Evropský strom roku

Evropský strom roku
Evropský strom roku 2015, dub na fotbalovém hřišti v Estonsku
MístoEvropský parlament v Bruselu
UdělujeEnvironmental Partnership Association
První ročník2011
Webhttp://www.treeoftheyear.org
 

Evropský strom roku (anglicky European Tree of the Year) je mezinárodní kampaň, která probíhá od roku 2011. V České republice je vyhlašovaná Nadací Partnerství. Jejím cílem je pomocí elektronického hlasování volba nejkrásnějšího stromu v Evropě, ke kterému mají lidé z okolí osobitý vztah.

Umístění

Evropský strom roku se vyhlašuje od roku 2011.[1]

Z České republiky se v roce 2013 na 4. místě umístila Lípa malolistá (Tilia cordata) z novodvorské lipové aleje v Moravském Krasu (okres Blansko). V roce 2016 se na druhém místě umístila Tatobitská lípa (okres Semily)[2] a v roce 2017 na třetím místě lípa v Lipce (okres Chrudim).[3] Roku 2020 se na 1. místě umístila Chudobínská borovice, která získala 47226 hlasů.

Pravidla

Navrhnout svého kandidáta do ankety Strom roku může kdokoli. Hlavním kritériem úspěchu je příběh stromu a jeho spojení s místními lidmi. Z došlých přihlášek odborná porota vybírá celkem dvanáct finálových stromů, které zástupci Nadace Partnerství osobně navštěvují. Vítěz se vybírá pomocí online hlasování. Strom, který získá nejvíc hlasů, reprezentuje Českou republiku v zimním celoevropském kole.

Historie

Benefiční soutěž od roku 2011 organizuje konsorcium šesti evropských nadací Environmental Partnership Association (EPA), jejíž součástí je i česká organizace Nadace Partnerství [4].

Akce se každoročně účastní 15 evropských zemí. Většina těchto zemí pořádá celostátní anketu a vítěz je vybírán pomocí online hlasování. Hlasování začíná tradičně 1. února a trvá do konce měsíce. Vítěz je vyhlášen až v březnu na slavnostním předávání cen v Evropském parlamentu v Bruselu.

Smyslem celostátní ankety Strom roku je pomoci pečovat o stromy v regionech, ale také upozornit na stromy jako na přírodní a historické dědictví, které je potřeba chránit.

Odkazy

Reference

  1. Rozcestník všech dosavadních ročníků ankety
  2. Anketa Evropský strom roku 2016
  3. Anketa Evropský strom roku 2017
  4. Začalo klání o Evropský strom roku. České barvy hájí stoletá lípa z Moravy. iDNES.cz [online]. 2019-02-01 [cit. 2019-05-02]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Orissaare staadioni tamm.JPG
Autor: Ivo Kruusamägi, Licence: CC BY-SA 3.0
Orissaare staadioni tamm