FC Zbrojovka Brno

FC Zbrojovka Brno
NázevFootball Club Zbrojovka Brno, akciová společnost
PřezdívkaZbrojovka, Boby, Flinta
ZeměČeskoČesko Česko
MěstoBrno (Královo Pole)
Založen14. ledna 1913
AsociaceČesko FAČR
Barvyčervená, bílá a modrá[1] ( )
Domácí dres
Venkovní dres
SoutěžFortuna:Národní Liga
2020/2116. místo, Fortuna:Liga – sestup
StadionMěstský fotbalový stadion Srbská, Brno
Kapacita12 550
Vedení
VlastníkČesko Václav Bartoněk
PředsedaČesko Václav Bartoněk
TrenérČesko Richard Dostálek
Oficiální webová stránka
Největší úspěchy
Ligové tituly1× mistr Československa (1977/78)
Domácí trofejeSpartakiádní pohár
Fortuna:Národní liga 2021/22
Některá data mohou pocházet z datové položky.

FC Zbrojovka Brno (celým názvem: Football Club Zbrojovka Brno, a.s.) je český profesionální fotbalový klub sídlící v největším moravském městě Brně. Ve své historii vyhrál jedenkrát československý ligový titul. Tým hraje druhou nejvyšší českou soutěž Fortuna národní ligu. Své domácí zápasy sehrává na stadionu na Srbské ulici ve čtvrti Královo Pole. Klubové barvy jsou červená, bílá a modrá.

Založen byl v roce 1913 synem mlynáře Cyrilem Lacinou pod názvem SK Židenice. Byl historicky prvním moravským účastníkem (1933/34) i mistrem (1977/78) československé nejvyšší soutěže. Zlatou éru klub prožil v sedmdesátých letech, kdy Zbrojovka Brno získala svůj první a dosud jediný titul v historii. Poté, co na začátku devadesátých let 20. století skončila podpora ze strany podniku Zbrojovka Brno, se díky podnikateli Lubomíru Hrstkovi (bývalý prvoligový hokejista Komety Brno) stabilizovala finanční situace klubu, který se nato přejmenoval ze Zbrojovky na Boby Brno (podle Hrstkovy přezdívky). Klub skončil v sezóně 1994/95 na třetím místě a v období 1993–2000 stanovil stále trvající rekordy v návštěvnosti nejvyšší soutěže.

Po uzavření stadionu Za Lužánkami se klub v říjnu 2001 přesunul na mnohem menší zrenovovaný Městský fotbalový stadion Srbská, bývalý stadion „Královopolské“ a „Morendy“ s kapacitou 12 550 diváků. Kromě jednoho druholigového ročníku zde hrával 1. ligu. Od přesunu si klub nejlépe vedl v sezonách 2006/07 (5. místo), 2007/08 (4. místo) a 2015/16 (6. místo). Sezóna 2017/18 přinesla brněnskému klubu opětovný sestup do druhé fotbalové ligy. Během ročníku 2019/20 vybojoval návrat do 1. ligy, ale po roce z ní opět spadl do ligy druhé.

Historie

Pohled na stadion Srbská

Počátky (1913–1945)

Dne 14. ledna 1913 založil Cyril Lacina na ustavující schůzi v hostinci U Machů (dnes Brno-Židenice, Kosmákova 49) klub SK Židenice. Už ve dvacátých letech minulého století se mohl židenický klub pochlubit mnohatisícovými návštěvami a v roce 1926 přišly první dva velké úspěchy, po titulu Mistra Moravy i titul amatérského mistra Československa. V sezoně 1932/33 klub poprvé startoval mezi profesionály, vyhrál 2. nejvyšší soutěž a kvalifikoval se do nejvyšší soutěže jako první moravský klub v její historii. Logicky se tak stal i historicky 1. brněnským účastníkem nejvyšší soutěže (dále SK Moravská Slavia Brno1935/36, ZSJ MEZ Židenice1952, Rudá hvězda Brno1957/58 a TJ Spartak KPS Brno1961/62). Klub také startoval ve Středoevropském poháru, meziválečné obdobě Ligy Mistrů.

Poválečná doba, zlatá éra a ústup ze slávy (1945–1990)

Po druhé světové válce se klub SK Židenice přejmenoval na Zbrojovku Brno. Roku 1953 byl otevřen stadion Za Lužánkami, který byl později rozšířen až na kapacitu 50 000 diváků. V 50. letech se pohybovala Zbrojovka mezi druhou a třetí nejvyšší soutěží, návrat do československé ligy přišel až v 60. letech po sloučení s Rudou hvězdou.

Nejslavnější kapitoly své fotbalové historie psala Zbrojovka ve druhé polovině sedmdesátých let. Období úspěchů přišlo s trenérem Josefem Masopustem, jenž během čtyřletého působení v Brně vybojoval s týmem v sezoně 1977/78 jeho dosud jediný prvoligový mistrovský titul. O rok dříve se stal Karel Kroupa nejlepším fotbalistou Československa.

Po sérii úspěchů ale přišlo v roce 1983 krizové údobí, které vyvrcholilo sestupem do druhé ligy. Teprve po šesti sezónách marných pokusů se podařilo Zbrojovce Brno, pod vedením trenéra Františka Cipra, v roce 1989 vrátit do nejvyšší soutěže. Po dvou letech však přišel další, tentokrát už pouze roční pád do druhé ligy.

Éra Lubomíra Hrstky (1991–2000)

Od roku 1991 se stal majitelem klubu podnikatel Lubomír Hrstka a přejmenoval klub na FC Boby Brno. Z období devadesátých let si fotbalisté FC Boby Brno vedli nejlépe pod vedením trenéra Petra Uličného, kdy v sezóně 1994/95 obsadili v nejvyšší soutěži třetí místo. Za zmínku stojí také sezona 1996/97, ve které skončil tým FC Boby Brno pod vedením Karla Večeři čtvrtý.

