způsobem a po ní Final four.

Od sezóny 1996/97 již přestala existovat kvalifikační kola a družstva byla přímo zařazena do skupin 1. kola a později 2. kola. Následovalo osmifinále a čtvrtfinále vyřazovacím způsobem a poté Final four.

Do roku 2000 organizovala Euroligu FIBA Europe), která v poslední sezóně nazvala soutěž Suproliga. Od této sezóny však začal řídit soutěž ULEB. Formát soutěže se znova měnil, když po skupinové fázi následovala vyřazovací část, která se hrála systémem play off na 2 vítězné zápasy, po nichž následovalo Final four.

Další změna nastala v sezóně 2009/10, od které se hrají již kvalifikační kola a Euroliga již není uzavřenou soutěží.

Sezóny a pořadí v Poháru evropských mistrů (PEM) 1958 - 1991

RokFináleTřetí a čtvrté místo
Zlatá medaileSkóreStříbrná medaileBronzová medaile4. místo
1957–58Sovětský svaz ASK Rīga170–152
(86-81 / 71-84)
Bulharsko Akademik SofiaMaďarsko Honvéd BudapešťŠpanělsko Real Madrid
1958–59Sovětský svaz ASK Rīga148–125
(79-58 / 67-69)
Bulharsko Akademik SofiaJugoslávie OKK BělehradPolsko Lech Poznaň
1959–60Sovětský svaz ASK Rīga130–113
(51-61 / 69-62)
Sovětský svaz Dinamo TbilisiPolsko Polonia VaršavaČeskoslovensko Slovan Orbis Praha
1960–61Sovětský svaz CSKA Moskva148–128
(87-62 / 66-61)
Sovětský svaz ASK RīgaŠpanělsko Real MadridRumunsko Steaua Bukurešť
1961–62Sovětský svaz Dinamo Tbilisi90–83Španělsko Real MadridJugoslávie AŠK Olimpija LublaňSovětský svaz CSKA Moskva
1962–63Sovětský svaz CSKA Moskva259–240 (69-86 / 91-74 / 99-80)Španělsko Real MadridČeskoslovensko Spartak BrnoSovětský svaz Dinamo Tbilisi
1963–64Španělsko Real Madrid183–174 (99-110 / 84-64)Československo Spartak BrnoJugoslávie OKK BělehradItálie Olimpia Miláno (Simmenthal)
1964–65Španělsko Real Madrid157–150
(88-81 / 76-62)
Sovětský svaz CSKA MoskvaItálie Varese (Ignis)Jugoslávie OKK Bělehrad
1965–66Itálie Olimpia Miláno77–72Československo Slavia VŠ PrahaSovětský svaz CSKA MoskvaŘecko AEK Athens
1966–67Španělsko Real Madrid91–83Itálie Olimpia MilánoJugoslávie AŠK Olimpija LublaňČeskoslovensko Slavia VŠ Praha
1967–68Španělsko Real Madrid98–95Československo Spartak BrnoItálie Olimpia MilánoJugoslávie KK Zadar
1968–69Sovětský svaz CSKA Moskva103–99Španělsko Real MadridČeskoslovensko Spartak BrnoBelgie Standard Lutych
