Evropská liga UEFA 2017/2018
Podrobnosti | |
---|---|
Datum konání | 29. června – 24. srpna 2017 (předkola) 14. září 2017 – 16. května 2018 |
Počet týmů | 48 (základní skupiny) 157 (celkem) |
Konečné pořadí | |
Vítěz | Atlético Madrid (3. titul) |
Finalista | Olympique de Marseille |
Sesterské soutěže asociace | |
Liga mistrů UEFA | |
← 2016/17 | 2018/19 → |
Evropská liga UEFA 2017/18 byla 47. ročníkem Evropské ligy UEFA, druhé nejvýznamnější evropské soutěže fotbalových klubů. Finále se hrálo 16. května 2018 v Lyonu na stadionu Parc Olympique Lyonnais a zvítězilo v něm Atlético Madrid nad Olympiquem Marseille.
Účastnická místa
Tohoto ročníku se účastnilo celkem 157 týmů z 53 členských zemí UEFA. Každá země měla přidělený počet míst podle koeficientů UEFA Archivováno 14. 12. 2019 na Wayback Machine..
Žebříček UEFA
Pro ročník 2017/18 byla asociacím přidělována místa podle koeficientů z roku 2017, které braly v úvahu jejich výkon v evropských soutěžích od sezóny 2011/12 až po ročník 2015/16.
Žebříček UEFA se používal k určení počtu zúčastněných týmů pro každou asociaci:
- 1.–51. místo (s výjimkou Lichtenštejnska) umožňovalo asociaci mít v soutěži tři týmy.
- 52.–54. místo umožňovalo asociaci mít v soutěži dva týmy.
- 55. místo umožňovalo asociaci mít v soutěži jeden tým (1 tým mělo i Lichtenštejnsko, které nemělo vlastní ligu).
|
|
|
Počty týmů v jednotlivých kolech
Týmy vstupující do tohoto kola | Týmy postupující z předchozího kola | |||
---|---|---|---|---|
1. předkolo (100 týmů) |
| |||
2. předkolo (66 týmů) |
|
| ||
3. předkolo (58 týmů) |
|
| ||
4. předkolo (44 týmů) | ||||
Skupinová fáze (48 týmů) |
| |||
Vyřazovací fáze (32 týmů) |
|
Předkola
1. předkolo
Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
UE Santa Coloma | 0:6 | Osijek | 0:2 | 0:4 |
Norrköping | 6:0 | Priština | 5:0 | 1:0 |
St. Johnstone | 1:3 | Trakai | 1:2 | 0:1 |
Škendija Tetovo | 7:0 | Dacia Chișinău | 3:0 | 4:0 |
Connah's Quay | 1:3 | HJK Helsinki | 1:0 | 0:3 |
Slovan Bratislava | 9:1 | Pyunik | 4:1 | 5:0 |
Lyngby | 4:0 | Bangor City | 1:0 | 3:0 |
Mladost Podgorica | 4:0 | Gandzasar | 1:0 | 3:0 |
Dinamo Batumi | 1:5 | Jagiellonia | 0:1 | 1:4 |
Stjarnan | 0:2 | Shamrock Rovers | 0:1 | 0:1 |
Kairat Almaty | 8:1 | Atlantas | 6:0 | 2:1 |
Skënderbeu | 6:0 | Sant Julia | 1:0 | 5:0 |
Rangers | 1:2 | Niedercorn | 1:0 | 0:2 |
St Joseph's | 0:10 | AEL Limassol | 0:4 | 0:6 |
Bala Town | 1:5 | FC Vaduz | 1:2 | 0:3 |
Odd | 5:0 | Ballymena | 3:0 | 2:0 |
Ferencvárosi | 3:0 | Jelgava | 2:0 | 1:0 |
Midtjylland | 10:2 | Derry City | 6:1 | 4:1 |
Mladost Lučani | 0:5 | Inter Baku | 0:2 | 0:3 |
Fola | 3:2 | Milsami | 2:1 | 1:1 |