Lubomír Hrstka coby takřka neomezený vládce klubu po dlouhé době uvolnil prostředky pro nákup skutečně výrazných posil. Přišel slovenský reprezentační obránce Viliam Vidumský, drobný, ale zato skvělý středopolař Jan Maroši a do branky Luboš Přibyl. V létě 1994 přišel nový trenér Petr Uličný, který dostal za úkol dostat tým do horní poloviny tabulky nebo spíše zaútočit na její špici. V 9. kole přišlo po dlouhých 12 letech vítězství nad Spartou (3:1), které i přes páteční televizní přenos sledovalo 28 695 diváků. Hrdinou utkání se stal mladičký Marcel Cupák, který dal dva góly. Tentýž hráč dal dva góly o dvě kola později proti Drnovicím, které Boby před 24 779 diváky vyhrálo. Úspěšný podzim Boby zakončilo na 3. místě, když vyhrálo nad Chebem 6:0, v tomto zápase zaznamenal René Wagner hattrick. Plni očekávání zamířili fanoušci na 1. jarní kolo v němž Boby hostilo Slavii. Prohru 1:2 muselo strávit neuvěřitelných 34 770 diváků, přičemž průměrná návštěva na ostatních ligových zápasech se pohybovala okolo 5 000 diváků. 3. místo celek Boby i přes několik zbytečných ztrát uhájil a pronikl do Poháru Intertoto. V říjnu 1996 byl vytvořen divácký rekord české ligy, na zápas Boby Brno se Slávií přišlo 44 120 diváků. Na podzim 1997 si Boby zahrálo Pohár UEFA, nicméně po úspěšném předkole s Inkarasem Kaunas přišel v 1. kole debakl 1:6 na hřišti Rapidu Vídeň. Čestným úspěchem byla alespoň výhra v odvetě 2:0.

Éra bratří Prosů, zadlužení a pád do druhé ligy (2000–2011)

V roce 2000 se stala hlavním sponzorem brněnského klubu firma Stavo Artikel, podle které nesl tři roky její název. V roce 2001 se klub přesunul ze stadionu Za Lužánkami na stadion Srbská. V roce 2002 tato firma klub opustila a tým se přejmenoval na 1. FC Brno. Pod novým vedením se tým dostal do semifinále Poháru Intertoto. Na úspěch v poháru Intertoto však brněnští fotbalisté nedokázali navázat a v sezoně 2003/2004 jen těsně unikli sestupu do druhé ligy - skončili na 14. místě. V sezoně 2005/2006 pak Brno skončilo na 12. místě se čtrnácti remízami. Výkony Brna měly v následujících letech vzestupnou tendenci. Po 5. místě v sezoně 2006/2007 dosáhlo Brno v sezoně 2007/2008 zatím nejlepšího bodového výsledku (55 bodů) od založení 1. české fotbalové ligy v roce 1993, klub zároveň postoupil do semifinále Poháru ČMFS. 1. FC Brno v této sezoně získalo za přestupy hráčů zhruba 200 milionů korun. Záložník Mario Holek odešel za 50 milionů do ukrajinského Dněpru Dněpropetrovsk a další záložník Luboš Kalouda pak za 130 milionů do PFC CSKA Moskva.

Dne 15. května 2008 klub otevřel nové Tréninkové centrum mládeže v Brněnských Ivanovicích. Stavba trvala 2 roky a stále přes 140 milionů korun. V předchozích letech musely mládežnické týmy trénovat i hrát povětšinou na stadionech mimo Brno, fotbalová mládež se tedy konečně dočkala vlastního zázemí. V současné době je však areálu brněnského tréninkového centra vytýkána absence hřišť s přírodní trávou, což vede k tomu, že mládežnické týmy často trénují na hřištích menších brněnských klubů.

Během léta 2008 byl položen vyhřívaný trávník na Městském fotbalovém stadionu v Srbské ulici. Byly také vypracovány plány na nový Fotbalový stadion Za Lužánkami. Podle návrhu Petra Hrůši měl stadion vyhovovat kategorii ELITE dle nařízení FIFA, na stadionu by se tedy mohla hrát všechna mezinárodní utkání. Kapacita měla být 30 000 míst k sezení, pro utkání domácí soutěže mohl být stadion přidáním tří řad před navržené tribuny rozšířen až na kapacitu 35 000 míst. Přímo v těle stadionu na úrovni tribun mělo být zabudováno 750 parkovacích míst zejména pro VIP členy, obchody, wellness centra a fitness centra. Stavba měla stát zhruba 2,5 miliardy korun.

I přes odchody Siegla, Kubáně, Pavlíka a konci kariéry Reného Wagnera vyhlásili majitelé klubu před sezonou 2008/09 za cíl postup do Ligy Mistrů, začátek sezony však poznamenal spor mezi Alešem Bestou, Markem Střeštíkem a trenérem Uličným. Po tomto incidentu byl Besta vyřazen z kádru a náhradou měl být bývalý reprezentant Marek Heinz (přišel za 5 mil. Kč), brněnští ovšem nedokázali navázat na své výkony z předešlé sezony a po remíze s Českými Budějovicemi byl trenér Petr Uličný odvolán. V zimě přišel trenér Miroslav Beránek, klub prodal do Slavie Aleše Bestu a koupil útočníky Zbyňka Pospěcha a Michaela Rabušice, Brno nakonec skončilo na 11. místě

V létě 2009 odešli Heinz, Kuncl, Švejnoha, Lejsal, Živný a Střeštík, klub pro následující sezonu vsadil na trojici brazilských hráčů – k Eltonu Lirovi přibyli Leo a Dalmo. Ze Slavie přišel František Dřížďal, z Trenčína Juraj Križko a do týmu se vrátila klubová legenda Richard Dostálek. Po dobrém startu do soutěže však přišel opět útlum. V zimě odešel do Anderlechtu Brusel přibližně za 1 milion eur Lukáš Mareček. Klub posílili Martin Husár či Jan Kalabiška, ovšem slabé jarní výkony vyústily v odchod trenéra Beránka.

Dne 15. června 2010 byl název klubu změněn na FC Zbrojovka Brno a novým trenérem se stal Karel Večeřa. Vzhledem k úbytku financí v klubu (z role sponzora odešly firmy Skanska a OHL ŽS) se fanoušci nedočkali očekávaného posílení. Zbrojovka se od začátku sezony usadila na posledním místě tabulky, klubový management řešil situaci příchody Rýdela, Hudce, Michálka, Hamouze či Lejsala, jediným světlým momentem podzimu však byla rekordní výhra nad Slováckem 7:0. V zimě se klub rozhodl vsadit na mladé hráče, odešli tak mimo jiné dlouholeté opory Tomáš Polách a Jan Trousil. Mezi posilami nejvíce zaujal pozdější srbský reprezentant Stefan Mitrović. Zbrojovka však nadále sbírala body pouze ojediněle, Večeřa tedy rezignoval na místo trenéra. Nahradil jej René Wagner, pod jehož vedením začalo Brno postupně sbírat body. V předposledním kole však tým prohrál v přímém souboji o záchranu v Příbrami a po dvaceti letech sestoupil.

