Expedice 9

Expedice 9
Znak expedice
Expedition 9 insignia.svg
Údaje o expedici
Na staniciISS
Členů expedice2
Zásobovací loděProgress M1-11, Progress M-49, Progress M-50
Délka výstupů do vesmíru16 minut
a 5 hodin 40 minut
a 4 hodiny 30 minut
a 5 hodin 21 minut
Datum startu19. dubna 2004, 03:19 UTC
KosmodromBajkonur
Startovací loďSojuz TMA-4
Délka letu187 dní 21 hodin 17 minut
z toho na stanici185 dní 16 hodin 7 minut
Datum přistání24. října 2004, 00:36 UTC
Přistávací loďSojuz TMA-4
Fotografie posádky
Michael Fincke a velitel expedice Gennadij Padalka

Michael Fincke a velitel expedice Gennadij Padalka

Navigace
PředcházejícíNásledující
Expedice 8Expedice 10

Expedice 9 byla devátá posádka dlouhodobě obývající Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Velitel Gennadij Padalka (Rusko) a palubní inženýr Michael Fincke (USA) startovali z kosmodromu Bajkonur 19. dubna 2004 na palubě Sojuzu TMA-4, se stanicí ISS se spojili 21. dubna 2004. Na stanici přijali dva zásobovací Progressy a provedli čtyři výstupy do vesmíru. Po půlročním pobytu předali stanici Expedici 10 a přistáli na Zemi.

Posádka

V závorkách je uveden dosavadní počet letů do vesmíru včetně této mise.

Záložní posádka

Průběh mise

Expedice 9 startovala společně s nizozemským astronautem ESA André Kuipersem v Sojuzu TMA-4 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu 19. dubna 2005 v 03:19 UTC. U vesmírné stanice přistáli 21. dubna v 0:36 UTC. Novou posádku přivítali členové Expedice 8 – americký velitel Michael Foale a ruský palubní inženýr Alexandr Kaleri. Během týdne nová posádka převzala stanici a 24. dubna se Foale, Kaleri a Kuipers v Sojuzu TMA-3 vrátili na zem.

Běžnou rutinu života na stanici osvěžil přílet zásobovacího Progressu M-49 dne 27. května.

První výstup do kosmického prostoru 24. června byl po 16 minutách přerušen kvůli ztrátě tlaku Finckeho kyslíkové nádrži.

Druhý výstup Padalka s Finckem provedli v noci z 30. června na 1. července, kosmonauti vyměnili spínač jednoho z gyroskopů. Vycházka trvala 5 hodin 40 minut.

Potřetí kosmonauti vystoupili do vesmíru 3. srpna na 4 hodiny 30 minut, na programu byla obsluha experimentů, instalace bezpečnostních prvků na povrchu stanice a namontování odražeče pro laserový dálkoměr lodi ATV.

Od 14. srpna 2004 kosmonauti vykládali další zásobovací loď Progress M-50.

Poslední kosmická vycházka proběhla 3. září, trvala 5 hodin 21 minut. Padalka s Finckem se věnovali údržbě stanice a namontovali antény pro setkání s ATV.

16. října 2004 přiletěli v Sojuzu TMA-5 Leroy Chiao a Saližan Šaripov (Expedice 10) s ruským kosmonautem Jurijem Šarginem. Padalka s Finckem předali stanici nováčkům a s Šarginem se 24. října vrátili v Sojuzu TMA-4 na zem.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
ISS Expedition 9 crew.jpg
Astronaut Edward M. (Mike) Fincke (left), Expedition 9 NASA ISS science officer and flight engineer, and cosmonaut Gennady I. Padalka, commander, pose for their crew portrait while in training at the Gagarin Cosmonaut Training Center in Star City, Russia for their scheduled launch in the spring of this year in a Soyuz TMA-4 spacecraft. Padalka represents the Federal Space Agency.
Expedition 9 insignia.svg
This emblem represents the Ninth Expedition to the International Space Station. The Soyuz rocket and letter "X" combine into the Roman numeral IX. The "X" evokes Exploration, which is at the core of the indivisible partnership of the two space pioneering nations. Research aboard ISS will lead to human exploration of the Moon and Mars. This pursuit is strengthened by the common memory of the astronauts and cosmonauts who gave their lives in this valiant endeavor. Their stars form the leading edge of the wings of the eagle spirit that embodies Human Space Flight. The Astronaut symbol is flanked by the Expedition 9 crew names leaning together, with a "9" stylized as the plume of their rocket. The baton of great discovery is passed to the crew of the spaceship advancing to their orbital outpost.