Extrakorporální membránová oxygenace

ECMO

Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO, Extracorporeal membrane oxygenation), známá také jako mimotělní podpora života (ECLS), je mimotělní technika poskytování srdeční a respirační podpory osobám, jejichž srdce a plíce nejsou schopny poskytnout dostatečné množství výměny plynu nebo perfúze k udržení života. Technologie ECMO je do značné míry odvozena od kardiopulmonálního bypassu, který poskytuje krátkodobou podporu se zastaveným nativním oběhem. Zařízení bylo z většiny používáno u dětí. Začíná se ale více využívat u dospělých se srdečním a respiračním selháním, zejména při léčbě virové pneumonie (nazvané covid-19) způsobené koronavirem SARS-CoV-2.[1] ECMO pracuje tak, že odebírá krev z těla osoby a uměle odstraňuje oxid uhličitý a okysličuje červené krvinky. Obecně se používá buď po kardiopulmonálním bypassu, nebo při léčbě osob s těžkým srdečním selháním a/nebo plicním selháním v pozdním stádiu, ačkoli se nyní v některých centrech používá k léčbě zástavy srdce, což umožňuje léčbu základní příčiny zástavy při podpoře oběhu a okysličení.

Historie

Přístroj byl vyvinut v 50. letech 20. století Johnem Gibbonem a poté zdokonalen C. Waltonem Lilleheim. První použití pro novorozence bylo v roce 1965.[2]

Indikace

Nákres použití
ECMO

Pokyny, které popisují indikace a praxi ECMO, zveřejňuje organizace Extracorporeal Life Support Organization (ELSO). Kritéria pro zahájení ECMO se liší podle instituce, ale obecně zahrnují akutní závažné srdeční nebo plicní selhání, které je potenciálně reverzibilní a neodpovídá konvenční léčbě. Příklady klinických situací, které indikují využití ECMO, zahrnují následující:[3]

 • Hypoxemické respirační selhání s poměrem arteriálního napětí kyslíku k frakci inspirovaného kyslíku (PaO2 / FiO2) <100 mmHg, navzdory optimalizaci nastavení ventilátoru, včetně frakce inspirovaného kyslíku (FiO2), pozitivního tlaku na konci výdechu (PEEP), a poměr inspirace k expiraci (I: E)
 • Hyperkapnicové respirační selhání s arteriálním pH <7,20
 • Refrakterní kardiogenní šok
 • Srdeční zástava
 • Selhání odstavení z kardiopulmonálního bypassu po srdeční operaci
 • Jako most k transplantaci srdce nebo umístění ventrikulárního pomocného zařízení
 • Jako most k transplantaci plic

U pacientů se zástavou srdce nebo kardiogenním šokem se zdá, že zvyšuje šanci k přežití a dobré výsledky.

Použití u pacientů onemocněním covid-19

Počínaje začátkem února 2020 lékaři v Číně stále více využívali ECMO jako doplňkovou podporu pro pacienty s akutním zápalem plic způsobeným onemocněním covid-19, když i po ventilaci zůstávají hladiny kyslíku v krvi příliš nízké pro přežití pacienta.[4] Počáteční zprávy naznačují, že napomáhá obnovit saturaci kyslíkem v krvi pacientů a snížit úmrtnost u přibližně 3 % závažných případů, kdy byla použita.[5]

Kontraindikace

Většina kontraindikací je relativní a vyvažuje rizika postupu (včetně rizika použití cenných zdrojů, které by mohly být použity pro ostatní), s potenciálními přínosy. Relativní kontraindikace jsou:

 1. Podmínky, které nejsou slučitelné s běžným životem, pokud se osoba zotaví
 2. Preexistické stavy, které ovlivňují kvalitu života (stav CNS, malignita v konečném stadiu, riziko systémového krvácení s antikoagulací)
 3. Věk
 4. Marnost: ti, kteří jsou příliš nemocní, byli na konvenční terapii příliš dlouho nebo mají fatální diagnózu.

Typy

Venoarteriální (VA) ECMO pro srdeční nebo respirační selhání.
Veno-venózní (VV) ECMO pro respirační selhání.

Existuje několik forem ECMO; dva nejčastější jsou venoarteriální (VA) ECMO a veno-venózní (VV) ECMO. V obou modelech je krev odebíraná z žilního systému okysličována mimo tělo. Ve VA ECMO se tato krev vrací do arteriálního systému a ve VV ECMO se krev vrací do žilního systému. Ve VV ECMO není poskytována žádná srdeční podpora.

Venoarteriální

Ve venoarteriální (VA) ECMO je venózní kanyla obvykle umístěna do pravé nebo levé běžné femorální žíly pro extrakci a arteriální kanyla je obvykle umístěna do pravé nebo levé femorální tepny pro infuzi. Špička femorální žilní kanyly by měla být udržována v blízkosti křížení dolní duté žíly a pravé síně, zatímco špička femorální arteriální kanyly je udržována v iliální tepně. U dospělých je výhodný přístup k femorální tepně, protože inzerce je jednodušší. Centrální VA ECMO lze použít, pokud již byl zaveden kardiopulmonální bypass nebo byla provedena nouzová opakovaná sternotomie.