Silnou stránkou klubu byla výchova mládeže, v letech 2008–2012 si z odchovanců Zbrojovky odbyli ligovou premiéru Josef Šural, David Pašek, Lukáš Michna, Dominik Simerský, Lukáš Matyska či Daniel Přerovský.

Lavírování mezi 1. a 2. ligou (2011–současnost)

Do sezóny 2011/12 vstupovala Zbrojovka po 20 letech jako druholigová, fanoušky však potěšil návrat patriota a klubové legendy Petra Švancary. Klub v průběhu sezóny od bratří Prosů odkoupil bývalý fotbalista a právník Jaroslav Přeček. V první polovině tabulky se Zbrojovka krčila ve spodních patrech tabulky, ale v průběhu jarní části se dokázala vyškrábat až na konečné čtvrté místo. To původně na návrat do nejvyšší soutěže zdaleka nemělo stačit, ale vítěz ligy FK Ústí nad Labem nedostal pro nevyhovující stadion licenci pro 1. ligu a třetí Sokolov se nabízeného postupu vzdal, takže druhým postupujícím se vedle Jihlavy stala se štěstím právě Zbrojovka.

V sezóně 2012/13 tak byla Zbrojovka po roční pauze znovu prvoligová. Klub posílili Petr, Hyčka, Husár, Škoda a také pozdější kapitán Pavel Zavadil. Předsezónním cílem klubu byla záchrana v nejvyšší soutěži a tým k tomuto cíli rázně vykročil již v prvním kole díky výhře nad Slováckem 1:0. Ve třetím kole zvítězila Zbrojovka svým nejlepším podzimním výkonem v Plzni 3:2 a chvilkově se v tabulce ocitla na 3. místě, v pátém kole však podlehla Slavii 5:0. V průběhu sezony přišla šňůra sedmi zápasů bez vítězství, po které vedení klubu nahradilo trenéra Čuhela dosavadním trenérem juniorky Ludevítem Grmelou. Hned v následujícím kole Zbrojovka doma s novým trenérem na lavičce porazila Sigmu 2:0. Záchranu si klub zajistil nečekaným domácím vítězstvím nad pražskou Spartou. Tento zápas znamenal pro Spartu konec naděje na zisk titulu. Celkově Zbrojovka skončila na třináctém místě se šestibodovým náskokem před sestupujícími Budějovicemi.

V sezóně 2013/14 bylo hlavním cílem vedení Zbrojovky skončit v klidném středu tabulky. Kvůli sporům s vedením však opustil Zbrojovku Petr Švancara. Po prvních dvou kolech, v kterých klub vydoloval 4 cenné body po remíze s Jabloncem a domácí výhře nad pražskými Bohemians, přišla na řadu série 6 ligových proher. Po prohře s Baníkem se ovšem neřešil pouze výsledkový propad celého týmu, ale také zdravotní stav mladého guinejského hráče Mohameda Traorého, který na Bazalech prodělal srdeční kolaps.[2] Traoré musel ze zdravotních důvodů ukončit profesionální kariéru. Po šesté prohře v řadě se z klubu poroučel hlavní trenér Grmela, kterého nahradil zkušený Václav Kotal.[3] V následujících měsících se ukázalo, že pro klub to byla nejlepší možná volba. První zápas s novým trenérem v čele Zbrojovka prohrála, ale hned následující domácí zápas vyhrála 2:0 nad Znojmem, přímým sokem v boji o záchranu.[4] V dalším kole brněnští prohráli na půdě Olomouce, vše ale odčinil překvapivou domácí výhrou nad Teplicemi. Do konce podzimní části sezóny stihla Zbrojovka nasbírat dalších 5 bodů po výhře nad Jihlavou a remízách se Slavií a Bohemians. V následujících pěti zápasech jarní části sezóny získala Zbrojovka pouhé 4 body, což ji posunula na sestupovou 15. příčku.[5] Vše bylo zachráněno v následujících čtyřech zápasech výhrou nad Duklou, Sigmou a Teplicemi. Jediné ztráty bodů Zbrojovka zaznamenala po remíze se Znojmem. Klub postoupil až do semifinále národního poháru, kde se utkal s plzeňskou Viktorií. V prvním zápase jí podlehl 2:0[6], v domácí odvetě remizoval 0:0.[7] Pro Zbrojovku to bylo první semifinále Českého poháru od ročníku 2007/08. V posledních pěti zápasech Zbrojovka posbírala 8 bodů a v tabulce skončila na konečném devátém místě.[8] To bylo nejlepším výsledkem klubu od sezóny 2008/09, kdy Zbrojovka skončila na jedenáctém místě. Nutno podotknout, že největší zásluhu na nejlepším výsledku klubu od sezóny 2008/09 má trenér Kotal, který změnil systém hry z klasického 4-4-2 na nizozemský způsob 3-2-2-3. Patrně nejlepším hráčem Zbrojovky v této sezoně byl Luděk Pernica.

Do sestavy klubu se zařadili odchovanci Petr Buchta, Radek Buchta, Milan Lutonský, Jan Malík a Stanislav Vávra.

Výkony klubu byly nadále nevyrovnané, v sezóně 2014/15 zůstal těsně (byť s bodovou rezervou) nad čarou sestupu, naopak v dalším roce dosáhl 6. příčky, nejlepšího umístění po osmi letech. Pak však opět přišly horší časy, a po bídné sezóně 2017/18, kdy si klub ze 30 zápasů připsal pouze 6 výher a skončil v tabulce jasně poslední, spadl po šesti letech zase do druhé ligy. Shodou okolností ho tam zase doprovodil tým Jihlavy, po jehož boku Zbrojovka naposled do první ligy postoupila. Ve druhé lize Brno napřelo všechny síly k návratu mezi elitu, jeho získaných 57 bodů však stačilo jen na 3. místo a baráž o postup s prvoligovou Příbramí, v níž neuspělo, takže v NFL zůstalo (stejný osud opět potkal i Jihlavu, která šla do baráže z 2. místa).

V sezóně 2019/20 se tak Zbrojovka setkala v mistrovské soutěži s dalším brněnským týmem, SK Líšeň, jenž sem právě postoupil z MSFL. Tentokrát už si ale Zbrojovka postup pohlídala a z 2. místa se po dvou letech vrátila do nejvyšší soutěže. Zde se jí však opět nedařilo a skončila na 16. příčce, první ze tří sestupových. V sezóně 2021/22 tak Zbrojovka Brno opět hrála druhou ligu, v níž se ale udržovala v čele tabulky, na jaře získala náskok na prvním místě a 4 kola před koncem (27. dubna) získala jistotu návratu do první ligy pro sezónu 2022/23.