1969–70Itálie Varese (Ignis)79–74Sovětský svaz CSKA MoskvaŠpanělsko Real MadridČeskoslovensko Slavia VŠ Praha
1970–71Sovětský svaz CSKA Moskva67–53Itálie Varese (Ignis)Španělsko Real MadridČeskoslovensko Slavia VŠ Praha
1971–72Itálie Varese (Ignis)70–69Jugoslávie Split (Jugoplastika)Španělsko Real MadridŘecko Panathinaikos
1972–73Itálie Varese (Ignis)71–66Sovětský svaz CSKA MoskvaJugoslávie Crvena zvezdaItálie Olimpia Miláno
1973–74Španělsko Real Madrid (Ignis)84–82Itálie Varese (Ignis)Jugoslávie Radnički BělehradFrancie AS Berck
1974–75Itálie Varese (Ignis)79–66Španělsko Real MadridFrancie AS BerckJugoslávie KK Zadar
1975–76Itálie Varese (Mobilgirgi)81–74Španělsko Real MadridItálie Cantu (Forst)Francie ASVEL Villeurbanne
1976–77Izrael Maccabi Tel Aviv78–77Itálie Varese (Mobilgirgi)Sovětský svaz CSKA MoskvaŠpanělsko Real Madrid
1977–78Španělsko Real Madrid75–67Itálie Varese (Mobilgirgi)Izrael Maccabi Tel AvivFrancie ASVEL Villeurbane
1978–79Jugoslávie Bosna75–67Itálie Varese (Emerson)Izrael Maccabi Tel AvivŠpanělsko Real Madrid
1979–80Španělsko Real Madrid89–85Izrael Maccabi Tel AvivJugoslávie Bosna SarajevoItálie Virtus Bologna (Sinudyne)
1980–81Izrael Maccabi Tel Aviv80–79Itálie Virtus Bologna (Sinudyne)Nizozemsko Nashua Den BoschJugoslávie Bosna Sarajevo
1981–82Itálie Cantu (Squibb)86–80Izrael Maccabi Tel AvivJugoslávie Partizan BělehradŠpanělsko FC Barcelona
1982–83Itálie Cantu (Ford)69–68Itálie Olimpia Miláno (Billy)Španělsko Real MadridSovětský svaz CSKA Moskva
1983–84Itálie Virtus Roma (Banco di Roma)79–73Španělsko FC BarcelonaItálie Cantu (Jollycolombani)Jugoslávie Bosna Sarajevo
1984–85Jugoslávie Cibona Záhřeb87–78Španělsko Real MadridIzrael Maccabi Tel AvivSovětský svaz CSKA Moskva
1985–86Jugoslávie Cibona Záhřeb94–82Sovětský svaz ŽalgirisItálie Olimpia Miláno (Simac)Španělsko Real Madrid
1986–87Itálie Olimpia Miláno (Tracer)71–69Izrael Maccabi Tel AvivFrancie Pau-OrthezJugoslávie KK Zadar
1987–88Itálie Olimpia Miláno (Tracer)90–84Izrael Maccabi Tel AvivJugoslávie Partizan BělehradŘecko Aris Soluň
1988–89Jugoslávie Split (Jugoplastika)75–69Izrael Maccabi Tel AvivŘecko Aris SoluňŠpanělsko FC Barcelona
1989–90Jugoslávie Split (Jugoplastika)72–67Španělsko FC BarcelonaFrancie Limoges CSPŘecko Aris Soluň
1990–91Jugoslávie Split (Pop 84)70–65Španělsko FC BarcelonaIzrael Maccabi Tel AvivItálie VL Pesaro (Scavolini)

