Venku
← 2012/2013
2014/2015 →
Související informace naleznete také v článku FC Slovan Liberec.

Tento článek se podrobně zabývá soupiskou a statistikami týmu FC Slovan Liberec v sezoně 2013/2014. V této sezoně Slovan neobhajuje žádnou trofej, v minulé sezoně skončil na třetím místě Gambrinus ligy[1], což mu zaručilo start ve 2. předkole Evropské ligy. Do domácího poháru byl nasazen ve třetím kole.[2]

Průběh sezony

Červenec

Rybalkovi bylo prodlouženo hostování ve Slovanu o půl roku.

Slovan začal hned na úvod sezony těžkým utkáním Evropské ligy proti lotyšskému celku Skonto Riga. První utkání se hrálo 18. července v Rize. První gól utkání vstřelil hned v 7. minutě Frýdek, Skonto ale dokázalo vývoj utkání otočit a zvítězit 1:2.[EL 1] Na úvodní zápas Gambrinus ligy tým odcestoval na Andrův stadion, odkud se mu díky gólům Rybalky a Rabušice podařilo dovézt všechny tři body.[GL 1] První utkání před domácím publikem odehrál Slovan 25. července v odvetném utkání Evropské ligy se Skontem Riga. Jediný gól zápasu vstřelil po nahrávce Rabušice hlavou Dzon Delarge, za stavu 1:0 dokázal Přemysl Kovář chytit přísně nařízený pokutový kop a také díky tomu se hráči mohli radovat z postupu do 3. předkola.[EL 2] V neděli 28. července se hráči na stadionu U Nisy představili ve 2. kole Gambrinus ligy. Slovan sice po prvním poločase prohrával po gólové trefě Kisela, ve druhé půli však vývoj utkání otočil dvěma góly Rabušic.[GL 2]

Srpen

Jiří Štajner odešel ze Slovanu do Mladé Boleslavi.