Kalju | 4:2 | B36 Tórshavn | 2:1 | 2:1 |
Videoton | 5:3 | Balzan | 2:0 | 3:3 |
Maccabi Tel Aviv | 5:0 | KF Tirana | 2:0 | 3:0 |
KR Rejkjavík | 2:0 | SJK | 0:0 | 2:0 |
Širak | 2:4 | Gorica | 0:2 | 2:2 |
Valletta FC | 3:0 | Folgore | 2:0 | 1:0 |
CZ Bělehrad | 6:3 | Floriana | 3:0 | 3:3 |
Irtyš Pavlodar | 3:0 | Dunav Ruse | 1:0 | 2:0 |
Chikhura | 1:2 | Altach | 0:1 | 1:1 |
Zirə | 4:1 | Differdange | 2:0 | 2:1 |
Beitar Jeruzalém | 7:3 | Vasas | 4:3 | 3:0 |
Partizani Tirana | 1:4 | Botev Plovdiv | 1:3 | 0:1 |
Crusaders | 3:3 (v) | FK Liepāja | 3:1 | 0:2 |
Soligorsk | 1:2 | Sūduva Marijampolė | 0:0 | 1:2 |
Zaria Bălți | 3:3 prodl. 6:5 pen. | FK Sarajevo | 2:1 | 1:2 prodl. 6:5 pen. |
NK Široki Brijeg | 2:0 | Ordabasy | 2:0 | 0:0 |
Domžale | 5:2 | Flora Tallinn | 2:0 | 3:2 |
Ventspils | 0:1 | Valur | 0:0 | 0:1 |
Klaksvík | 0:5 | AIK Stockholm | 0:0 | 0:5 |
Željezničar | 3:2 | Zeta | 1:0 | 2:2 |
Vojvodina | 2:3 | Ružomberok | 2:1 | 0:2 |
VPS Vaasa | 2:0 | Olimpija Ljubljana | 1:0 | 1:0 |
Levski Sofia | 3:1 | Sutjeska | 3:1 | 0:0 |
Haugesund | 7:0 | Coleraine | 7:0 | 0:0 |
Lech Poznań | 7:0 | Pelister | 4:0 | 3:0 |
Trenčín | 8:1 | Torpedo Kutaisi | 5:1 | 3:0 |
Dinamo Minsk | 4:1 | NSÍ Runavík | 2:1 | 2:0 |
Tre Penne | 0:7 | Rabotnički Skopje | 0:1 | 0:6 |
Levadia Tallinn | 2:6 | Cork City | 0:2 | 2:4 |
AEK Larnaca | 6:1 | Lincoln | 5:0 | 1:1 |
2. předkolo
3. předkolo
4. předkolo
Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
AC Milán | 7:0 | Škendija Tetovo | 6:0 | 1:0 |
Vardar Skopje | 4:1 | Fenerbahçe | 2:0 | 2:1 |
Ajax | 2:4 | Rosenborg | 0:1 | 2:3 |
Osijek | 2:2v | Austria Vídeň | 1:2 | 1:0 |
Krasnodar | 4:4v | CZ Bělehrad | 3:2 | 1:2 |
Altach | 2:3 | Maccabi Tel Aviv | 0:1 | 2:2 |
BATE Borisov | 3:2 | Oleksandrija | 1:1 | 2:1 |
Bruggy | 0:3 | AEK Athény | 0:0 | 0:3 |
Marítimo | 1:3 | Dynamo Kyjev | 0:0 | 1:3 |
Dinamo Záhřeb | 1:1v | Skënderbeu | 1:1 | 0:0 |
Ludogorets | 2:0 | Sūduva Marijampolė | 2:0 | 0:0 |
Panathinaikos | 2:4 | Athletic Bilbao | 2:3 | 0:1 |
Apollon Limassol | 4:3 | Midtjylland | 3:2 | 1:1 |
Domžale | 1:4 | Olympique de Marseille | 1:1 | 0:3 |
Partizan | 4:0 | Videoton | 0:0 | 4:0 |
Hafnarfjarðar | 3:5 | Braga | 1:2 | 2:3 |
Everton | 3:1 | Split | 2:0 | 1:1 |
Utrecht | 1:2 prodl. | Zenit Petrohrad | 1:0 | 0:2 prodl. |
Legia Varšava | 1:1v | Sheriff Tiraspol | 1:1 | 0:0 |
Viitorul | 1:7 | Salcburk | 1:3 | 0:4 |
Viktoria Plzeň | 3:1 | AEK Larnaka | 3:1 | 0:0 |
PAOK Soluň | 3:3v | Östersunds | 3:1 | 0:2 |
Základní část
Los skupinové fáze proběhl 25. srpna 2017 v Monaku. V křížových tabulkách napravo jsou domácí týmy v levém sloupci, hostující v horním řádku.