Sezóny a pořadí ve Final Four Euroligy od 1992

RokFináleTřetí a čtvrté místo
Zlatá medaileSkóreStříbrná medaileBronzová medaile4. místo
1991–92Jugoslávie Partizan Bělehrad71–70Španělsko Joventut BadalonaItálie Olimpia Miláno (Philips)Španělsko Estudiantes Madrid
1992–93Francie Limoges CSP59–55Itálie Treviso (Benetton)Řecko PAOK SoluňŠpanělsko Real Madrid
1993–94Španělsko Joventut Badalona59–57Řecko OlympiakosŘecko PanathinaikosŠpanělsko FC Barcelona
1994–95Španělsko Real Madrid73–61Řecko OlympiakosŘecko PanathinaikosFrancie Limoges CSP
1995–96Řecko Panathinaikos67–66Španělsko FC BarcelonaRusko CSKA MoskvaŠpanělsko Real Madrid
1996–97Řecko Olympiakos73–58Španělsko FC BarcelonaSlovinsko Olimpija (Union)Francie ASVEL
1997–98Itálie Virtus Bologna (Kinder)58–44Řecko AEK AthensItálie Treviso (Benetton)Srbsko a Černá Hora Partizan Bělehrad
1998–99Litva Žalgiris82–74Itálie Virtus Bologna (Kinder)Řecko OlympiakosItálie Fortitudo Bologna (Teamsystem)
1999–00Řecko Panathinaikos73–67Izrael Maccabi Tel AvivTurecko Efes Pilsen IstanbulŠpanělsko FC Barcelona
2000–01Izrael Maccabi Tel Aviv81–67Řecko PanathinaikosTurecko Efes Pilsen IstanbulRusko CSKA Moskva
2000–01Itálie Virtus Bologna (Kinder)3–2 (65-78 / 94-73 / 80-60 / 79-96 / 82-74)Španělsko Baskonia (Tau Cerámica)Itálie Fortitudo Bologna (Paf Wennington)Řecko AEK Athens
2001–02Řecko Panathinaikos89–83Itálie Virtus Bologna (Kinder)Itálie Treviso (Benetton)Izrael Maccabi Tel Aviv
2002–03Španělsko FC Barcelona76–65Itálie Treviso (Benetton)Itálie Siena (Montepaschi)Rusko CSKA Moskva
2003–04Izrael Maccabi Tel Aviv118–74Itálie Fortitudo Bologna (Skipper)Rusko CSKA MoskvaItálie Siena (Montepaschi)
2004–05Izrael Maccabi Tel Aviv90–78Španělsko Baskonia (Tau Cerámica)Řecko PanathinaikosRusko CSKA Moskva
2005–06Rusko CSKA Moskva73–69Izrael Maccabi Tel AvivŠpanělsko Baskonia (Tau Cerámica)Španělsko FC Barcelona
2006–07Řecko Panathinaikos93–91Rusko CSKA MoskvaŠpanělsko Málaga (Unicaja)Španělsko Baskonia (Tau Cerámica)
2007–08Rusko CSKA Moskva91–77Izrael Maccabi Tel AvivItálie Siena (Montepaschi)Španělsko Baskonia (Tau Cerámica)
2008–09Řecko Panathinaikos73–71Rusko CSKA MoskvaŠpanělsko FC BarcelonaŘecko Olympiakos
2009–10Španělsko FC Barcelona86–68Řecko OlympiakosRusko CSKA MoskvaSrbsko Partizan Bělehrad
2010–11Řecko Panathinaikos78–70Izrael Maccabi Tel AvivItálie Siena (Montepaschi)Španělsko Real Madrid
2011–12Řecko Olympiakos62–61Rusko CSKA MoskvaŠpanělsko FC BarcelonaŘecko Panathinaikos
2012–13Řecko Olympiakos100–88Španělsko Real MadridRusko CSKA MoskvaŠpanělsko FC Barcelona
2013–14Izrael Maccabi Tel Aviv98–86 po prodl.Španělsko Real MadridŠpanělsko FC BarcelonaRusko CSKA Moskva
2014–15Španělsko Real Madrid78–59Řecko OlympiakosRusko CSKA MoskvaTurecko Fenerbahçe
2015–16Rusko CSKA Moskva101–96 po prodl.Turecko FenerbahçeRusko PBK Lokomotiv-KubáňŠpanělsko Laboral Kutxa
2016-17Turecko Fenerbahçe80–64Řecko OlympiakosRusko CSKA MoskvaŠpanělsko Real Madrid
2017-18Španělsko Real Madrid85–80Turecko FenerbahçeLitva ŽalgirisRusko CSKA Moskva
2018-19Rusko CSKA Moskva91–83Turecko Anadolu EfesŠpanělsko Real MadridTurecko Fenerbahçe
2019-20Zrušeno kvůli pandemii covidu-19.
2020-21Turecko Anadolu Efes86-81Španělsko FC BarcelonaItálie Olimpia MilanoRusko CSKA Moskva
2021-22Turecko Anadolu Efes58-57Španělsko Real MadridŠpanělsko FC BarcelonaŘecko Olympiakos
Pohár Euroligy

