Fakjů pane učiteli

Fakjů pane učiteli
Wholetrain Fack ju Göhte Bahnbetriebswerk Augsburg.jpg
Základní informace
Původní názevFack ju Göhte
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Jazykněmčina
Délka118 minut
Žánrfilmová komedie
Scénář a režieBora Dagtekin
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleElyas M’Barek
Karoline Herfurthová
Max von der Groeben
Jella Haaseová
ProdukceChristian Becker, Lena Schömannová
HudbaBeckmann, Djorkaeff, Beatzarre
KameraChristof Wahl
StřihCharles Ladmiral, Zaz Montana
Výroba a distribuce
PremiéraNěmecko 7. listopadu 2013
Česko 28. srpna 2014
DistribuceConstantin Film
Předchozí a následující díl
Fakjů pane učiteli 2
Fakjů pane učiteli na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fakjů pane učiteli, v originále Fack ju Göhte, je německá komedie z roku 2013. Film režíroval a napsal Bora Dagtekin a v hlavních rolích se objevili Elyas M’Barek a Karoline Herfurthová. V německých kinech snímek zhlédlo přes 7 milionů diváků.

V České republice měl film premiéru v kinech 22. srpna 2014.

V roce 2015 bylo natočeno pokračování s názvem Fakjů pane učiteli 2.

Obsah filmu

Bankovní lupič Zeki Müller je propuštěn z vězení a musí splatit své dluhy. Zekiho kamarádka Charlie před třinácti měsíci schovala jeho peníze z poslední loupeže na stavbě na pozemku Goethova gymnázia. Zeki sice místo najde pomocí GPS, ale zjistí, že zde byla nově vybudována tělocvična. Zeki chce získat své peníze zpět, a tak si chce zažádat ve škole o místo po zesnulém školníkovi, ale díky nedorozumění se stává dočasným učitelem. Seznamuje se se studenty a učiteli, mezi něž patří také Elisabeth „Lisi“ Schnabelstedtová, která je stážistkou na téže škole a sama kdysi tuto školu chodila.

Když se Ingrid Leimbachová-Knorrová, učitelka třídy 10.B (známé také jako nejhorší a nejproblematičtější třídy) pokusí o sebevraždu výskokem z okna, tak ředitelka přenáší řízení třídy na Lisi Schnabelstedtovou a Zeki se má ujmout Lisiny sedmé třídy. Lisi ovšem nemá patřičnou autoritu, kterou studenti potřebují a ošklivé žerty z jejich strany ji dohánějí k zoufalství. Zeki v noci pracuje v suterénu školy, kde potají hloubí tunel, aby si vzal své peníze. Aby mohl učit, zkopíruje Lisin certifikát, zfalšuje ho a vydává za svůj, Lisi ho ovšem odhalí a vydírá ho. Lisi tak dostane zpět svou původní třídu a Zeki musí jít učit do 10.B. Navíc Zekiho Lisi ubytuje u sebe výměnou za jeho snahu o nápravu 10.B.

Se svými nekonvenčními metodami a Lisinou záštitou získává Zeki respekt třídy v čele s jejich obávanými vůdci, Danielem („Dangerem“) a Chantal. Zekimu se navíc podaří zorganizovat akci graffiti na vlaku, aby vylepšil Lisinu image mezi studenty. Kromě toho zjišťuje, že Lisina mladší sestra je zamilovaná do Dangera a podněcuje tak vztah mezi nimi a též se pro úřady stane Lauřiným opatrovníkem. Zeki a Lisi se do sebe pomalu začínají zamilovávat.

Zeki nachází pří svém hloubení tunelu časovou schránku, kam před lety Lisi napsala svá tajná přání a cítí k ní náklonnost. Později Zeki v tunelu nachází také peníze. Krátce nato Lisi objeví tunel, protože během tělocviku jeden z jejích studentů prorazil podlahu tělocvičny a dozví se tak o Zekiho zločinecké minulosti. Lisi s ním přerušuje veškerý kontakt. Zeki se ze zoufalství opět chce věnovat loupežím. Jeho kamarádka Charlie ho přesvědčuje, že se kvůli Lisi může změnit k lepšímu a když ho nepřesvědčí jde za Lisi, které Zeki zanechal peníze, které našel, a dopis, kde popisuje, že mu záleželo jak na jeho třídě, tak na Lisi. Ona se začne snažit Zekiho zase dostat zpět na tu lepší cestu a to se jí s pomocí 10.B opravdu podaří.