Veno-venózní

Ve veno-venózním (VV) ECMO jsou kanyly obvykle umístěny do pravé společné femorální žíly pro drenáž a pravé vnitřní jugulární žíly pro infuzi. Alternativně se do pravé vnitřní jugulární žíly zavede duální lumen katétr, který vypouští krev z horních a dolních dutých žil a vrací ji do pravé síně.

Zahájení

ECMO by měli provádět pouze lékaři, kteří mají školení a zkušenosti s jeho zahájením, udržováním a ukončením. Řízení ECMO je běžně prováděno sestrou, respiračním terapeutem nebo perfuzionistou. Jakmile bylo rozhodnuto, že bude zahájena léčba pomocí ECMO, pacient je antikoagulován intravenózním heparinem, aby se zabránilo srážení tvorby trombu z okysličovadla. Před zahájením je podán a změřen intravenózní bolus heparinu, aby bylo zajištěno, že ACT je mezi 300–350 sekundami. Jakmile je ACT mezi tímto rozsahem, může být zahájena ECMO a po udržovací dávce bude zahájena infuze heparinu.[6]

Kanylace

Kanyly mohou být umísťovány perkutánně Seldingerovou technikou, relativně přímou a běžnou metodou pro získání přístupu k krevním cévám nebo chirurgickým vyříznutím. Největší kanyly, které mohou být umístěny do cév, se používají k maximalizaci průtoku a minimalizaci smykového napětí.

ECMO potřebné pro komplikace po srdeční operaci lze umístit přímo do příslušných srdečních komor nebo velkých cév.

Titrace

Po kanylaci a připojení k obvodu ECMO je pomocí hemodynamických parametrů a fyzikálním vyšetřením stanoveno odpovídající množství krve v obvodu ECMO. Cíle udržování perfúze koncových orgánů v ECMO obvodu jsou vyváženy dostatečným fyziologickým průtokem krve srdcem, aby se zabránilo stáze a následné tvorbě krevní sraženiny.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Extracorporeal membrane oxygenation na anglické Wikipedii.

 1. 30 to 39 pct of severe COVID-19 patients discharged from Wuhan hospitals: official - Xinhua | English.news.cn. www.xinhuanet.com [online]. [cit. 2020-03-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-02-16. 
 2. Pediatric Extracorporeal Membrane Oxygenation: Overview, Preparation, Technique. emedicine.medscape.com. 2019-11-10. Dostupné online [cit. 2020-03-17]. 
 3. Patient Care Protocols, Division of Fire Standards and Training & Emergency Medical Services, NH DOS. www.nh.gov [online]. [cit. 2020-03-17]. Dostupné online. 
 4. Archivovaná kopie. www.xinhuanet.com [online]. [cit. 2020-03-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-02-16. 
 5. CDC. Coronavirus Disease 2019 (COVID-19). Centers for Disease Control and Prevention [online]. 2020-02-11 [cit. 2020-03-17]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. XIII International Congress of Eye Research. Paris, France, July 26-31, 1998. Abstracts. Experimental Eye Research. 1998-07, roč. 67 Suppl 1, s. S1–268. Dostupné online [cit. 2020-03-17]. ISSN 0014-4835. PMID 9780975. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Veno-venous (VV) ECMO for isolated respiratory failure.jpg
Autor: Van Meurs, K, Lally, KP, Peek, G, Zwischenberger, Extracorporeal Life Support Organization, Ann Arbor 2005., Licence: CC BY 2.5
Right common femoral vein drainage and right internal jugular vein infusion.
Veno-arterial (VA) ECMO for cardiac or respiratory failure.jpg
Autor: Van Meurs, K, Lally, KP, Peek, G, Zwischenberger, Extracorporeal Life Support Organization, Ann Arbor 2005., Licence: CC BY 2.5
Right internal jugular vein drainage and right carotid artery infusion.
ECMO in H1N1 patient in Santa Cruz Hospital - Lisbon.jpg
Extracorporeal membrane oxygenation (ECMO) machine in a ICU patient in Santa Cruz Hospital, Lisbon, Portugal
Ecmo schema-1-.jpg
Autor: Jürgen Schaub. de:User:Mr.Flintstone, Licence: CC BY-SA 2.0 de
Ecmo schema, to provide extracorporeal oxygenation
ECMO still saving lives of infants, children at San Antonio Military Medical Center 120211-F-UR000-865.jpg
Brianna Sackreiter was the first ECMO patient treated at San Antonio Military Medical Center, Feb. 11. ECMO is a life-saving device that mimics the natural function of the heart and lungs, allowing an infant or child to rest while natural healing of the affected organ takes place.