Historické statistiky

Statistiky úspěšnosti klubu ve finále

Um.Klubvítězstvíporážky
1.Španělsko Real Madrid10 (1964, 1965, 1967, 1968, 1974, 1978, 1980, 1995, 2015, 2018)8
2.Sovětský svaz Rusko CSKA Moskva8 (1961, 1963, 1969, 1971, 2006, 2008, 2016, 2019)6
3.Izrael Maccabi Tel Aviv BC6 (1977, 1981, 2001, 2004, 2005, 2014)9
4.Řecko Panathinaikos BC6 (1996, 2000, 2002, 2007, 2009, 2011)1
5.Itálie Palacanestro Varese5 (1970, 1972, 1973, 1975, 1976)5
6.Řecko Olympiakos BC3 (1997, 2012, 2013)5
7.Itálie Olimpia Miláno3 (1966, 1987, 1988)2
8.Sovětský svaz ASK Rīga3 (1958, 1959, 1960)1
9.Jugoslávie KK Split3 (1989, 1990, 1991)1
10.Španělsko FC Barcelona2 (2003, 2010)6
11.Itálie Virtus Bologna2 (1998, 2001)3
12.Turecko Anadolu Efes2 (2021, 2022)1
13.Jugoslávie KK Cibona Záhřeb2 (1985, 1986)
14.Itálie Palacanestro Cantu2 (1982, 1983)
15.Turecko Fenerbahçe1 (2017)2
16.Litva BC Žalgiris1 (1999)1
17.Španělsko Joventut Badalona1 (1994)1
18.Sovětský svaz BC Dinamo Tbilisi1 (1962)1
19.Francie Limoges CSP1 (1993)
20.Jugoslávie KK Partizan Bělehrad1 (1992)
21.Itálie Virtus Řím1 (1984)
22.Jugoslávie KK Bosna Sarajevo1 (1979)

Statistiky úspěšnosti klubů ve finále podle státu

Zápas Real Madrid - Maccabi Tel Aviv v roce 2009
Um.Státvítězstvíporážky
1.ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko1317
2.Itálie Itálie1313
3.ŘeckoŘecko Řecko97
4.Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz86
5.JugoslávieJugoslávie Jugoslávie71
6.IzraelIzrael Izrael69
7.RuskoRusko Rusko43
8TureckoTurecko Turecko33
9.LitvaLitva Litva1
10.FrancieFrancie Francie1
11.ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo3
12.BulharskoBulharsko Bulharsko2

Účast českých a slovenských klubů v Poháru evropských mistrů a v Eurolize

Semifinále Poháru evropských mistrů hrály české kluby celkem devětkrát: Zbrojovka Brno 4× (1963, 1964, 1968, 1969), Slavia VŠ Praha 4× (1966, 1967, 1970, 1971), Slovan Orbis Praha 1× (1960) a slovenské kluby jedenkrát: BK Iskra Svit v roce 1962. Ve finále Poháru evropských mistrů hrály české kluby celkem třikrát, Zbrojovka Brno dvakrát (1964, 1968) a Slavia VŠ Praha v roce 1966.[1],[2]

klubúčast
sezón
počet
zápasů
kvalifikaceročníky
sez.záp.
1Zbrojovka Brno15941959, 1963, 1964, 1965, 1968, 1969, 1977, 1978, 1979, 1987, 1988, 1989, 1991, 1995, 1996
2Slavia VŠ Praha12921966, 1967, 1970, 1971, 1972, 1973, 1975, 1982, 1983, 1992, 1993, 1994
3Inter Slovnaft Bratislava4141980, 1981, 1984, 1986
4BK Baník Cigeľ Prievidza3121990, 1995, 1996
5Slovan Orbis Praha291958, 1960
6Dukla Olomouc261974, 1976
7Spartak Praha Sokolovo161961
8BK Iskra Svit141962
9BK Pardubice131985
10BK Pezinok121994
11ČEZ Basketball Nymburk48kvalifikace o Euroligu: 2011, 2012, 2013, 2014

