Fara v Adamově

Fara Adamov
Fara v Adamově v roce 2021
Fara v Adamově v roce 2021
Účel stavby

fara

Základní informace
Slohnovogotika
ArchitektJosef Hieser
Výstavba1857
Současný majitelŘímskokatolická farnost Adamov
Poloha
AdresaAdamov, ČeskoČesko Česko
UliceU Kostela
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky10581/7-8618 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fara v Adamově je novogotický dům číslo popisné 58 na ulici U Kostela v Adamově. Fara byla postavena v polovině 19. století společně s dalšími souvisejícími stavbami – kostelem svaté Barbory, budovou měšťanské školy a hřbitovem. Dům je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek.[1]

Popis domu

Budova obdélníkového půdorysu byla vystavěna z režného zdiva, ve východní části jižního průčelí vystupuje jeden boční rizalit. V rizalitu je situováno jedno okno, nad kterým je umístěna nika tvarovaná v novogotickém stylu. V nice je umístěna na podstavci socha Panny Marie. Rizalit je ukončen odstupňovaným štítem.

Ve vstupním průčelí jsou umístěna dvě okna po levé straně a hlavní vstup se třemi schody do budovy po pravé straně. Nad vstupem je ve zdobném kamenitém ostění vyveden nápis Princips Lichtenstein fundavit A. D. 1857.[2]

Historie

Fara byla postavena společně s kostelem, budovou a hřbitovem ve shodném novogotickém stylu v roce 1857. Prvním farářem byl zde František Dostál. Společným architektem objektů byl Josef Hieser z Vídně a stavitelem Kellner z Brna[3]. Investorem byl Alois II. z Lichtenštejna. Výstavbou fary se Adamov osamostatnil od babické farní správy.

Alois Hrudička zmiňuje ve své monografii Topografie diecese brněnské, že je duchovní budova v dobrém stavu a opravena byla v roce 1903.[4]

Dům v současnosti

Pro svou architektonickou hodnotu a význam je dům zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek od 9. května 1995. Je v majetku Římskokatolické farnosti Adamov, avšak z důvodu pověření správy adamovské farnosti blaneským, resp. bílovickým farářem je fara bez trvalého obydlení.

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2021-01-18]. Identifikátor záznamu 12152781 : fara. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. MALÝ, Lukáš. Dům číslo popisné 58 - Fara [online]. Adamov a okolí, 2015-08-31 [cit. 2021-01-18]. Dostupné online. 
  3. ROZMAHEL, Jakub. Kostel sv. Barbory v Adamově osmdesát let jeho života. Brno: [s.n.], 1937. S. 4. 
  4. HRUDIČKA, Alois. Topografie diecese brněnské. Brno: Papežská knihtiskárna benediktinů rajhradských, 1908. S. 571. 

Literatura

  • SAMEK, Bohumil. Umělecké památky Moravy a Slezska 1. A-I. Praha: Academia, 1994. ISBN 80-200-0474-2. S. 27–28. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“