Federální prokurátor Spojených států amerických

Federální prokurátor Spojených států amerických
United States Attorney
Vlajka Prokurátora Spojených států

JmenujePrezident Spojených států amerických
Funkční období4 roky
VytvořeníZákon o federálním soudnictví, 1789
Plat100 000 dolarů ročně
Webová stránkahttps://www.justice.gov/usao
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Federální prokurátoři Spojených států amerických (anglicky United States Attorneys, viz sekce název) jsou úředníci ministerstva spravedlnosti, kteří mají postavení hlavních federálních žalobců v trestních procesech v příslušném soudním obvodu a rovněž zastupují federální vládu v civilních procesech u federálních a státních soudů v rámci daného obvodu.

K 1.1.2024 vykonává funkci 93 federálních prokurátorů v 94 soudních obvodech. Ke každému obvodu je přidělen jeden prokurátor, s výjimkou Guamu a Severních Marian, kde působí jeden prokurátor pro oba obvody. Prokurátor je pro daný obvod hlavním federálním úředníkem pro vymáhání práva.

Název

David Timothy Corbin, federální prokurátor z Jižní Karolíny, známý svým vedením obžaloby proti Ku-Klux-klanu v roce 1872

Výraz attorney lze přeložit jako zástupce či advokát. Neformálně jsou tito úředníci označování jako federal prosecutors. V češtině jsou pak nazýváni federální prokurátoři,[1][2] či státní zástupci.[3]

Jmenování

Federální prokurátoři jsou jmenováni do funkce prezidentem na 4 roky. Jejich jmenování je podmíněno souhlasem Senátu. Prezident může rovněž prokurátory odvolávat. Po nástupu nového prezidenta do úřadu jsou zpravidla prokurátoři hromadně obměněni v rámci nástupu nové administrativy.

Pravomoci

Funkce federálních prokurátorů vznikly v roce 1789 spolu s ministerstvem spravedlnosti a Maršálskou službou. Federální prokurátoři jsou hlavními představiteli a manažery Úřadu federálního prokurátora, který tvoří až 350 zástupců prokurátora a 350 dalších pracovníků.

Hlavní pravomocí a povinností prokurátora je být hlavním žalobcem v trestních věcech a zastupovat Spojené státy v civilních případech. Dále mají kontrolní pravomoc nad všemi federálními vyšetřovateli ve svých obvodech a mohou je řídit v rámci jejich vyšetřování. To zahrnuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), Úřad pro alkohol, tabák, zbraně a výbušniny (ATF), Úřad pro potírání drog (DEA) a další agentury Ministerstva spravedlnosti. Také spolupracují s dalšími agenturami mimo ministerstvo, jako jsou Tajná služba Spojených států amerických a Imigrační a celní úřad, na stíhání případů relevantních pro jejich jurisdikční oblasti.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku United States Attorney na anglické Wikipedii.

  1. KOUDELKA, Zdeněk. Státní zastupitelství II. - Prokuratury v Evropě a USA. Právní prostor [online]. ATLAS CONSULTING s.r.o., 2015-01-15 [cit. 2024-01-29]. Dostupné online. 
  2. Federální vláda (The Cabinet) [online]. Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze [cit. 2024-01-29]. Dostupné online. 
  3. BAROCHOVÁ, Anna. Trump vymetá prokuraturu, vyhodil téměř pět desítek státních zástupců. iDnes.cz [online]. MAFRA, a.s., 2017-03-11 [cit. 2024-01-29]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

David Timothy Corbin (1833–1905).png
Portrait of David Timothy Corbin (1833–1905) from Memorials of Deceased Companions of the Commandery of the State of Illinois, Volume 2, 1912, page 310
Flag of a United States Attorney.svg
Flag of a United States Attorney.