České kluby

Spartak ZJŠ Brno / Zbrojovka Brno / BC Brno - účast 15 ročníků
  • Celkem 94 zápasů (49 vítězství - 45 porážek), 2× 2. místo (1964, 1968), 2× semifinále (1963, 1969), semifinálová skupina (1977), čtvrtfinále (1965), 2× čtvrtfinálová skupina (1973, 1978)
  • 1958-59 4 zápasy (3 vítězství - 1 porážka, skóre 336-280): 1. kolo: EK Engelmann [Wien] (AUT) (96-56, 92-69), osmifinále: vyřazen rozdílem 7 bodů ve skóre od KKS Lech Poznaň, Polsko (85-68, 63-87)
  • 1962-63 3. místo - 8 zápasů (6-2 649-581): 1. kolo: BC Antwerpy, Belgie (88-57, 81-74), osmifinále: Helsingin Kisa-Toverit, Finsko (85-59, 87-83), čtvrtfinále: AŠK Olimija Lublaň, Slovinsko (79-72, 83-86), semifinále: vyřazen rozdílem 4 bodů ve skóre od Realu Madrid, Španělsko (79-60, 67-90)
  • 1963-64 2. místo - 10 zápasů (6-4 893-774): 1. kolo: SK Vídeň, Rakousko (79-62, 105-71), osmifinále Maccabi SC Tel-Aviv, Izrael (96-51, 58-60), čtvrtfinále: CSA Steaua Bucurešť, Rumunsko (104-75, 92-94), semifinále: rozdílem jednoho bodu ve skóre OKK Bělehrad, Jugoslávie (85-75, 94-103) a prohra až ve finále proti španělskému Realu Madrid (110-99, 64-84), jehož nejlepším střelcem byl Emiliano Rodríguez (31 a 28 bodů).
  • 1964-65 4 zápasy (3-1 311-299): osmifinále: SC Chemie Halle, NDR (73-66, 82-76), čtvrtfinále: vyřazen rozdílem 1 bodu ve skóre od Ignis Pallacanestro Varese, Itálie (72-67, 84-90).
  • 1967-68 2. místo - 11 zápasů (7-4 968-860): osmifinále: SK Izmir, Turecko (102-69, 65-61), 1. místo ve čtvrtfinálové skupině B (4-2 539-482): Realu Madrid (113-97, 78-85), Racing Bell Mechelen (76-67, 79-80) a Maccabi SC Tel-Aviv, Izrael (105-76, 88-77), v semifinále Simmenthal Olimpia Miláno (103-86, 63-64) a prohra ve finále s Real Madrid 95-98.
  • 1968-69 3. místo - 11 zápasů (7-4 841-810): osmifinále: Dinamo Bukurešť, Rumunsko (96-69, 85-100), 1. místo ve čtvrtfinálové skupině B (4-2 502-457): Pallacanestro Cantu, Itálie (82-68, 60-69), Maccabi SC Tel-Aviv, Izrael (75-61, 78-88) a Standard BC Lutych, Belgie (105-81, 102-90), v semifinále prohra s CSKA Moskva (92-83, 66-101)
  • 1976-77 14 zápasů (3-11 1122–1203): vítěz čtvrtfinálové skupiny F (3-1 372-334): KK Partizan Bělehrad (93-100, 96-85), BK Akademik Sofia (82-73, 101-76), 6. místo v semifinálové skupině (0-10 740-869): Maccabi SC Tel-Aviv, Izrael (76-91, 1-2, nehráno), Pallacanestro Varese (77-84, 73-110), Real Madrid (93-120, 103-107), CSKA Moskva (81-99, 93-106) a Racing Maes Pils Mechelen (83-89, 60-61).
  • 1977-78 6 zápasů (4-2 585-557): Ve čtvrtfinálové skupině D (4-2 585-557): Eczacibasi SK Istanbul (86-64, 90-98), Alvik BK Stockholm, Švédsko (110-98, 73-88) a UBSC Shopping Centre Wien (110-102, 116-107) na 2. místě za Alvik BK (rozdíl 3 bodů ze vzájemných zápasů).
