FIFA 100
FIFA 100 je seznam nejlepších žijících fotbalistů, který sestavil světoznámý brazilský útočník Pelé. Zveřejněn byl 4. března 2004 na oslavě 100. výročí FIFA v Londýně.
Číslo 100 odkazuje na 100. výročí FIFA a ne na množství hráčů, kteří jsou v seznamu zahrnuti (ve skutečnosti je jich 125). Pelé byl požádán, aby vybral 50 aktivních a 50 bývalých hráčů, celkem tedy 100 hráčů. Pelé však řekl, že je příliš těžké zařadit na seznam pouze 50 bývalých fotbalistů.[1] Seznam obsahuje 123 profesionálů a 2 ženské hráčky (Michelle Akersovou a Miu Hammovou). V době, kdy byl seznam vydán, bylo 50 hráčů stále aktivních.
Kritika
Někteří fotbaloví odborníci zkritizovali způsob výběru hráčů. Britský politik a fotbalový znalec David Mellor napsal článek do novin o tom, že výběr byl spíše politicky motivován, než založen čistě na fotbalovém základě. Naznačil, že výběr je spíše z pera Seppa Blattera (prezident FIFA) a ne od Pelého. David Mellor si také všiml širokého geografického rozšíření vybraných hráčů, objektivní volba by více tíhla k Evropě a Jižní Americe.
Seznam je ignorován i díky tomu, že na seznamu nejsou takoví hráči jako třeba Lev Jašin, Bobby Moore, Garrincha, Denis Law či tehdy nejlepší střelec fotbalové historie Josef Bican. Nejpozoruhodnější ukázka opovržení vůči spornému seznamu přišla od starého Pelého kamaráda, bývalého brazilského záložníka Gérsona. Když se dozvěděl, že nebyl zařazen do FIFA 100, roztrhal v živém vysílání brazilské televize výtisk seznamu.[2]
Seznam
- Zdroj:[3]
- Hráči aktivní v době publikování seznamu jsou označeni (*).
- Jména hráčů, kteří byli aktivní ještě na konci roku 2008, jsou vytištěna kurzívou.
Anglie
Argentina
Belgie
Brazílie
Bulharsko
Česko
Dánsko
Francie
Ghana
Chorvatsko
Chile
Irsko
Itálie
Japonsko
Jižní Korea
Kamerun
Kolumbie
Libérie
Maďarsko
Mexiko
Německo
Nigérie
Nizozemsko
Paraguay
Peru
Polsko
Portugalsko
Rumunsko
Rusko
Skotsko
Senegal
Severní Irsko
Španělsko
Turecko
Ukrajina
Uruguay
USA
Reference
|
Média použitá na této stránce
This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.
Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of Senegal
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.