Ewen Montagu

Ewen Montagu
Narození19. března 1901
Londýn
Úmrtí19. července 1985 (ve věku 84 let)
Londýn
Alma materHarvardova univerzita
Trinity College
Westminster School
Povolánízpravodajský důstojník, autor a scenárista
ZaměstnavatelMI5
Oceněníkomandér Řádu britského impéria
ChoťIris Rachel Solomon (od 1923)[1]
DětiJeremy Montagu[2]
Jennifer Montagu[2]
RodičeLouis Montagu, 2nd Baron Swaythling[2] a Gladys, Baroness Swaythling[2]
PříbuzníIvor Montagu (sourozenec)
Rachel Mary Montagu[2], Sarah Ruth Montagu[2] a Simon Joseph Samuel Montagu[2] (vnoučata)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ewen Montagu (19. března 1901, Londýn, Spojené království19. července 1985, tamtéž) byl britský právník, který za 2. světové války pracoval pro zpravodajskou divizi Královského námořnictva.

V roce 1943 se spolu s Charlesem Cholmondeleym stal autorem velmi úspěšného dezinformačního plánu s označením Operace Mincemeat. Jeho podstatou bylo přesvědčit německé velení, že vylodění spojeneckých sil v létě 1943 neproběhne na Sicílii, ale na Sardinii a v Řecku. Němci plánu uvěřili a posilovali proto obranu na místech, kde útok očekávali. O to snazší se pak pro Spojence stalo dobytí Sicílie.[3]

Život

Ewen pocházel z britské židovské rodiny. Jeho dědečkem byl zbožný ortodoxní Žid Samuel Montagu, první baron Swaythling, který v roce 1853 založil banku Samuel Montagu & Co. Jeho otcem byl Louis Montagu, rovněž finančník a také politický aktivista; do roku 1925 byl prezidentem britské židovské organizace Federation of Synagogues. Jeho matkou byla Gladys Helen Rachel Goldsmid, členka rodiny Goldsmidů i Rothschildů. Angažovala se v dobrovolnických organizacích, zabývajících se např. prevencí násilí na dětech.

Ewen studoval na prestižní Westminster School, poté na Trinity College v Cambridge a také na Harvardově univerzitě.

Druhá světová válka

Ewen Montagu byl vášnivý jachtař a v roce 1938 se přidal k dobrovolným rezervám Královského námořnictva (Royal Naval Reserve). Sloužil u zpravodajské divize NID (Naval Intelligence Division). Byl zástupcem námořnictva u Výboru XX (XX Committee), který měl na starosti dvojité agenty. Spolu s Charlesem Cholmondeleym tehdy naplánovali dezinformační Operaci Mincemeat.

Montagu přišel na nápad nechat u jižního pobřeží Španělska vyplavit mrtvé tělo, které u sebe bude mít smyšlené plány o spojenecké invazi do Řecka a na Sardinii. Cílem bylo odvést pozornost Německa od Sicílie, která byla skutečným cílem invaze. Montagu vytvořil mrtvému propracovanou falešnou identitu majora Williama Martina z Královského námořnictva. Měl tak u sebe několik dopisů, včetně milostných, fotografii přítelkyně (ve skutečnosti agentky MI5), medailon sv. Kryštofa nebo lístek na autobus a do divadla. V souladu s hodností měl na sobě také kvalitní spodní prádlo, které bylo ve válečné době velmi obtížné získat. Mrtvým byl ve skutečnosti tulák Glyndwr Michael, který zemřel po požití jedu.

Poválečná léta

Po válce pracoval Montagu jako soudce. V roce 1950 britský diplomat a bývalý ministr Alfred Duff Cooper, který byl o operaci Mincemeat v roce 1943 zběžně informován, sepsal špionážní román Operation Heartbreak. Vzbudil značnou pozornost a britské tajné služby rozhodly, že nejlepší reakcí bude zveřejnit informace, byť ne detailní, o Operaci Mincemeat. Montagu přes víkend napsal knihu Muž, který nikdy nebyl (The Man Who Never Was). Prodalo se jí přes dva miliony výtisků a v roce 1956 podle ní vznikl stejnojmenný film.

V roce 1977 Montagu publikoval ještě svůj životopis z doby 2. světové války Beyond Top Secret Ultra. V knize přinesl další podrobnosti k Mincemeat i dalším operacím.

Od roku 1949 byl Montagu prezidentem Anglo-židovské asociace a v letech 1954–62 prezidentem organizace United Synagogue.

Rodina

Ewan se v roce 1923 oženil s Iris, která byla dcerou malíře Solomona J. Solomona. Měli spolu syna a dceru.

Jeho mladším bratrem byl Ivor Montagu, filmař a komunistický aktivista.

Reference

  1. Dostupné online. [cit. 2020-08-07]
  2. a b c d e f g Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  3. STRNAD, Patrik. Operace Mincemeat: Tělo bezdomovce zmátlo nacisty a pokořilo Hitlera. Dotyk.cz [online]. 2020-1-4. Dostupné online.