  • 1978-79 6 zápasů (4-2 594-495): 2. místo Ve čtvrtfinálové skupině E (4-2 594-495): KS Partizani Tirana, Albánie (104-83, 79-100), AEL Limassol, Kypr (125-68, 99-50) a KK Bosna Sarajevo (90-89, 97-105).
  • 1986-87 4 zápasy (1-3 367-407): 1. kolo: Alvik BK Stockholm (96-98, 110-95), 2. kolo: Real Madrid (70-82, 91-132).
  • 1987-88 4 zápasy (1-3 350-357): 1. kolo: Portsmouth BC, Anglie (94-76, 95-97), osmifinále: Nashua EBBC Den Bosch, Holandsko (83-97, 78-87).
  • 1988-89 4 zápasy (1-3 286-380): 1. kolo: Eczacibasi SK Istanbul, Turecko (79-62, 66-79), osmifinále: Limoges CSP, Francie (87-111, 54-129).
  • 1990-91 2 zápasů (0-2 141-162): 1. kole: Scania Södertälje BBK, Švédsko (59-68, 82-94).
  • 1994-95 4 zápasy (2-2 277-281): 1. kolo: BBC Résidence Walferdange, Lucembursko (79-53, 89-73), 2. kolo: Limoges CSP (52-71, 57-84).
  • 1995-96 2 zápasy (1-1 175-186): 1. kolo: Fidefinanz Bellinzona Basket, Švýcarsko (106-93, 69-93).
Slavia VŠ Praha / USK Praha - 12 ročníků
  • Celkem 92 zápasů (...18 vítězství - ...24 porážek), 2. místo (1966), 3. místo (1967), 2× semifinále (1970, 1971), 4× čtvrtfinálová skupina (1972, 1973, 1975, 1682).
  • 1965-66 2. místo - 12 zápasů (8-4 skóre 1018-875): 1. kolo: EB Kodaň, Dánsko (87-39, 84-57), osmifinále: Honvéd Budapešť, Maďarsko (82-81, 100-62), 1. místo ve čtvrtfinálové skupině A (3-3 490-486): Real Madrid (83-71, 63-80), Simmenthal Olimpia Miláno (82-59, 77-96) a Racing Basket Mechelen, Belgie (94-76, 91-104), semifinále: AEK Athény, Řecko 103-73 a prohra ve finále proti Simmenthal Olimpia Miláno, Itálie 72-77.
  • 1966-67 3. místo - 12 zápasů (4-4 830-781): osmifinále Steaua Bukurešť, Rumunsko po prodloužení (77-61, 72-76), 2. místo ve čtvrtfinálové skupině A (4-2 497-458): ASK Vorwärts Berlin, NDR (80-63, 68-63), Real Madrid (87-74, 75-99)a Lokomotiv Sofia, Bulharsko (91-71, 95-88), v semifinále prohra se Simmenthal Olimpia Miláno 97-103, v zápase o 3. místo výhra nad AŠK Olimpija Lublaň 88-83.
  • 1969-70 4. místo - 10 zápasů (5-5 830-824): osmifinále: EK Engelmann Vídeň, Rakousko (106-68, 93-79), 2. místo ve čtvrtfinálové skupině A (3-3 457-457): Real Madrid (78-76, 80-95), BK Akademik Sofia, Bulharsko (87-65, 62-75) a Racing Bell Mechelen (80-68, 70-78), v semifinále prohra s CSKA Moskva (79-107, 75-113).
  • 1970-71 4. místo - 12 zápasů (7-5 1021-938): 1. kolo: Virum BK Kodaň, Dánsko (146-42, 113-63), osmifinále: TU Istanbul, Turecko (103-77, 66-77), druhá ve čtvrtfinálové skupině A (3-3 506-508): Ignis Pallacanestro Varese (72-89, 78-94), AŠK Olimpija Lublaň, Slovinsko (101-78, 58-76) a Olympique Antibes, Francie (100-89, 97-91), v semifinále prohra s CSKA Moskva (83-68, 67-94).
