Evolventní ozubení

Záběr evolventních kol.Modré šipky ukazují síly (akce a reakce)působící v místě dotyku dvou zubů.Modrá čára,po níž se posouvá bod dotyku,se nazývá dráha záběru

Evolventní ozubení je s obrovskou převahou nejčastěji používaný typ ozubení. Činná část boku zubu má tvar evolventy.

Tvar zubů

Obrys boku zubu je tvořen malou částí evolventy - spirálovité křivky, kterou vytvoří bod přímky, odvalující se po nehybné základní kružnici. Názornější příkladem je dráha značky na niti, která se napnutá odvíjí z nehybné válcové cívky.

Charakterisitika

Při záběru dvou ozubených kol se bod, ve kterém se zuby dotýkají, pohybuje po přímce-dráze záběru, která je zároveň nositelkou přenášené síly. Kolmá vzdálenost této přímky na ose otáčení je konstantní, následkem čehož je při stejné síle mezi zuby konstantní i točivý moment přenášený ozubením. Záběr kol tak nevyvolává kolísání přenášeného momentu, které by jinak bylo zdrojem zvýšených vibrací a hluku.

Hlavní druhy evolventních kol

Dva hlavní druhy evolventních ozubení jsou:

  • Přímoboké ozubení - Nejjednodušší ozubená kola. Je výrobně laciné, v provozu ale hlučné a má nižší únosnost.
  • Šikmoboké ozubení - Ačkoliv při pohledu v axiálním směru je profil zubu stále evolventní, tato evolventa je navinuta na šroubovou plochu pod určitým úhlem stoupání. Pár spoluzabíracích kol tvoří vždy jedno kolo pravé a jedno levé. Tato soukolí jsou ve srovnání s přímobokým ozubením tišší, mají vyšší únosnost, jejich základní nevýhodou je ale vznik axiální síly, kterou je potřeba zachytit.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Gears large.jpg
(c) Jared C. Benedict, CC BY-SA 3.0
Photograph of spur gears on a piece of farm equipment.
Hulpas.jpg
(c) Gilbert.Bryon, CC BY-SA 3.0
De hulpas van een 16-gangen versnellingsbak.
Involute wheel.gif
Autor: Claudio Rocchini, Licence: CC BY 2.5
Animation of two gear wheel with involute toothing; Two involute gears, the left driving the right: Blue arrows show the contact forces between them. The force line (or line of action) runs along a tangent common to both base circles. (In this situation, there is no force, and no contact needed, along the opposite common tangent not shown). The involutes here are traced out in converse fashion: points (of contact) move along the stationary force-vector "string" as if it was being unwound from the left rotating base circle, and wound onto the right rotating base circle.