Zeki zruší plánovanou loupež a vydává se zpět se studenty. Malým podvodem se dostane k Lisi domů, dá jí šaty na nadcházející školní ples a milostný dopis s možnostmi ANO, NE, SNAD; přesně jak si Lisi kdysi přála a psala o tom ve svém dopise z časového pouzdra. Před ředitelkou školy Zeki přiznává, že není učitel a ani nemá vysokou školu. Nicméně ředitelka ho chce ve škole ponechat, a tak mu zfalšuje maturitní vysvědčení. Třída 10.B je totiž pod jeho vedením ochotna chodit na hodiny a učit se. Zeki se tedy rozhodne zůstat.

Hrají

Elyas M’BarekZeki Müller
Karoline HerfurthováElisabeth „Lisi“ Schnabelstedtová
Katja Riemannováředitelka Gudrun Gerster
Jana PallaskeováCharlie
Alwara HöfelsCaro Meyerová
Jella HaaseováChantal Ackermannová
Max von der GroebenDaniel „Danger“ Becker
Anna Lena KlenkeováLaura Schnabelstedtová
Gizem EmreZeynep
Aram AramiBurak
Uschi GlasováIngrid Leimbachová-Knorrová
Farid BangPaco
Margarita Broichovápaní Siebertsová
Christian Nätheučitel biologie
Bernd Stegemannpan Gundlach
Erdal YıldızAttila
Laura Osswaldováučitelka v základní škole

Vznik filmu

Místo natáčení filmu

Casting

Roli Zekiho Millera napsal Dagtekin přímo pro Elyase M’Bareka. M’Barek a Dagtekin již společně pracovali na televizních seriálech Schulmädchen, Deník doktorky, Turečtina pro začátečníky a filmu Turecky snadno a rychle. Producentka Lena Schömann chválila M’Bareka za jeho „neuvěřitelnou disciplínu“, protože herec již měsíce před natáčením cvičil pět dní v týdnu s osobním trenérem a přibral osm kilo svalové hmoty.

Hlavní ženskou roli získala vítězka Grimmovy ceny, Karoline Herfurthová, která se předtím objevovala v komediích, například v roce 2001 ve filmu Holky to chtěj taky a jeho pokračování z roku 2004. Producentka Lena Schömannová nazvala Herfurthovou ideální volbou pro její „skvělý smysl pro komedii a načasování“. Roli ředitelky školy získala Katja Riemannová, která se objevila v Turečtině pro začátečníky a Uschi Glasová ztvárnila menší roli nervově zhroucené učitelky Ingrid Leimbachové-Knorrové.

Natáčení

Film se natáčel převážně v Mnichově a Berlíně. Gymnázium Lise Meitnerové v Mnichově sloužilo jako filmové kulisy fiktivního Goethova gymnázia. V Berlíně byly natáčeny scény z bazénu nebo z vězení. Natáčení začalo 28. dubna 2013 a trvalo 41 dnů.

Soundtrack

  1. „Cheating“ – John Newman
  2. „Fack Ju Göhte Beat“ – Djorkaeff
  3. „Error“ – Madeline Juno
  4. „Pumpin Blood“ – NoNoNo
  5. „Let Her Go“ – Passenger
  6. „Hands Around The World“ – Djorkaeff
  7. „Benzin Beat“ – Djorkaeff
  8. „Move“ – D/R Period
  9. „Brother“ – Smashproof
  10. „Ain't No Fun“ – Nitro
  11. „Hey Now“ – Martin Solveig & The Cataracs feat. Kyle
  12. „Everybody Talks“ – Neon Trees
  13. „Das Ist Pimkie!“ – Beckmann
  14. „Dry My Soul“ – Amanda Jenssen
  15. „Change Is Gonna Come“ – Olly Murs
  16. „What I Go To School For“ – Busted
  17. „High Hopes“ – Kodaline
  18. „Zeitkapsel“ – Beckmann
  19. „Can’t Help“ – Parachute
  20. „Deep Diving“ – Thilo Brandt
  21. „Klassenzimmer Beat“ – Djorkaeff
  22. „Laura, Sie Redet Mit Dir!“ – Beckmann
  23. „Theater Beat“ – Djorkaeff
  24. „Balkan Bachata“ – Clea & Kim
  25. „Touch Me (I Want Your Body)“ – Samantha Fox
  26. „Cheating“ (Remix) – John Newman

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fack ju Göhte na německé Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
FJG-Set.jpg
Autor: Spinner110, Licence: CC BY-SA 3.0
Set der Goethe-Gesamtschule in Unterhaching am ersten Drehtag.
Wholetrain Fack ju Göhte Bahnbetriebswerk Augsburg.jpg
Autor: User:LGB-ler, Licence: CC BY-SA 4.0
Wholetrain (Graffiti) aus dem Film „Fack ju Göhte“ im Bahnbetriebswerk Augsburg