Expedice Živá Afrika
Expedice Živá Afrika byla osmičlenná průzkumná výprava, která směřovala do Afriky. Expedice se odehrála mezi 14. dubnem a 6. prosincem roku 1994. Měla k dispozici upravené nákladní auto Tatra 815 [1] VVN 6x6 se speciální obytnou nástavbou, doprovodné vozidlo UAZ 4x4 2,5 D Tuareg od výrobce Autozávod Český Dub a motorové rogalo, což umožňovalo pořizovat letecké záběry vybraných lokalit.
Skládala se z osmi členů, dvou řidičů (Miroslava Chovance a Jiřího Sedláře), dvou geografů (RNDr. Petra Kubíčka a RNDr.Hynka Adámka, vedoucího expedice a autora myšlenky expedice RNDr. Vítězslava Strnada, lékaře MUDr. Davida Pospíšila, kameramana Ing. Rudolfa Švaříčka a pilota motorového rogala Josefa Petra.
Činnost expedice Živá Afrika byla zaměřena na geografický a entomologický výzkum v oblasti Sahelu a tropické Afriky. Geografové se snažili v rámci programu MAB Man and Biosphere rozvinout spolupráci s místními univerzitami. Osud expedice byl hojně sledován jak českými médii, tak i místními televizemi a novinami. Současně se jednalo o poslední velkou průzkumnou výpravu, která byla podpořena automobilkou Tatra.[1]
Průběh expedice
Expedice vyrazila z Česka 14. dubna 1994. Celkem byla na cestě 238 dnů, během kterých členové výpravy v 16 afrických zemích[1] ujeli 24 487 km. Expedici se podařilo dovézt humanitární pomoc do Rwandy, kde právě dozníval nejkrvavější konflikt v novodobých afrických dějinách.
V průběhu výpravy zahynuli 27. září 1994 pilot rogala Josef Petr a lékař David Pospíšil, když se pokoušeli přeletět nejvyšší vrchol Afriky Kilimandžáro. [2]
Dozvuk expedice
V roce 1995 uspořádali členové expedice fotografickou výstavu Živá Afrika. Fotografie Davida Pospíšila a Hynka Adámka byly doplněny černobílými záběry Afriky pořízenými Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem v roce 1947.
V současnosti je expediční Tatra umístěna v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici.
Odkazy
Reference
- ↑ a b c Účastníci Živé Afriky vzpomínali [online]. Kopřivnické noviny číslo 24/2015 ze dne 18.06.2015 [cit. 2016-06-10]. Dostupné online.
- ↑ Expedice Živá Afrika - tragédie [online]. [cit. 2016-06-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-17.
Literatura
- Adámek, Hynek, Hanzelka, Jiří, Zikmund, Miroslav, Živá Afrika, 175 stran, Trango 1996.
- Švaříček, Rudolf, Africký deník Expedice Živá Afrika, 168 stran, Středoevropské nakladatelství, 1995.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Expedice Živá Afrika na Wikimedia Commons
- Deník Davida Pospíšila z expedice
Média použitá na této stránce
Autor: Archív Expedice Živá Afrika, Licence: CC BY-SA 4.0
Členové Expedice Živá Afrika na setkání v roce 2015.
Autor: archiv Expedice Živá Afrika, Licence: CC BY-SA 4.0
Návrat expedice Živá Afrika, 7.12. 1994,Staroměstské náměstí Praha. Zleva: Hynek Adámek, Vítězslav Strnad, Jiří Sedlář, Petr Kubíček, Rudolf Švaříček a Miroslav Chovanec.
Autor: Strebe, modified by Chme2, Licence: CC BY-SA 3.0
Trasa expedice Živá Afrika
Autor: Roman Hlaváč, Licence: CC BY-SA 4.0
Místo odpočinku lékaře expedice Davida Pospíšila - hřbitov v Arushi.