Historické názvy

Zdroj:[9]

Soupiska

Aktuální k 26. únor 2022
#PoziceHráč
3OČesko Jakub Černín
4OČesko Jan Hlavica
5ZČesko David Jambor
6OČesko Lukáš Endl
7ZČesko Pavel Zavadil
8ÚČesko Lukáš Rogožan
11ZČesko Adam Fousek
13ZČesko Jiří Texl
14ÚČesko Jakub Přichystal
15OČesko Jan Štěrba
17OČesko Jan Moravec
19ZČesko Michal Ševčík
20ÚČesko Jan Hladík
21ZČesko Filip Blecha
#PoziceHráč
22OČesko Matěj Hrabina
23OČesko Jakub Šural
24ZSlovensko Peter Štepanovský
25ZČesko Jakub Nečas
27ZSlovensko Damián Bariš
29ZSlovensko Adrian Čermák
34ZČesko Ota Kohoutek
37ÚČesko Jakub Řezníček
53BČesko Martin Berkovec
71BČesko Jakub Šiman
OČesko Miroslav Kamenský
ZČesko Oldřich Prágr
ZČesko Marek Mach

B-tým

Soupiska rezervního týmu, který nastupuje v Divizi D

Aktuální k 26. únor 2022
#PoziceHráč
1BČesko Kvído Formánek
2ZČesko Petr Němec
3ZČesko Ivo Kostrůnek
4OČesko Kryštof Konečný
5ZČesko Jakub Kokorský
6ZAustrálie Yosi Sawalha
8ÚČesko Lukáš Rogožan
11ZČesko Denis Purrini
12OČesko Petr Gerneš
#PoziceHráč
13OČesko Daniel Bílý
15OČesko Dominik Peška
16OČesko Miroslav Kamenský
17ZSlovensko Martin Vyletel
19ZČesko Marián Banda
22ZČesko Fabián Matula
23ZČesko Ondřej Šedivý
59BČesko Matyáš Pelán
BČesko Jan Kvapil
ZČesko Vojtěch Šmid

Úspěchy v evropských pohárech

Úspěchy

Úspěchy mužů

Domácí medaile
Menší úspěchy

Úspěchy mládeže

Domácí medaile
 • Juniorská liga (česká nejvyšší fotbalová soutěž do 21 let; 1× vítěz)[18]
 • Dorostenecká liga Čech a Moravy (protektorátní nejvyšší fotbalová soutěž do 19 let; 2× vítěz)
  • Zlatá medaileSK Židenice: 1939, 1941
 • Dorostenecká liga ČSSR (československá nejvyšší fotbalová soutěž do 19 let; 5× vítěz)
  • Zlatá medaileTJ Zbrojovka Brno: 1976/77, 1978/79, 1979/80, 1982/83, 1987/88
  • Stříbrná medaileTJ Zbrojovka Brno: 1975/76; FC Zbrojovka Brno: 1991/92; FC Boby Brno: 1992/93
 • Dorostenecká liga ČSR, ČR (1990–1992) a ČR (od 1993) (česká nejvyšší fotbalová soutěž do 19 let; 3× vítěz)[18]
  • Zlatá medaileTJ Zbrojovka Brno: 1975/76; FC Zbrojovka Brno: 1991/92; FC Boby Brno: 1992/93
  • Bronzová medaile1. FC Brno: 2004/05; FC Zbrojovka Brno: 2013/14, 2017/18
 • Liga staršího žactva ČR (česká nejvyšší fotbalová soutěž do 15 let; 1× vítěz)
  • Zlatá medaileFC Boby-sport Brno: 1998/99

Prvoligová "nej"

Rekordy v návštěvnosti (ČR)

Od vzniku samostatné ligy u nás byla třicettřikrát překročena hranice dvaceti tisíc diváků na zápase, z čehož dvacetpětkrát se tak stalo v Brně. Prvními 20 nejvyššími návštěvami se stále pyšní starý brněnský stadion Za Lužánkami.

Nejvyšší návštěvy
DatumZápasVýsledek (poločas)NávštěvaPoznámka
2. října 1996Boby BrnoSlavia Praha1:1 (0:1)44 120rekord ligy, nejvyšší návštěva 1996/97 a na Moravě
1. září 1996Boby BrnoDrnovice4:1 (2:1)37 150-
24. února 1995Boby BrnoSlavia Praha1:2 (0:0)34 770nejvyšší návštěva 1994/95
27. října 1997Boby BrnoSparta Praha2:1 (1:1)31 730nejvyšší návštěva 1997/98
30. září 1994Boby BrnoSparta Praha3:1 (0:0)28 695-
12. srpna 1996Boby BrnoSparta Praha2:1 (0:0)28 320-
15. října 1995Boby BrnoDrnovice2:2 (0:0)26 872nejvyšší návštěva 1995/96
2. března 1997Boby BrnoSlovan Liberec1:1 (1:0)26 200-
1. června 1995Boby BrnoViktoria Žižkov2:0 (0:0)26 122-
11. června 1997Boby BrnoKarviná5:1 (3:1)24 811-
23. října 1994Boby BrnoDrnovice3:1 (2:0)24 799-
3. listopadu 1996Boby BrnoViktoria Žižkov1:1 (1:1)24 750-
18. dubna 1999Boby BrnoSigma Olomouc0:024 400nejvyšší návštěva 1998/99
4. listopadu 1994Boby BrnoSigma Olomouc2:0 (1:0)24 152-
11. dubna 1999Boby BrnoBaník Ostrava3:0 (1:0)24 100-
18. září 1999Boby BrnoSparta Praha1:1 (0:0)23 800nejvyšší návštěva 1999/00
25. srpna 1996Boby BrnoSigma Olomouc1:0 (0:0)23 270-
12. března 1995Boby BrnoViktoria Plzeň2:0 (1:0)23 153-
3. srpna 1997Boby BrnoLázně Bohdaneč3:0 (1:0)23 123-
10. října 1993Boby BrnoSlavia Praha2:1 (1:1)23 111nejvyšší návštěva 1993/94
17. srpna 1997Boby BrnoSlavia Praha0:2 (0:1)22 640-
25. května 1997Boby BrnoČ. Budějovice2:1 (2:0)22 620-
8. března 1999Boby BrnoSlavia Praha1:0 (1:0)22 400-
1. března 1998Boby BrnoSlovan Liberec0:022 300-
16. března 1998Boby BrnoBaník Ostrava2:0 (1:0)20 500-

