Expozice (fyzika)
Expozice je dozimetrická veličina vyjadřující, kolik ionizujícího elektromagnetického záření prošlo určitým bodem prostoru (nepoužívá se pro ionizující částicové záření).
Počítá se jako celkový náboj iontů jednoho znaménka vzniklých v jistém objemu vzduchu průchodem záření vydělený hmotností tohoto vzduchu.[1] Používanými jednotkami expozice jsou coulomb na kilogram (C/kg) a rentgen (R).
Expozice je definována výhradně přes působení záření na vzduch[1] a proto ji lze přímo a jednoznačně měřit. Nelze z ní však přímo určit přesnou dávku absorbovanou jiným materiálem, protože absorbovaná dávka závisí na materiálu a typu záření. Například lidské tělo při expozici 1 rentgenu záření gama absorbuje dávku přibližně 1 rad (neboli 0,01 Gy).[2]
Značení
- Symbol veličiny: X [1]
- Jednotka SI: coulomb na kilogram, značka jednotky: C/kg
- Další používaná jednotka: rentgen, značka jednotky: R
- Převodní vztah: 1 R ↔ 258 μC/kg [1] (není zde použito symbolu rovnosti, protože jednotky nejsou rozměrově kompatibilní)
Odkazy
Reference
- ↑ a b c d BUREŠ, Jiří. Jednotky působení ionizujícího záření [online]. [cit. 2011-09-15]. Dostupné online.
- ↑ Measures Relative to the Biological Effect of Radiation Exposure [online]. NDT Resource Center [cit. 2011-09-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-04-21. (anglicky)
Související články
Média použitá na této stránce
Autor: Wusel007, Licence: CC BY-SA 3.0
Readout of a radiation protection dosimeter