1. srpna se hrál v Liberci třetí zápas v řadě, tentokrát první utkání 3. předkola Evropské ligy proti švýcarskému FC Zürich. Hned v páté minutě utkání fauloval ve vlastním pokutovém území Hušek a nařízenou penaltu proměnil Davide Chiumento. Hned v úvodu druhého poločasu nacentroval z pravé strany Kušnír a před Rabušicem si míč srazil do vlastní brány Nef.[pozn. 1][3] V 81. minutě vystřelil na bránu aktivní Rabušic a dokonal tak obrat, utkání nakonec skončilo výsledkem 2:1 pro Slovan.[EL 3] K třetímu ligovému kolu Slovan vyrazil do nedaleké Mladé Boleslavi, kam také po minulé sezoně zamířil právě ze Slovanu středopolař Jiří Štajner. Jaroslav Šilhavý nasadil do tohoto zápasu prozatím nesehranou a méně zkušenou sestavu. Gólový účet otevřel hned ve 4. minutě po chybě Huška Jan Chramosta. Ve 37. minutě vyrobil velkou minelu Přemysl Kovář a daroval tak Boleslavi další gól. Ve druhém poločase nedokázala obrana uhlídat po standardní situaci Štajnera, který hlavou přidal další branku. Debakl liberce dokonal v 82. minutě Kysela a Slovan tak jel domů s porážkou 4:0.[GL 3][4] Ve středu odletěl kádr Slovanu do Švýcarska, kde ve čtvrtek nastoupil k odvetnému utkání 3. předkola Evropské ligy proti tamnímu celku FC Zürich. Ze sestavy byl trenérem vyřazen v poslední době často chybující Hušek a nahradil ho mladý Sackey. Utkání nezačalo nejlépe a již v 17. minutě lovil po střele Chermitiho míč ze své sítě Kovář. Během prvního poločasu se Slovan nedokázal dostat do herní pohody a ohrozit soupeřovu branku, do kabin hráči odcházeli za nepříznivého stavu. V průběhu druhého poločasu byly gólové šance na obou stranách hřiště, avšak gól padl do brány Zürichu v 64. minutě, kdy střelou ze střední vzdálenosti vyrovnal Frýdek. Po vstřelené brance začal hrát Slovan aktivněji a vytvořil si další příležitosti, pět minut před koncem tu svou plně využil Rybalka. Domácí se již do konce zápasu na nic nezmohli a konečný výsledek tedy zněl 1:2,[EL 4] což společně s výsledkem prvního utkání posunulo Slovan celkovým díky celkovému poměru 4:2 do Play-off.[5] V rámci 4. kola Gambrinus ligy dorazila na Stadion U Nisy jihlavská Vysočina. Trenér Šilhavý provedl několik změn v sestavě, nejvýraznější bylo nasazení Karišika do obranné čtyřky, či Sackeyho do středu zálohy. První poločas zápasu měl herně navrch liberecký Slovan, avšak gólový účet zůstal po celých 45 minut neotevřen. Do zápisu o utkání se tak dostaly pouze dvě žluté karty a v 41. minutě také červená karta pro jihlavského Milana Kopice. Od úvodu druhého dění měli domácí jasně navrch, což vyústilo v gólovou trefu Serhije Rybalky. Ta ale byla za celé utkání jediná, Liberec tedy Jihlavské porazil nejtěsněji 1:0.[GL 4] K dalšímu kolu domácí soutěže vyrazil Slovan na hřiště Zbrojovky Brno. Týmu k tomuto utkání chyběl zraněný Frýdek, kterého na hřišti nahradil Jiří Fleišman. Utkání začalo kartou, hned ve 3. minutě ji obdržel Kušnír, o deset minut později také Fleišman. V průběhu celého zápasu bylo mnoho šancí na obou stranách hřiště a výsledek mohl být velmi vysoký, vinou nepřesných zakončení, či výborných zákroků obou brankářů však padl pouze jediný gól. Ten vstřelil v 19. minutě Serhij Rybalka a zajistil tak Liberci cennou venkovní výhru 0:1.[GL 5] Ve čtvrtek však Slovan čekal velmi náročný duel play-off Evropské ligy proti italskému Udinese a utkání pro něj nezačalo nejlépe. Od úvodního hvizdu začal italský celek velmi ofenzivně a měl několik nebezpečných šancí. Z první ojedinělé šance šel však do vedení Liberec, když se střela Rybalky otřela o břevno a skončila v síti. To přimělo tým z Itálie k ještě většímu tlaku, po kterém skóre srovnal Gabriel Silva. V úvodu druhé půle se hosté snažili strhnout vedení zpět na svou stranu, což se podařilo zásluhou Delarge. Udinese na to znovu reagovalo zvýšenou aktivitou a po dvojitém střídání mělo další nebezpečné situace a v utkání také několikrát nastřelili brankovou konstrukci. Avšak výsledek na konečných 1:3 pro Slovan upravil krásnou střelou levou nohou obránce Ondřej Kušnír.[EL 5] Po vydařeném utkání v Itálii se museli hráči znovu přeorientovat na domácí soutěž. Dalším soupeřem v Gambrinus lize byli pražští Bohemians 1905. Sestava byla vzhledem k boji v Evropské lize opět poupravena, například svůj debut v základní sestavě si odbyl záložník Kolár. Zápas byl však na góly velice skromný a jedinou trefu zaznamenal liberecký Josef Šural a udržel tak všechny tři body na Stadionu U Nisy, Liberec zvítězil 1:0.[GL 6] V průběhu týdne zavítali do severočeského města hráči italského Udinese, a to k odvetnému utkání Evropské ligy. Slovan hájil venkovní vítězství 1:3 a svůj náskok dokázal také navýšit, ve 23. minutě dokázal skórovat Dzon Delarge. Hosté do konce první půle dokázali skóre vyrovnat na 1:1,[EL 6] víc gólů však již v zápase nepadlo a Slovan tak po celkovém vítězství 4:2 postupuje do skupinové fáze Evropské ligy.[6]