Hráčské rekordy

RekordHodnotaDržitelPodrobnosti
Prvoligové branky118Karel Kroupa29.08.1971–21.03.1982
Prvoligové hattricky7Karel Kroupa21.08.1974–23.02.1980
Prvoligové branky záložníka56Vítězslav Kotásek12.09.1971–18.04.1981
Prvoligové branky obránce20Petr Křivánek18.04.1993–15.05.2004
Prvoligové branky v jednom zápase5Jan Šimek1945/46 do sítě SK Pardubice
Prvoligové branky v jedné sezoně26Jan Šimek1945/46
Prvoligové zápasy v řadě se vstřeleným gólem11Jan Šimek01.04.1944–18.06.1944 (15.–25. kolo 1943/44)
Prvoligové zápasy317Petr Křivánek31.03.1991–21.11.2004
Prvoligové zápasy v řadě280Rostislav Václavíček01.05.1972–10.06.1981
Prvoligové zápasy brankáře246Josef Hron29.09.1974–19.06.1983
Prvoligové zápasy brankáře s čistým kontem75Josef Hron22.11.1974–28.11.1982
Prvoligové sezony14Oldřich Rulc a Petr Křivánek1933/34–1948, resp. 1990/91–2004/05
Branky v evropských pohárech8Karel Kroupa13.09.1978–01.10.1980
Zápasy v evropských pohárech22Karel Komárek31.07.1960–05.10.1966

Fanoušci

Jejich domovský stadion, legendární stadion Za Lužánkami, býval jedním z nejnavštěvovanějších stadionů na Moravě a celé České republice, a patřil k symbolům Zbrojovky. Bylo na něm překonáno spousta rekordů v návštěvnosti, ale poté, co byl v roce 2001 uzavřen, začalo aktivních fanoušků Zbrojovky na domácích zápasech ubývat. Fanouškům Zbrojovky se přezdívá „Zbrojováci“.

Fanoušci Zbrojovky udržují několik let nadstandardní přátelské vztahy s fanoušky slovenského Slovanu Bratislava.[19] Jejich družba s fanoušky Slovanu se obecně nazývá Ocelová družba.[20] Na zápasech obou klubů se zpravidla provolávají různá hesla na důkaz silného přátelství obou fanouškovských táborů, např.: Slovan je Brno a Brno je Slovan! nebo zkrácené Brno a Slovan.[19][20]

Symboly klubu (domácí dresy)

Umístění v jednotlivých sezonách

Stručný přehled

Zdroj:[21][22][23][24]

Jednotlivé ročníky

Zdroj:[21][22][23][24]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Československo Československo (1932 – 1938)
SezónyLigaÚroveňZVRPVGOG+/-BPoziceČeský pohárEvropa
1932/332. asociační liga21813239229+63281.
1933/341. asociační liga1185493645−9148.
1934/35Státní liga12211474232+10263.
1935/36Státní liga12613676542+26324.SEP 1935Čtvrtfinále
1936/37Státní liga12211294152−11247.SEP 1936Osmifinále
1937/38Státní liga12211474627+19263.
1938/39Státní liga1206683341−8186.SEP 1938Osmifinále
Protektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava (1939 – 1944)
SezónaLigaÚroveňZVRPVGOG+/-BPoziceČeský pohárEvropa
1939/40Národní liga1229583850−12235.
1940/41Národní liga12274115168−171810.
1941/42Národní liga12283116370−7198.
1942/43Národní liga12212196054+6254.
1943/44Národní liga12696115861−3248.
1944/45Fotbalová liga se nehrála
Československo Československo (1945 – 1993)
SezónyLigaÚroveňZVRPVGOG+/-BPoziceČeský pohárEvropa
1945/46Státní liga – sk. B11812156143+18253.
1946/47Státní liga126102146478−142211.
1947/48Moravsko-Slezská Divize230242411349+64501.
1948Státní liga1133282143−22813.
1949Celostátní čs. mistrovství12665154794−471712.
1950Celostátní čs. mistrovství II22210484844+4246.
1951Krajská soutěž – Brno21810354833+15235.
1952Krajský přebor – Brno222210111616+100421.
1953Krajský přebor – Brno3116142522+3136.
1954Krajský přebor – Brno32214268136+45302.
1955Oblastní soutěž – sk. D32210485643+13234.
1956Oblastní soutěž – sk. D32211294737+10243.
1957/58Oblastní soutěž – sk. D3331211106357+6356.
1958/59Oblastní soutěž – sk. D32613765634+22332.
1959/60Oblastní soutěž – sk. C32616556724+43371.
1960/612. liga – sk. B2229583538−3235.2. kolo
1961/622. liga – sk. B22293104250−8218.2. kolo
1962/631. liga12697103437−3259.3. koloPVM1. kolo
1963/641. liga12671183132−1259.1. koloPVMČtvrtfinále
1964/651. liga12671091926−72411.3. koloPVM3. kolo
1965/661. liga12651292131−102210.2. koloPVM3. kolo
1966/671. liga12673162449−251713.2. koloVP1. kolo
1967/682. liga – sk. B226114114334+9266.3. kolo
1968/692. liga – sk. B226121132830−2259.2. kolo
1969/702. liga230146103529+6345.4. kolo
1970/712. liga23020645418+36461.2. kolo
1971/721. liga13089134261−192514.3. kolo
1972/731. liga130107134345−22712.Semifinále
1973/741. liga130125133337−42910.2. kolo
1974/751. liga130128103740−3324.Čtvrtfinále
1975/761. liga130119103528+7317.3. kolo
1976/771. liga13013984940+9354.Semifinále
1977/781. liga13018756425+39431.3. kolo
1978/791. liga13013985532+23353.ČtvrtfinálePMEZ2. kolo
1979/801. liga13015695939+20362.3. koloUEFAČtvrtfinále
1980/811. liga130108124245−32812.3. koloUEFA2. kolo
1981/821. liga130116133238−62811.Čtvrtfinále
1982/831. liga13087154352−92315.9. kolo
1983/841. ČNFL230155104734+13352.5. kolo
1984/851. ČNFL23021544520+25471.1. kolo
1985/861. ČNFL230154115231+21345.4. kolo
1986/871. ČNFL23018575619+37412.2. kolo
1987/881. ČNFL22818645417+37422.Semifinále
1988/891. ČNFL23020646221+41461.4. kolo
1989/901. liga130107134049−92712.Čtvrtfinále
1990/911. liga13028201952−331216.3. kolo
1991/92ČMFL23018755624+32431.Semifinále
1992/931. liga130135124051−11318.Finále
Česko Česko (1993 – )
SezónyLigaÚroveňZVRPVGOG+/-BPoziceČeský pohárEvropa
1993/941. liga130106143846−82612.ČtvrtfinálePVP1. kolo
1994/951. liga13015965227+25543.3. kolo
1995/961. liga130127113942−3438.2. koloPIZákladní skupina
1996/971. liga130141064435+9524.Čtvrtfinále
1997/98Gambrinus liga13010713424203710.SemifináleUEFA2. předkolo
1998/99Gambrinus liga130118113733+4417.ČtvrtfinálePI2. kolo
1999/00Gambrinus liga130126123533+2424.OsmifinálePI1. kolo
2000/01Gambrinus liga13079142435−93013.Osmifinále
2001/02Gambrinus liga1301010103442−8408.Osmifinále
2002/03Gambrinus liga130109113531+4399.OsmifinálePI1. kolo
2003/04Gambrinus liga13079143343−103014.ČtvrtfinálePISemifinále
2004/05Gambrinus liga13096153042−123311.3. kolo
2005/06Gambrinus liga13071493536−13512.Semifinále
2006/07Gambrinus liga130137103432+2465.2. kolo
2007/08Gambrinus liga13016774332+11554.Semifinále
2008/09Gambrinus liga13098133236−43511.3. kolo
2009/10Gambrinus liga13098133140−93511.3. kolo
2010/11Gambrinus liga13073203355−222415.Čtvrtfinále
2011/122. liga230131073729+8494.3. kolo
2012/13Gambrinus liga13095163453−193213.2. kolo
2013/14Gambrinus liga130107133242−10379.Semifinále
2014/15Synot liga13096153445−113314.3. kolo
2015/16Synot liga130145113738−1476.4. kolo
2016/17ePojisteni.cz liga130614103245−133212.Čtvrtfinále
2017/18HET liga13066182043–232416.2. kolo
2018/19Fotbalová národní liga23017676331+32573.3. kolo
2019/20Fotbalová národní liga23020737529+46672.3. kolo
2020/21Fortuna:Liga134511183357–242616.Osmifinále
2021/22Fortuna:Národní liga2probíhá3. kolo

