Familiaris consortio

Familiaris consortio
česky Společenství rodiny
Apoštolská exhortace Jana Pavla II.
Datum22. listopadu 1981viz apoštolské exhortace na webu Svatého stolce
TémaO úloze křesťanské rodiny v moderním světě
Číslo encykliky2. z 15 apoštolských
exhortací
Jana Pavla II.
Textlatinsky
anglicky

Familiaris consortio (česky Společenství rodiny; podtitul O úloze křesťanské rodiny v moderním světě) je postsynodální apoštolská exhortace papeže Jana Pavla II., která byla vyhlášena 22. listopadu 1981.

Shrnutí

Dokument popisuje postoj katolické církve k významu a úloze manželství a rodiny a nastiňuje výzvy k realizaci tohoto ideálu. Manželství označuje za „jeden z nejcennějších a nejnaléhavějších úkolů křesťanských párů naší doby“,[1] za „základ širšího společenství rodiny, neboť samotná instituce manželství a manželské lásky je zasvěcena plození a výchově dětí, v nichž nachází své završení“.[2]

Familiaris consortio mimo jiné opakuje odpor církve k umělé antikoncepci, který byl vyjádřen již dříve v Humanae vitae, a krátce se zmiňuje o odporu církve k potratům. Pojednává také o odpovědnosti a očekáváních rodiny v oblasti výchovy dětí. Pokračuje popisem očekávání rodiny ve vztahu k širší společnosti, včetně služby chudým.

Dokument stanoví, že „jakékoli násilí“ používané „ve prospěch antikoncepce nebo, což je ještě horší, sterilizace a umělého potratu, musí být zcela odsouzeno a důrazně odmítnuto“.[3] Předpokládá obnovení smlouvy zprostředkované Bohem skrze Ježíše Krista[1] a obnovení společnosti v souladu s Božím plánem spásy pro celý lidský druh.[4]

Závěrečná (a podrobněji formulovaná) část dokumentu popisuje očekávání od rodiny, která se bezprostředněji týkají katolické víry v každodenním životě, vztahují se k několika katolickým svátostem, zejména k manželství, a důrazně vyzývají k rodinné modlitbě. Tato část dokumentu zejména znovu zdůrazňuje očekávání trvalého katolického svazku pro všechny členy církve, kteří usilují o uzavření manželství. Odmítá přijatelnost alternativních uspořádání, včetně „manželství na zkoušku“, výhradně občanských sňatků a svazků bez veřejně uznaného svazku.

Amoris laetitia papeže Františka

Hlavní článek: Amoris laetitia

V roce 2016 vydal papež František postsynodální apoštolskou exhortaci Amoris laetitia. Různá média uvedla, že se v ní objevila potenciální změna církevního učení o přijímání eucharistie rozvedenými a znovu sezdanými, na kterou František podle médií narážel v poznámce pod čarou č. 1. 351,[5] která zní (text pod čarou je uveden kurzívou):

Vzhledem k formám podmiňujících a zmírňujících faktorů je možné, že v objektivní situaci hříchu – který nemusí být subjektivně zaviněný nebo zcela takový – může člověk žít v Boží milosti, může milovat a může také růst v životě milosti a lásky, přičemž k tomu přijímá pomoc církve.
351. V určitých případech může jít o pomoc svátostí. Proto „chci kněžím připomenout, že zpovědnice nesmí být mučírnou, ale spíše setkáním s Pánovým milosrdenstvím“ (apoštolská exhortace Evangelii gaudium [24. listopadu 2013], 44: AAS 105 [2013], 1038). Rád bych také zdůraznil, že eucharistie „není odměnou pro dokonalé, ale mocným lékem a potravou pro slabé“ (tamtéž, 47: 1039).[6]

Zprávy se zabývaly zjevnými rozpory mezi touto poznámkou pod čarou a Familiaris consortio a apoštolskou exhortací Jana Pavla II. Reconciliatio et paenitentiae. Někteří tradicionalisté, zejména kazašský biskup Athanasius Schneider a skupina Hlas rodiny, Františkovu exhortaci kritizovali. Hlas rodiny jej vyzval, aby „uznal závažné chyby v nedávno zveřejněné apoštolské exhortaci Amoris laetitia, zejména ty části, které povedou k znesvěcení svaté eucharistie a k újmě našich dětí, a aby apoštolskou exhortaci s okamžitou platností stáhl“.[5]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Familiaris consortio na anglické Wikipedii.

  1. a b Familiaris consortio, 20.
  2. Familiaris consortio, 14.
  3. Familiaris consortio, 10.
  4. VESTERMARK, K. 'Familiaris Consortio' after 30 years [online]. John Paul II Foundation, 2818-12-31 [cit. 2023-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-12-31. (anglicky) 
  5. a b DE SOUZA, Raymond J. Reading the fine print in Amoris Laetitia [online]. Catholic Herald, 2016-04-29, rev. 2016-05-09 [cit. 2023-08-24]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-05-09. (anglicky) 
  6. Amoris laetitia, 305.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

JohannesPaul2-portrait.jpg
Pope John Paul II on 12 August 1993 in Denver (Colorado)
John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licence: CC BY-SA 3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Pope John Paul II's coat of arms.
Azure a cross or, the upright placed to dexter and the crossbar enhanced, in sinister base an M of the same (on a blue shield, a golden cross, off-centered to the upper left, with a capital M in the lower right corner).
As a bishop, Karol Woytila used this design with the cross and letter in black instead of gold. As this violated the heraldic "tincture's canon" (black on blue, color on color) upon his election as pope, Vatican heraldist Monsignor Bruno Bernard Haim suggested he replace black by gold (Raul Pardo, 2 April 2005, Joe McMillan, 20 April 2005). Personal Flag and Arms of John Paul II (crwflags.com)