Euroregion Silesia
Euroregion Silesia je euroregion v Polsku a Česku. Vznikl v září roku 1998. Správními sídly jsou Opava a Racibórz.
Česká část Euroregionu Silesia (Euroregion Silesia - CZ) je zájmovým sdružením právnických osob podle zákona č. 40/1964Sb.
Hlavním předmětem činnosti je podpora a realizace česko-polské spolupráce v příhraničním regionu, s cílem potlačit negativní vliv státní hranice a zajistit rovnoměrný rozvoj příhraničního území. Dále všestranně zajišťuje podmínky pro využívání programů podpory této spolupráce. Prvním programem byl Phare CBC CZ-PL již v období 1999-2003. Aktuálně (rok 2024) jde o program Interreg Česko-Polsko 2021-2027.
Na polské straně tvoří euroregion okresy Raciborski, Głubczycki a Wodzisławski a Rybnicki, které se nacházejí v Opolském a Slezském vojvodství.
Na české straně je Euroregion tvořen v Moravskoslezském kraji okresy Opava, Ostrava a Nový Jičín. Členy regionu je 53 obcí a měst a pět organizací, Okresní hospodářská komora Opava, Slezská univerzita v Opavě, Matice slezská Opava, MAS Opavsko a MAS Hlučínsko. Polskou stranu tvoří Stowarzyszenie gmin Dorzecza Górnej Odry (Sdružení obcí povodí Horní Odry) s 22 městy a obcemi. Celkem žije v regionu 745 000 obyvatel. Společná historie, jazykové vztahy, podobná kultura, politická situace a ekonomické možnosti jsou dobré podmínky pro intenzivní česko-polskou spolupráci. Tato oblast je výhodná i pro společné kontakty lidí mezi oběma zeměmi díky tomu, že je bez přírodních překážek, jako jsou hory či velké vodní plochy. Tyto kontakty jsou podporovány i díky neobvykle vysokému počtu přechodů (na 90 km je 17 přechodů).
Členské obce a organizace v České republice
Bělá, Bolatice, Branka u Opavy, Brumovice, Budišov nad Budišovkou, Čermná ve Slezsku, Darkovice, Dobroslavice, Dolní Benešov, Dolní Životice, Hať. Hlavnice, Hlučín, Hněvošice, Holasovice, Hradec nad Moravicí, Chlebičov, Chuchelná, Jezdkovice, Kobeřice, Kozmice, Kravaře, Litultovice, Mikolajice, Moravice, Neplachovice, Oldřišov, Opava, Otice, Píšť, Rohov, Služovice, Sosnová, Staré Těchanovice, Stěbořice, Strahovice, Sudice, Šilheřovice, Větřkovice, Velké Hoštice, Vítkov, Vřesina, Závada
Horní Benešov, Horní Životice, Staré Heřminovy
Bílovec, Fulnek, Jeseník nad Odrou, Nový Jičín, Odry, Slatina
- Přidružené členské organizace
Slezská univerzita v Opavě, Okresní hospodářská komora Opava, Matice slezská Opava, MAS Opavsko, MAS Hlučínsko
Členské obce v Polsku
Baborów, Branice, Głubczyce, Kietrz
Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Kaciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Rudnik
Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany
Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana, Pszów, Wodzisław Śląski
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Euroregion Silesia na německé Wikipedii.
Literatura
- NOVOTNÁ GALUSZKOVÁ Jana; KARDACZYŃSKA, Daria; SIARA, Magdalena. Euroregion Silesia. Racibórz : Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry, 2009. ISBN 978-83-89802-82-8.
Související články
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž tématem je Euroregion Silesia
- http://www.euroregion-silesia.cz/
- (polsky) http://www.euroregion-silesia.pl/
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“