Poznámky:

 • 1952: Klub neuspěl v dodatečném kvalifikačním souboji s RH Brno o postup do opětovně vzniknuvší (od 1953) 2. ligy.
 • 1955: Klubu byl odňat 1 bod.
 • 1961/62: Došlo k fúzi mezi z 2. ligy postoupivší RH Brno a Spartakem ZJŠ Brno.
 • 1984/85: O příčinách nepostupu Zbrojovky z 1. místa se dočtete zde.
 • 2011/12: Vítězný tým FK Ústí nad Labem opakovaně nesplnil podmínky pro regulérnost stadionu, proto byl postup nabídnut v pořadí třetímu FK Baník Sokolov. Ten se z důvodu diváckého nezájmu postupu zřekl, i přes dosažený historicky největší úspěch klubu jeho průměrné domácí návštěvy nepřesáhly 1 000 diváků. Spolu s druhou Vysočinou Jihlava tak postoupila ze čtvrtého místa právě Zbrojovka, a vrátila se tak po pouhém roce do nejvyšší soutěže.
 • 2018/19: V této sezóně sehrálo zbrojovácké mužstvo baráž o 1. ligu s prvoligovou Příbramí. Po celkovém skóre 3:3 (1. zápas – 3:3, 2. zápas – 0:0) klub setrval ve FNL.
 • 2021/22: Klub získal jistotu postupu již 27. 4. 2022, čtyři kola před koncem sezóny.

Účast v evropských pohárech

Podrobnější informace naleznete v článku FC Zbrojovka Brno v evropských fotbalových pohárech.

Zdroj:[25]

Legenda: SEP – Středoevropský pohár, VP – Veletržní pohár, PMEZ – Pohár mistrů evropských zemí, PVP – Pohár vítězů pohárů, LM – Liga mistrů UEFA, UEFA – Pohár UEFA, EL – Evropská liga UEFA, SP – Superpohár UEFA, PI – Pohár Intertoto, IP – Interkontinentální pohár, MS – Mistrovství světa ve fotbale klubů
Pozn.: V závorce u daného ročníkového maxima je uveden přemožitel daného klubu, není–li v závorce uvedeno jinak.

Trenéři

FC Zbrojovka Brno „B“

FC Zbrojovka Brno „B“ je rezervní tým brněnské Zbrojovky, jehož novodobá historie započala fúzí Zbrojovky (tehdy Spartak ZJŠ Brno) s RH Brno k 1. červenci 1962. Největšího úspěchu dosáhl hned v první sezoně 1962/63. Vyhrál svou skupinu 2. nejvyšší soutěže a kvalifikoval se tak do nejvyšší soutěže pro ročník 1963/64, nemohl však do ní zasáhnout, jelikož zde startovalo A-mužstvo (podrobnosti zde). Ve druhé lize klub působil celkem pět sezón (1962/63, 1963/64, 2003/04, 2004/05 a 2005/06). Po sezoně 2011/12 se přechodem z Moravskoslezské fotbalové ligy do juniorské ligy vyčlenil z mužských soutěží FAČR. K obnovení rezervního týmu došlo po zrušení této mládežnické ligy v roce 2019.[26]

Umístění v jednotlivých sezonách

Stručný přehled

Zdroj:[21][22][23][24][27]