  • 1971-72 8 zápasů (4-2, 2 nerozhodně, 672-659): osmifinále: Tapion Honka Helsinky, Finsko (101-73, 87-80), třetí ve čtvrtfinálové skupině B (2-2, 2 nerozhodně, 484-506): KK Jugoplastika Split (78-75, 81-94), BUS Fruit Lier BBC, Belgie (95-81, 83-83) a Panathinaikos Athény, Řecko (74-74, 73-99).
  • 1972-73 10 zápasů (6-4 879-840): 1. kolo: FC Porto, Portugalsko (109-68, 93-81), osmifinále ASVEL Villeurbanne Lyon, Francie (101-73, 87-80), 4. místo ve čtvrtfinálové skupině B (2-4 489-538): Ignis Pallacanestro Varese (91-82, 80-102), CSKA Moskva (79-94, 76-77) a Dinamo Bukurešť, Rumunsko (99-83, 64-100).
  • 1974-75 12 zápasů (5-6, 1 nerozhodně, skóre 981–1020): 2. kolo: Al-Zamalek SC Káhira, Egypt (110-65, 90-91), 6. místo ve čtvrtfinálové skupině A (4-1-5 771-875): KK Zadar (86-85, 69-93), UBSC Sefra Wien (75-57, 62-87), Racing Maes Pils Mechelen (85-85, 80-108), Ignis Pallacanestro Varese (92-81, 78-110) a BK Balkan Botevgrad, Bulharsko (79-64, 75-94).
  • 1981-82 4 zápasy (1-3 347-348): 2. místo ve čtvrtfinálové skupině C: Eczacibasi SK Istanbul, Turecko (74-75, 96-89) a KK Partizan Bělehrad (97-99, 80-85).
  • 1982-83 2 zápasy (1-1 149-167): 1. kolo: Turun NMKY Helsinky, Finsko (86-77, 63-90).
  • 1991-92 2 zápasy (1-1 174-175): 1. kolo: Pezoporikós OL Lárnax, Kypr (86-83, 88-92).
  • 1992-93 4 zápasy (2-2 340-321): 1. kolo: CS Universitatea Cluj, Rumunsko (103-87, 85-59), 2. kolo: CB Estudiantes Madrid (84-99, 68-76).
  • 1993-94 4 zápasy (2-2 327-315): 1. kolo: BBC Résidence Walferdange, Lucembursko (86-63, 94-67), 2. kolo: Benetton Pallacanestro Treviso (75-88, 73-97).
Slovan Orbis Praha - 2 ročníky
  • Celkem 9 zápasů (4 vítězství - 5 porážek), semifinále a 4. místo (1962)
  • 1957-58 3 zápasy (1-2 skóre 183-180): předkolo (Ženeva): Jonction BC Ženeva, Švýcarsko (84-54), kvalifikace (Miláno): Simmenthal Olimpia Miláno (47-65), Honvéd Budapešť, (HUN) (52-61)
  • 1959-60 4. místo, 6 zápasů (3-3 380-399): osmifinále: Urania GS Ženeva, Švýcarsko (80-74, 62-54), čtvrtfinále: GS Chorale Mulsant Roanne, Francie (62-52, 59-68), semifinále: prohra s vítězem soutěže ASK Rīga, Lotyšsko (59-69, 55-82)
Dukla Olomouc - 2 ročníky
  • Celkem 6 zápasů (3 vítězství - 3 porážky)
  • 1973-74 4 zápasy (2-2 310-316): 1. kolo: Turun NMKY Helsinky, Finsko (94-81, 61-71), osmifinále: BK Akademik Sofia, Bulharsko (90-80, 65-83).
  • 1975-76 2 zápasy (1-1 158-162): 2. kolo: SP Federale Lugano, Švýcarsko (85-71, 73-91)

