Falcká koruna

Falcká koruna

Falcká koruna neboli Česká koruna je gotická ženská koruna z majetku rodu Wittelsbachů, nyní uložená v pokladnici Residenzmuseum v Mnichově. Původně nejspíš jde o svatební korunu Anny České, nejstarší dcery Karla IV., odtud název Česká. Později si ji Blanka Anglická přinesla jako věno do Falce, odtud název Falcká.

Popis

Zlatou korunu tvoří úzká čelenka posázená perlami a drahými kameny, z níž v pravidelných rozestupech míří nahoru 12 štíhlých výběžků (střídavě šest menších a šest větších). Menší jsou ve tvaru lilií, větší ve tvaru zdobného kříže, a jsou také posázeny perlami a drahými kameny, konkrétně zde jsou safíry, rubíny, smaragdy a diamanty. Celkově jsou výběžky koruny ve srovnání s čelenkou nápadně vysoké. Ze stylistických důvodů lze korunu datovat mezi roky 1370 a 1380. Vyrobena byla buď ve Francii nebo zlatníkem ovlivněným Francií.

Dějiny

Anna Česká a její manžel Richard II.
Kurfiřt Ludvík III. se svými dvěma manželkami. Uprostřed s korunou Blanka Anglická.

Má se za to, že jde o svatební korunu královny Anny České, nejstarší dcery Karla IV., která se v roce 1382 se provdala za anglického krále Richarda II. Ten byl v roce 1399 násilně sesazen svým nástupcem Jindřichem IV. U příležitosti změny dynastie byl sepsán seznam královských pokladů, v němž je tato koruna zaznamenána a popsána.

Jindřichova dcera Blanka Anglická se v roce 1402 provdala za falckého následníka trůnu a později kurfiřta Ludvíka III., syna německého krále Ruprechta III. Blanka si ze své vlasti přivezla jako věno tuto korunu (někdy nazývanou po ní jako Koruna princezny Blanky). Zesnula v roce 1409, ještě než se její manžel dostal k moci, a její jediný syn Ruprecht také zemřel mladý.

Koruna se tak dostala do pokladu Wittelsbachů v Heidelbergu a od té doby se nazývá Falcká. Po sjednocení Bavorska a Falce za kurfiřta Karla Theodora byla koruna v roce 1782 spolu s dalšími cennostmi převezena z Heidelbergu do pokladnice mnichovské rezidence, kde se nachází dodnes.

Protože diktátor Oliver Cromwell v polovině 17. století nechal anglické královské klenoty roztavit, je tato památka také nejstarší existující anglickou korunou.

Dochoval se obraz královny Anny České s korunou připomínající Falckou korunu. Podobně existuje vyobrazení Blanky Anglické, na kterém má podobnou korunu s nápadně vysokými výstupky.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pfälzische Krone na německé Wikipedii.

Literatura

  • František Šmahel: Häresie und vorzeitige Reformation im Spätmittelalter (= Schriften des Historischen Kollegs München. Band 39). Oldenbourg Verlag, 1998, ISBN 3486562592, S. 105–106 (Digitalscan).
  • Percy Ernst Schramm: Herrschaftszeichen und Staatssymbolik. Teil 3 (= Schriften der Monumenta Germaniae Historica. Band 13). 1956, S. 114 und 991 (Ausschnittscans).
  • Ulla Deibel: Eine pfälzische Krone in der Münchener Schatzkammer. Speyer 1928.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Ludwig III. mit Ehefrauen.jpg
Kurfürst Ludwig III. von der Pfalz mit beiden Ehefrauen
Richard2 Anna.jpg
Liber Regalis - Richard II. a Anna Lucemburská
Pfälzer Krone.JPG

Sog. Pfälzer Krone oder Krone einer englischen Prinzessin. Wahrscheinlich handelt es sich um die Krone der Tochter Heinrichs IV. von England, Ehefrau von Kurfürst Ludwig III. von der Pfalz.