Vysvětlivky | |
---|---|
Postup do šestnáctifinále |
Skupina A
|
|
Skupina B
|
|
Skupina C
|
|
Skupina D
|
|
Skupina E
|
|
Skupina F
|
|
Skupina G
|
|
Skupina H
|
|
Skupina I
|
|
Skupina J
|
|
Skupina K
|
|
Skupina L
|
|
Šestnáctifinále
Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Borussia Dortmund | 4:3 | Atalanta Bergamo | 3:2 | 1:1 |
OGC Nice | 2:4 | Lokomotiv Moskva | 2:3 | 0:1 |
FC Kodaň | 1:5 | Atlético Madrid | 1:4 | 0:1 |
Spartak Moskva | 3:4 | Athletic Bilbao | 1:3 | 2:1 |
AEK Atény | 1:1 | Dynamo Kyjev | 1:1 | 0:0 |
Celtic Glasgow | 1:3 | Zenit Petrohrad | 1:0 | 0:3 |
SSC Neapol | 3:3 | RasenBallsport Lipsko | 1:3 | 2:0 |
Crvena zvezda Bělehrad | 0:1 | CSKA Moskva | 0:0 | 0:1 |
Olympique Lyon | 4:1 | Villarreal CF | 3:1 | 1:0 |
Real San Sebastián | 3:4 | Red Bull Salcburk | 2:2 | 1:2 |
Partizan Bělehrad | 1:3 | Viktoria Plzeň | 1:1 | 0:2 |
FCSB | 2:5 | Lazio Řím | 1:0 | 1:5 |
Ludogorec Razgrad | 0:4 | AC Milán | 0:3 | 0:1 |
FC Astana | 4:6 | Sporting Lisabon | 1:3 | 3:3 |
Östersund | 2:4 | Arsenal | 0:3 | 2:1 |
Olympique Marseille | 3:1 | SC Braga | 3:0 | 0:1 |
Osmifinále
Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Lazio Řím | 4:2 | Dynamo Kyjev | 2:2 | 2:0 |
RasenBallsport Lipsko | 3:2 | Zenit Petrohrad | 2:1 | 1:1 |
Atlético Madrid | 8:1 | Lokomotiv Moskva | 3:0 | 5:1 |
CSKA Moskva | 3:3 | Olympique Lyon | 0:1 | 3:2 |
Olympique Marseille | 5:2 | Athletic Bilbao | 3:1 | 2:1 |
Sporting Lisabon | 3:2 | Viktoria Plzeň | 2:0 | 1:2 pp |
Borussia Dortmund | 1:2 | Red Bull Salcburk | 1:2 | 0:0 |
AC Milán | 1:5 | Arsenal | 0:2 | 1:3 |
Čtvrtfinále
Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
RasenBallsport Lipsko | 3:5 | Olympique Marseille | 1:0 | 2:5 |
Arsenal | 6:3 | CSKA Moskva | 4:1 | 2:2 |
Atlético Madrid | 2:1 | Sporting Lisabon | 2:0 | 0:1 |
Lazio Řím | 5:6 | Red Bull Salcburk | 4:2 | 1:4 |
Semifinále
Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Olympique Marseille | 3:2 | Red Bull Salcburk | 2:0 | 1:2 pp |
Arsenal | 1:2 | Atlético Madrid | 1:1 | 0:1 |
Finále
16. května 2018 20.45 | |||
Olympique Marseille | 0:3 | Atlético Madrid | Parc Olympique Lyonnais, Décines-Charpieu diváci: 55 768 rozhodčí: Björn Kuipers |
Griezmann 21', 49' Gabi 89' |
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2017-18 UEFA Europa League Final na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Evropská liga UEFA 2017/18 na Wikimedia Commons
- http://www.livesport.cz/fotbal/evropa/evropska-liga/
- http://rsssf.com/ec/ec201718.html#uefa
Média použitá na této stránce
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.
Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Liechtenstein
The Flag of Iceland.
- Horizontal aspect ratio: 7:1:2:1:14;
- Vertical aspect ratio: 7:1:2:1:7.
Georgian flag in Pantone MS.
Finská vlajka
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Gibraltar
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licence: CC0
A soccer ball with shade.
An icon that represents a gold medal
Autor: S.A. Julio, Licence: CC BY-SA 4.0
Line-ups for the 2018 UEFA Europa League Final on 16 May 2018 between Marseille and Atlético Madrid
Autor: Noixdecoco99, Licence: CC BY-SA 4.0
Le Parc Olympique Lyonnais avant Lyon - GFC Ajaccio