Evropská dálková trasa E3

Evropská dálková trasa E3
Základní informace
Délka6 950 km
Lokalizace
Souřadnice
Geodata (OSM)1981340, 6177254 OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Trasa E3 u Ještědu

Evropská dálková trasa E3 je evropská dálková turistická trasa v projektované délce 6950 km pro pěší turisty po Evropě od Španělska na východ do Bulharska.

Českou republikou prochází při severní hranici, v terénu je vyznačena tabulkami s uvedením E3 a pásovým značením různých barev.

Průběh trasy

Evropská dálková trasa E3 v současnosti začíná v španělském poutním městě Santiago de Compostela a vede územím těchto států:

Historie vzniku

Evropské turistické sdružení vytvořilo do roku 2006 v Evropě jedenáct Evropských dálkových tras označených E1 až E11. V České republice byla využita již existující síť značených turistických tras, které byly pospojovány a označeny klasickými směrovkami a tabulkami turistického značení Klubu českých turistů. Původní pojmenování a označení tras v Česku nebylo zrušeno.

Propojení států a E tras

Trasa má v projektu procházet těmito státy (od západu): Španělsko, Francie, Belgie, Lucembursko, Německo, Česko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. Spojí se tak pro pěší turisty pobřeží Atlantského oceánu s Černým mořem.

Mezinárodní E trasy se navzájem kříží, na území Česka se dálková trasa E10 kříží s E3 poblíž Jedlové v Lužických horách.

Křížení E3 a E10 u Jedlové

Trasa při hranici České republiky

Českou republikou prochází podél severní hranice od hraničního přechodu mezi německým Schirndingem a Pomezím nad Ohří, poté od západní strany Krušných hor přes Labské pískovce, Lužické a Jizerské hory a západní hranici Krkonoš. V Harrachově přechází do Polska, na území Česka se vrací přes Králický Sněžník, dál vede přes Hrubý a Nízký Jeseník a Beskydy. Odtud přechází na území Slovenska.

Využití původních tras v Česku

Trasa E3 je vedena po již existujících značených cestách, které na řadě úseků měly své regionální označení.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Ještěd, odbočka k vrcholu, rozcestník.jpg
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Ještěd. Rozcestník, odbočka k vrcholu Ještědu.
Map of the European Long Distance Path E3.png
Autor: Maximilian Dörrbecker (Chumwa), Licence: CC BY-SA 3.0
Map of the European long distance path E3
Krizovatka evropskych dalkovych tras E3 a E10.JPG
Autor: Mirek256, Licence: CC BY-SA 3.0
Turistický ukazatel na křižovatce evropských dálkových tras E3 a E10 poblíž Ranče 7D, osada Jedlová, Jiřetín pod Jedlovou, okres Děčín, Česká republika.
E3 European long distance path (Münzenberg) 01.JPG
Autor: Cherubino, Licence: CC BY-SA 4.0
E3 Fernwanderweg in Münzenberg, beim Naturschutzgebiet In der Metz bei Münzenberg