Září

Prvním zářijovým utkáním bylo prestižní severočeské derby proti FK Baumit Jablonec. Od počátku utkání byl aktivnější Jablonec, ale Slovan byl velice nebezpečný z protiútoků a ve 32. minutě šel do vedení po gólové trefě Rybalky. O pouhých pět minut později ho z dalšího vyvedeného protiútoku dokázal napodobit David Pavelka, čímž zařídil dvougólový náskok. Ve druhé půli se Slovan opět uchýlil k bránění a snažil se využít nadějných protiútoků k navýšení skóre, to se sice nepovedlo, Slovan si však z Chance Areny odvezl všechny body za vítězství 0:2.[GL 7] Ve šlágru osmého kola Gambrinus ligy přijela do Liberce plzeňská Viktoria. V duelu prvního se třetím šli již v osmé minutě do vedení hráči Plzně, a to po střele Ondřeje Koláře. Plzeň měla po většinu prvního poločasu převahu, ve druhé půli však dominovali liberečtí a díky gólu kapitána Radoslava Kováče vybojovali remízu 1:1.[GL 8] K prvnímu utkání ve skupině Evropské ligy odjeli hráči Slovanu do německého Freiburgu. Utkání nezačalo dobře a ve 23. minutě již hosté prohrávali po trefě Schustera, ve 35. minutě zvýšil z penalty Admir Mehmedi. Ve druhé půli se výkon Slovanu zvedl, skóre v 67. minutě korigoval svým prvním gólem za Slovan Kalitvincev. V 74. minutě vyrovnal po chybě obrany Michael Rabušic. V nastaveném čase ještě obdržel druhou žlutou a tím pádem červenou kartu Serhij Rybalka. Slovan si do tabulky skupiny připsal první bod za remízu 2:2.[EL 7]

NárPozJménoOdkud přišelTyp přestupuCenaRef
SlovenskoÚLukáš Szabó← Slovensko FK Slovan Duslo Šaľapřestup, smlouva na 4 roky[18][19]

ZápasDatumDomácíHostéVýsledek[26]Střelci Slovanu
přátelský22. červen 2013Německo FC Oberlausitz NeugersdorfČesko FC Slovan LiberecRemíza 0–0
přátelský26. červen 2013Česko FC Slovan LiberecČesko FC MAS TáborskoVýhra 2–1Gól 24' Hadaščok, Gól 48' Kelić
Turnaj Dubí29. červen 2013Německo Dynamo DresdenČesko FC Slovan LiberecVýhra 0–1Gól 32' Šural
Turnaj Dubí29. červen 2013Česko FK TepliceČesko FC Slovan LiberecRemíza 1–1 (Výhra 0:1, pen. 2:3)Gól 21' Frimmel, rozhodující penalta Šural
přátelský3. červenec 2013Slovensko FC Spartak TrnavaČesko FC Slovan LiberecProhra 2–1Gól 6' Rabušic
přátelský6. červenec 2013Slovensko FK SenicaČesko FC Slovan LiberecRemíza 1–1Gól 76' Rabušic
přátelský9. červenec 2013Slovensko FC ViOn Zlaté MoravceČesko FC Slovan LiberecVýhra 0–3Gól 24' Pavelka, Gól 65' (pen) Rabušic, Gól 83' Sackey
přátelský13. červenec 2013Česko FC Slovan LiberecČesko SK PřevýšovVýhra 5–0Gól 21' Kalitvincev, Gól 27' (pen) Rabušic, Gól 36'64' Rybalka, Gól 86' Szabó

Gambrinus liga

Související informace naleznete také v článku Gambrinus liga 2013/2014.

Pohár České pošty

Související informace naleznete také v článku Pohár České pošty 2013/2014.

Jednozápasová kola

Evropská liga UEFA

Související informace naleznete také v článku Evropská liga UEFA 2013/2014.