Expedice 6

Expedice 6
Znak expedice
Expedition 6 insignia.svg
Údaje o expedici
Na staniciISS
LoďSojuz TMA-1
Členů expedice3
Trvání161 dní 1 hodina 15 minut
z toho na stanici156 dní 54 minut
Zásobovací loděProgress M1-9, Progress M-47
Délka výstupů do vesmíru13 hodin 17 minut
Datum startu24. listopadu 2002, 00:50 UTC
KosmodromKennedyho vesmírné středisko
Startovací loďEndeavour STS-113
Datum přistání4. května 2003, 02:04 UTC
Přistávací loďSojuz TMA-1
Fotografie posádky
Zleva Donald Pettit, Kenneth Bowersox a Nikolaj Budarin

Zleva Donald Pettit, Kenneth Bowersox a Nikolaj Budarin

Navigace
PředcházejícíNásledující
Expedice 5Expedice 7

Expedice 6 byla šestá posádka dlouhodobě obývající Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Velitel Kenneth Bowersox (USA), palubní inženýr Nikolaj Budarin (Rusko) a palubní inženýr a vědecký pracovník Donald Pettit (USA) startovali z mysu Canaveral 24. listopadu 2002 na palubě raketoplánu Endeavour, se stanicí ISS se spojili 25. listopadu. Úkolem posádky bylo pokračovat ve vědeckých experimentech a udržovat stanici v funkčním stavu. Na stanici přijali zásobovací loď Progress, podnikli jeden plánovaný a jeden neplánovaný výstup do vesmíru. Po pětiměsíčním pobytu předali stanici Expedici 7 a 4. května 2003 přistáli na Zemi.

Posádka

V závorkách je uveden dosavadní počet letů do vesmíru včetně této mise.

Záložní posádka

Průběh mise

Expedice 6 startovala v raketoplánu Endeavour z mysu Canaveral na Floridě 24. listopadu 2002 v 00:50 UTC. U vesmírné stanice přistáli 25. listopadu v 21:59 UTC. Osazenstvo raketoplánu přivítali členové Expedice 5 – velitel Valerij Korzun, Peggy Whitsonová a Sergej Treščov. Za týden pobytu návštěvníci během tří výstupů do vesmíru připojili nosník ITS-P1, nová posádka převzala stanici a 2. prosince se Korzun, Whitsonová a Treščov v Endeavouru odletěli na Zem.

Rutinu života na stanici osvěžila až kosmická vycházka Bowersoxe a Pettita 15. ledna 2003, ve které kosmonauti dokončili práce na nosníku ITS-P1. Výstup trval 6 hodin 51 minut.

Dne 4. února posádka stanice přijala zásobovací Progress M-47.

Druhý, původně neplánovaný, výstup uskutečnili kosmonauti 8. dubna, během 6 hodin 26 minut se kosmonauti věnovali údržbářským pracím na povrchu stanice.

Po havárii raketoplánu Columbia 1. února 2003 byly pozastaveny lety raketoplánů, proto byla počínaje Expedicí 7 početnost posádek snížena na dva kosmonauty, dopravované loděmi Sojuz. Dne 28. dubna 2003 přiletěli v Sojuzu TMA-2 Jurij Malenčenko a Edward Lu z Expedice 7. Bowersox, Budarin a Pettit předali stanici nováčkům a 4. května se vrátili v Sojuzu TMA-1 na Zem.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Expedition 6 insignia.svg
The International Space Station (ISS) Expedition 6 crew patch depicts the station orbiting the Earth on its mission of international cooperation and scientific research. The Earth is placed in the center of the patch to emphasize that work conducted aboard this orbiting laboratory is intended to improve life on our home planet. The shape of the Space Station’s orbit symbolizes the role that experience gained from ISS will have on future exploration of our solar system and beyond. The American and Russian flags encircling the Earth represent the native countries of the Expedition 6 crew members, which are just two of the many participant countries contributing to the ISS and committed to the peaceful exploration of space.