Spartak Sokolovo Praha / Sparta Praha - 1 ročník, čtvrtfinále (1961)

  • 1960-61 6 zápasů (5-1 393-324): 1. kolo Wolves Amsterdam, Holandsko (96-54, 57-52), osmifinále: Torpan Pojat Helsinki, Finsko (68-47, 65-56), vyřazen ve čtvrtfinále rozdílem 8 bodů ve skóre od Steaua Bukurešť, Rumunsko (60-50, 47-65).
Rudá hvězda Pardubice - 1 ročník
  • 1984-85 3 zápasy (1-2 183-180): 1. kolo: Efes Pilsen SK Istanbul, Turecko (72-77, 62-80).

BK ECM Nymburk / ČEZ Basketball Nymburk - 5× v kvalifikaci o Euroligu (od roku 2010)

  • Kvalifikace 5 ročníků, celkem 8 zápasů (4 vítězství - 4 porážky)
  • poražení z kvalifikace zařazeni do soutěže ULEB Eurocup
  • 2010-11 Kvalifikace: 2 zápasy (1-1 skóre 141-150): Spirou BC Charleroi, Belgie (73-71, 68-79)
  • 2011-12 Kvalifikace (Charleroi, Belgie): 3 zápasy (2-1 208-215): Banvit BK Bandirma, Turecko (69-57), BK Khimki Moskva, Rusko (86-79), Finále: Belgacom Spirou BC Charleroi, Belgie (53-79)
  • 2012-13 Kvalifikace (Desio, Itálie): 2 zápasy (1-1 166-154): BC Telenet Oostende, Belgie (83-65), Mapooro Pallacanestro Cantu, Itálie (83-89)
  • 2013-14 Kvalifikace (Vilnius, Litva): 1 zápas (0-1 78-87): Banvit BK Bandirma, Turecko (78-87)
  • 2014-15 Kvalifikace (Ostende, Belgie): Hapoel Migdal Jerusalem BC, Izrael (84-94)

Slovenské kluby

BK Inter Slovnaft Bratislava - 4 ročníky
  • Celkem 14 zápasů (5 vítězství - 9 porážek), 2× ve čtvrtfinálové skupině (1980, 1981)
  • 1979-80 4 zápasy (2-2 skóre 374-344): 2. místo ve čtvrtfinálové skupině B: Virtus Bologna, Itálie (91-109, 71-81) a BBC Sparta Bertrange, Lucembursko (118-77, 94-77).
  • 1980-81 6 zápasů (3-3 504-524): 3. místo ve čtvrtfinálové skupině E: Murray BC Edinburgh, Skotsko (80-76, 63-75), Hageby BK Norrköping, Švédsko (103-87, 86-85) a Nashua EBBC Den Bosch, Holandsko (79-86, 93-115).
  • 1983-84 2 zápasů (0-2 163-180): 1. kolo: KS Partizani Tirana, Albánie (83-91, 80-89).
  • 1985-86 2 zápasů (0-2 167-229): 1. kolo: BC Žalgiris Kaunas, Litva (97-123, 70-106).

BK Baník Cigeľ Prievidza - 3 ročníky, osmifinále (1990)

  • Celkem 12 zápasů (5 vítězství - 7 porážek),
  • 1989-90 4 zápasy (1-3 311-322): 1. kolo: Täby Basket, Švédsko (95-61, 71-83), osmifinále: FC Barcelona (74-85, 71-93).
  • 1994-95 4 zápasy (2-2 379-359): 1. kolo: SK Adelin Pogradec, Albánie (123-73, 99-78), 2. kolo: od KK Cibona Záhřeb (82-105, 75-103).
  • 1995-96 4 zápasy (2-2 304-320): 1. kolo: KK Zenica Metalno, Bosna (71-68, 71-68), 2. kolo: Benetton Pallacanestro Treviso (87-91, 75-93).

BK Iskra Svit - 1 ročník, semifinále (1962)

  • 1961-62 4 zápasy (2-2 259-288): osmifinále: Honvéd Budapešť, Maďarsko (75-58, 74-90, rozdílem jednoho bodu), čtvrtfinále: CSKA Moskva (57-55, 53-85)
BK Pezinok - 1 ročník
  • 1993-94 2 zápasy (1-1 151-167): 1. kolo: Fidefinanz Bellinzona Basket, Švýcarsko (79-76, 72-91).

Reference

Související články

Externí odkazy

(anglicky)

Média použitá na této stránce

Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Real Madrid - Maccabi Tel Aviv (2008-2009) 2.JPG
Autor: Roberto, Licence: CC BY-SA 3.0
Aspecto de las gradas del Palacio Vistalegre durante el espectacular Real Madrid - Maccabi Tel Aviv correspondiente a la Euroliga 2008-2009.
Euroliga.png
Autor: Brgesto, Licence: CC BY-SA 4.0
Trofeo de la Euroliga.