Jednotlivé ročníky

Zdroj:[21][22][23][24][27]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Československo Československo (1946 – 1993)
SezónyLigaÚroveňZVRPVGOG+/-BPozice
1946/47[28]I. B třída BZMŽF – III. okrsek426153810845+63334.
1947/48I. B třída BZMŽF – II. okrsek422...
...
1956[29]II. třída Brněnského kraje – sk. D62215169448+46312.
1957/58[30]I. B třída Brněnského kraje – sk. B5331231881127−462711.
1958/59[31]I. B třída Brněnského kraje – sk. B52271144485−411511.
1959/60[32]II. třída Brněnského kraje – sk. A62216248335+48341.
1960/61[33]Brněnský městský přebor52614575841+17335.
1961/62[34]Brněnský městský přebor52676134955−62011.
1962/632. liga – sk. B22618355725+32391.
1963/642. liga – sk. B22674153245−131812.
1964/65Jihomoravský krajský přebor32610975439+15296.
1965/66[35]Jihomoravský oblastní přebor426104124643+3248.
1966/67[36]Jihomoravský oblastní přebor42618626117+44421.
1967/68Divize D32685133545−102110.
1968/69Divize D32691073835+3287.
1969/703. liga – sk. B33095163258−262315.
1970/71Divize D43099123954−152710.
1971/72Divize D43018575424+30412.
1972/73Divize D430141064425+19382.
1973/74Divize D4301010103427+7306.
1974/75Divize D430155104838+10354.
1975/76Divize D430127113731+6317.
1976/77Divize D4301010103837+1306.
1977–1984B-mužstvo nebylo přihlášeno v žádné soutěži
1984/85[37]Jihomoravská krajská soutěž I. třídy – sk. C63020645726+31461.
1985/86[36]Jihomoravský krajský přebor – sk. A52610974124+17297.
1986/87[36]Jihomoravský krajský přebor5269893343−10266.
1987/88[36]Jihomoravský krajský přebor52696114947+2248.
1988/89[36]Jihomoravský krajský přebor526104125533+22246.
1989/90[36]Jihomoravský krajský přebor52618445919+40401.
1990/91Divize D43098133847−92612.
1991/92Divize D430712113337−42611.
1992/93Divize D43022447825+53481.
Česko Česko (1993 – )
SezónyLigaÚroveňZVRPVGOG+/-BPozice
1993/94Moravskoslezská fotbalová liga330136113639−3328.
1994/95Moravskoslezská fotbalová liga33098134645+13510.
1995/96Moravskoslezská fotbalová liga328107113739−23710.
1996/97Moravskoslezská fotbalová liga32897123037−73411.
1997/98Moravskoslezská fotbalová liga33098132839−113513.
1998/99Moravskoslezská fotbalová liga33012994138+3456.
1999/00Moravskoslezská fotbalová liga328101083731+6406.
2000/01Moravskoslezská fotbalová liga330128104536+9445.
2001/02Moravskoslezská fotbalová liga3301271134340438.
2002/03Moravskoslezská fotbalová liga330151054520+25553.
2003/042. liga230113163640−43611.
2004/052. liga228106123331+2365.
2005/062. liga230711122432−83216.
2006/07Moravskoslezská fotbalová liga330116134345−23910.
2007/08Moravskoslezská fotbalová liga330105152330−73511.
2008/09Moravskoslezská fotbalová liga330107133429+5379.
2009/10Moravskoslezská fotbalová liga32899102930−1369.
2010/11Moravskoslezská fotbalová liga32895143941−23211.
2011/12Moravskoslezská fotbalová liga330108123846−8388.
2012–2019B-mužstvo nebylo přihlášeno v žádné soutěži
2019/20Divize D426

Poznámky:

 • 1946/47 a 1947/48: B-mužstvo vystupovalo jako SK Židenice II.[28]
 • 1956: Postoupilo rovněž vítězné mužstvo Tatranu Poštorná.[29]
 • 1976/77: Po sezoně došlo k plošnému rušení rezervních týmů (B-mužstev) prvoligových týmů.
 • 1984/85: Došlo k obnovení činnosti, byl zařazen do C skupiny krajské soutěže I. třídy (celkem 6 skupin), která byla v tomto období jediným stupněm mezi krajskými přebory a okresními přebory (I. A třída a I. B třída byly zrušeny).

FC Zbrojovka Brno – juniorský tým (U21)

FC Zbrojovka Brno – juniorský tým byl juniorský tým brněnské Zbrojovky, hrající v celé své historii v Juniorské lize. V sezóně 2012/13 se klubu povedlo ovládnout premiérový ročník juniorské ligy.[38][39] Po sezóně 2018/19 byl juniorský tým zrušen společně s Juniorskou ligou, došlo tak k znovuobnovení rezervních týmů.[26]

Umístění v jednotlivých sezonách

Stručný přehled

Zdroj:[21][22][23][24]

Jednotlivé ročníky

Zdroj:[21][22][23][24]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Česko Česko (2012 – 2019)
SezónyLigaÚroveňZVRPVGOG+/-BPozice
2012/13Juniorská liga134201226120+41721.
2013/14Juniorská liga14026688242+40842.
2014/15Juniorská liga13826669441+53843.
2015/16Juniorská liga132154136751+16498.
2016/17Juniorská liga130164107257+15523.
2017/18Juniorská liga1217594247–52615.
2018/19Juniorská liga (Finále)196123513+22192.

TJ Zbrojovka Brno „C“

TJ Zbrojovka Brno „C“ byl druhý rezervní tým brněnské Zbrojovky, který vznikl v roce 1962 z „B“ mužstva RH Brno. Pohyboval se v krajských a městských soutěžích. V první polovině 70. let 20. století mužstvo vedl František Harašta. Rozpuštěno bylo po sezoně 1976/77.[40]

Umístění v jednotlivých sezonách

Stručný přehled

Zdroj:[21][22][23][24]

Jednotlivé ročníky

Zdroj:[21][22][23][24]

Legenda: Z – zápasy, V – výhry, R – remízy, P – porážky, VG – vstřelené góly, OG – obdržené góly, +/− – rozdíl skóre, B – body, červené podbarvení – sestup, zelené podbarvení – postup, fialové podbarvení – reorganizace, změna skupiny či soutěže

Československo Československo (1962 – 1977)
SezónyLigaÚroveňZVRPVGOG+/−BPozice
1962/63Jihomoravský krajský přebor32688104760−132411.
1963/64[41]I. A třída Jihomoravského kraje – sk. B426113125153−22510.
1964/65[41]I. A třída Jihomoravského kraje – sk. B42642202276−541014.
1965/66[42]I. B třída Jihomoravské oblasti – sk. E62282122838−10189.
...
1972/73[43]Brněnský městský přebor826...1.
1973/74[44]I. B třída Jihomoravského kraje – sk. A726...1.
1974/75[36]I. A třída Jihomoravského kraje – sk. A62611964536+9314.
...
1976/77[40]I. A třída Jihomoravského kraje – sk. B626...

