Evropská cena obnovy vesnice

Evropská cena obnovy vesnice (Europäischer Dorferneuerungspreis) je mezinárodní soutěž venkovských obcí, kterou pořádá od roku 1990 jednou za dva roky Evropská pracovní společnost pro rozvoj venkova a obnovu vesnice (Europäische ARGE (=Arbeitsgeselschaft) Landentwicklung und Dorferneuerung) se sídlem ve Vídni. Do této soutěže postupují zástupci jednotlivých států či zemí, například za Českou republiku vítězové celostátních kol Vesnice roku z předchozích dvou let, z Německa vítěz soutěže Unser Dorf hat Zukunft (Naše vesnice má budoucnost) atd. V soutěži je oceňována dlouhodobá snaha venkovských obcí o všestranný rozvoj. Soutěži dominují obce německojazyčných zemí, ale účastní se i obce dalších zemí zejména střední Evropy.

Pro každý ročník je vyhlašováno motto, které vyjadřuje jeho tematické zaměření a určuje jednu z kategorií cen. Například v roce 2012 to bylo „Na stopě budoucnosti“, v roce 2010 „Nová energie pro silnou spolupráci“.

Hlavní Evropskou cenu obnovy vesnice za příslušný rok získává vždy jedna obec. Většině účastnických obcí je pak udělena cena v některé ze tří kategorií: Evropská cena obnovy vesnice za celistvý, udržitelný a mottu soutěže odpovídající rozvoj výjimečné kvality, Evropská ceny obnovy vesnice za výjimečné výsledky ve více oblastech rozvoje vesnice a Evropská cena obnovy vesnice za výjimečné výsledky v jednotlivých oblastech rozvoje vesnice. V roce 2012 byly mezi oceněnými obce z Německa (10), Rakouska (4), Polska (3), Švýcarska (2, vč. hlavní ceny), České republiky (2), Maďarska (2), Nizozemska (1), Lucemburska (1), Belgie (1), Slovenska (1) a Slovinska (1).[1] Hlavní cenu dosud získalo 5 rakouských obcí, 3 německé a po jedné obce z Lucemburska, Nizozemska, Itálie a Česka.

Vítě a Českaové

Související články

Reference

  1. Výherci v soutěži Evropská cena obnovy vesnice 2012 Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine., zveřejněno na webu obce Ratměřice
  2. Evropská soutěž obnovy vesnice 2012 už zná výsledky Archivováno 16. 5. 2016 na Wayback Machine., Spolek pro obnovu venkova, 13. 7. 2012

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“