Expedice 7

Expedice 7
Znak expedice
Expedition 7 insignia.svg
Údaje o expedici
Na staniciISS
Členů expedice2
Zásobovací loděProgress M-47, Progress M1-10, Progress M-48
Datum startu26. dubna 2003, 03:54 UTC
KosmodromBajkonur
Startovací loďSojuz TMA-2
Délka letu184 dní 22 hodin 46 minut
z toho na stanici182 dní 17 hodin 22 minut
Datum přistání28. října 2003, 02:40 UTC
Přistávací loďSojuz TMA-2
Fotografie posádky
Zleva Jurij Malenčenko, Edward Lu

Zleva Jurij Malenčenko, Edward Lu

Navigace
PředcházejícíNásledující
Expedice 6Expedice 8

Expedice 7 byla sedmá posádka dlouhodobě obývající Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Velitel Jurij Malenčenko (Rusko) a vědecký pracovník Edward Lu (USA) startovali z kosmodromu Bajkonur 26. dubna 2003 na palubě Sojuzu TMA-2, se stanicí ISS se spojili 28. dubna. Na stanici přijali dva zásobovací Progressy. Po půlročním pobytu předali stanici Expedici 8 a přistáli na Zemi.

Posádka

V závorkách je uveden dosavadní počet letů do vesmíru včetně této mise.

Záložní posádka

Průběh mise

Po havárii raketoplánu Columbia byly pozastaveny lety raketoplánů, proto nebylo nadále možné měnit základní posádky při návštěvách raketoplánů. Počínaje Expedicí 7 nové posádky dopravovaly lodě Sojuz. Také výstavba stanice musela být, bez modulů a konstrukčních dílů vynášených raketoplány, zastavena.

Expedice 7 startovala v Sojuzu TMA-2 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 26. dubna 2003 v 03:54 UTC. U vesmírné stanice přistáli 28. dubna v 5:56 UTC. Novou posádku přivítali členové Expedice 6 – americký velitel Kenneth Bowersox, ruský palubní inženýr Nikolaj Budarin a americký vědecký pracovník Donald Pettit. Během týdne nová posádka převzala stanici a 4. května se Bowersox, Budarin a Pettit v Sojuzu TMA-1 vrátili na Zem.

Běžnou rutinu života na stanici osvěžil přílet zásobovacího Progressu M1-10 dne 11. června. Od 31. srpna 2003 kosmonauti vykládali další zásobovací loď Progress M-48. 15. října 2003 se spolu s nimi na orbitě nacházela i čínská pilotovaná loď Šen-čou 5, na palubě s Jang Li-wejem, prvním čínským kosmonautem, dopraveným čínskými vlastními prostředky. S touto lodí navázala posádka Expedice 7 rádiové komunikační spojení.

Dne 20. října 2003 přiletěli v Sojuzu TMA-3 Michael Foale a Alexandr Kaleri (Expedice 8) se španělským kosmonautem ESA Pedrem Duquem. Malenčenko a Lu předali stanici nováčkům a s Duquem se 28. října vrátili v Sojuzu TMA-2 na Zem.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Expedition 7 insignia.svg
The International Space Station (ISS) Expedition Seven patch consists of two elliptical orbits which evoke the histories of the two space programs from which the crew is drawn. The Russian and American flags are intersecting, representing the peaceful cooperation of the many countries contributing to the ISS. Two stars indicate the Station's goals of contributing to life on Earth through science and commerce.
ISS Expedition 7 crew.jpg
Expedition Seven Commander Yuri I. Malenchenko (left), and NASA ISS Science Officer and Flight Engineer Edward T. Lu pose for their crew portrait while in training at the Gagarin Cosmonaut Training Center in Star City, Russia for their scheduled launch in a Soyuz TMA-2 spacecraft later this year. Malenchenko represents Rosaviakosmos, the Russian Aviation and Space Agency.