Hráčské statistiky

Odkazy

Reference

 1. "Zbrojovka se vrací k červeným dresům" [online]. fczbrno.cz, 20.07.2012 [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 2. Za Traorého kolapsem je nejspíš úraz během zápasu, zůstává v nemocnici [online]. idnes.cz, 27.08.2013 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 3. Trenér Grmela u fotbalistů Brna skončil, vystřídá ho Kotal [online]. idnes.cz, 03.09.2013 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 4. Brno - Znojmo 2:0, nováček ztrácí na záchranu už čtyři body [online]. idnes.cz, 22.09.2013 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 5. Slovácko - Brno 5:0, vlastní gól hosty načal, hattrick Diviše dorazil [online]. idnes.cz, 22.03.2014 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 6. Plzeň vykročila k pohárovému finále, Brno v úvodním duelu porazila 2:0 [online]. idnes.cz, 17.04.2014 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 7. Ve finále poháru se střetne Sparta s Plzní. Ta v Brně ubránila náskok [online]. idnes.cz, 01.05.2014 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 8. Brno - Jablonec 1:0, Malík trefil pro Zbrojovku deváté místo [online]. idnes.cz, 31.05.2014 [cit. 2014-10-20]. Dostupné online. (česky) 
 9. "Historie brněnského fotbalového klubu" [online]. fczbrno.cz [cit. 2017-03-27]. Dostupné online. (česky) 
 10. a b "Czechoslovakia / Czech Republic - List of League Tables" [online]. rsssf.com [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. "Czech Republic - List of Cup Finals" [online]. rsssf.com [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. "UEFA Intertoto Cup" [online]. rsssf.com [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. "History of the Intertoto Cup" [online]. mogiel.net [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. "Czechoslovakia - List of Champions" [online]. rsssf.com [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. "Czechoslovakia - Amateur Championship" [online]. rsssf.com [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. "Perleťové poháry konané od roku 1933" [online]. fcslavojzirovnice.cz [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 17. "Galerie vítězů" [online]. tipsport-liga.cz [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 18. a b "Výsledkový servis serveru Lidovky.cz (Fotbal)" [online]. lidovky.cz [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (česky) 
 19. a b "Rozhovor s Ultras Slovan Pressburg ze Slovanu Bratislava" [online]. hooligans.cz, 10.01.2012 [cit. 2016-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-29. (slovensky) 
 20. a b "Ocelová družba!!! " [online]. zbrojovaci.cz [cit. 2016-01-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-28. (česky) 
 21. a b c d e f g h Archiv Rudého práva, 1965-1989
 22. a b c d e f g h Nižší soutěže, František Kopecký (jfk-fotbal)
 23. a b c d e f g h Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97), Praha, Libri 1997.
 24. a b c d e f g h Archiv soutěží, výsledkový servis Lidových novin
 25. "European Cups Archive" [online]. rsssf.com [cit. 2020-01-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 26. a b "Juniorská liga končí, od sezony 2019/2020 se vrátí béčka" [online]. blesk.cz [cit. 2019-06-06]. Dostupné online. (česky) 
 27. a b Historie TJ Baník Zbýšov: 1967 – 1972, 1983 – 1991 Archivováno 29. 6. 2015 na Wayback Machine, banikzbys.webnode.cz
 28. a b Archiv Rovnosti: 1. července 1947 [online]. kramerius.mzk.cz [cit. 2018-01-31]. Dostupné online. (česky) 
 29. a b Rovnost (06.11.1956): Tabulky II. třídy v kopané
 30. Rovnost (24.06.1958): V I. B třídě zbývají jen dohrávky
 31. Rovnost (30.06.1959): Poštorná, H. Heršpice a Vyškov do I. A třídy
 32. Rovnost (10.05.1960): Kopaná ve výsledcích a tabulkách
 33. Rovnost (20.06.1961): Městské soutěže v kopané
 34. Rovnost (20.06.1962): Sp. KPS-B přeborníkem
 35. "Vzpomínky na hřiště Pod Bočky a slavnou éru fotbalu ve Vlčnově" [online]. Antonín Zlínský (vlcnov.cz), 2007 [cit. 2015-05-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-26. (česky) 
 36. a b c d e f g "Archiv TJ Baník Zbýšov" [online]. banikzbys.webnode.cz [cit. 2015-05-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-29. (česky) 
 37. TJ Zbrojovka Brno 1984/85: Zápasový program „Zbrojovka do toho“ – 28. kolo I. ČNFL, 2. června 1985 (17:30): TJ Zbrojovka Brno – TJ VOKD Poruba
 38. Juniorská liga už zná svého premiérového vítěze. Brno slaví titul [online]. Deník Sport, 2013-06-04 [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (česky) 
 39. Zbrojovka je premiérovým vítězem Juniorské ligy. Jaké byly oslavy? [online]. vfotbal.cz, 2013-06-05 [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (česky) 
 40. a b Historie FC Miroslav Archivováno 14. 8. 2015 na Wayback Machine, fcmiroslav.cz
 41. a b Archiv sezon FK Baník Dubňany (1963/64 a 1964/65) [online]. fkbanikdubnany.estranky.cz [cit. 2019-04-17]. Dostupné online. (česky) 
 42. Rovnost (07.06.1966): Kopaná
 43. Dolnokounický zpravodaj (leden-únor 1973)
 44. Almanach SK Bystřice nad Pernštejnem (1936–2006), skbystricenp.webnode.cz [cit. 2016-09-13] (česky)

Literatura

 • Kolektiv autorů: 1. FC Brno. Brno: Computer Press, 2004.
 • Jindřich Horák, Lubomír Král: Encyklopedie našeho fotbalu (1896 – 1996/97). Praha: Libri, 1997.
 • Antonín Zabloudil, František Čapka: 100 let fotbalového klubu FC Zbrojovka Brno. Brno: CERM, 2013.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Kit body nikevapor3ur.png
Autor: JonasBR, Licence: CC BY-SA 4.0
Teamwear/Nike
Kit body nikepark7jg.png
Autor: JonasBR, Licence: CC BY-SA 4.0
Association football kit body
Kit body red stripes.png
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Kit body collarwhite.png
Kit body collarblue.png
(c) El Pollo Diablo na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
Kit socks band white.png
Autor: Bruno-ban, Licence: CC-BY-SA-3.0
Meia com borda branca.
Kit body whitecollar.png
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Kit body vneckblue.png
Autor: Bruno-ban, Licence: CC BY-SA 3.0
Camisa azul com gola V azul.
Kit shorts redsides.png
(c) ​English Wikipedia user Ryan2845, CC-BY-SA-3.0
Part of football kit template.
Kit socks whitetop.png
(c) El Pollo Diablo na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
Socks with transparent leg and white foldover
Kit left arm zbrojovka home.png
Autor: Martin Varsamis, Licence: CC BY-SA 3.0
Levý rukách domácího dresu FC Zbrojovka Brno.
Kit body zbrojovka home.png
Autor: Martin Varsamis, Licence: CC0
Dres fotbalového týmu FC Zbrojovka Brno.
Kit right arm zbrojovka home.png
Autor: Martin Varsamis, Licence: CC BY-SA 3.0
Pravý rukách domácího dresu FC Zbrojovka Brno.
Kit body redstripes2.png
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Kit body nike revolution 2013 white.png
Autor: VEO15, Licence: CC BY-SA 3.0
Football shirt template
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg


Kit socks long.svg
Football kit template socks
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal