Ferdinand Vandeveer Hayden

Ferdinand Vandeveer Hayden
Hayden.JPG
Narození7. září 1829
Westfield
Úmrtí22. prosince 1887 (ve věku 58 let)
Filadelfie
Místo pohřbeníThe Woodlands, Philadelphia
Alma materOberlin College
Lékařská univerzita v Albany
Povoláníobjevitel, chirurg, geolog, botanik a badatel
ZaměstnavatelUnited States Geological Survey
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
William Henry Jackson: Expedice F. V. Haydena, Wyoming

Dr. Ferdinand Vandeveer Hayden (7. září 1829, Westfield, Massachusetts22. prosince 1887, Filadelfie) byl americký geolog známý pro své průkopnické průzkumné expedice Skalistých hor ke konci 19. století.

Život a dílo

Vystudoval medicínu Oberlin College (1850) a Albany Medical College (1853). Díky vlivu svého profesora Jamese Halla, státního newyorského geologa, se Hayden stal součástí výpravy do Nebrasky. V roce 1856 zahájil pro vládu Spojených států průzkum 109 západních teritorií. Stal se tak objevitelem prvních dinosauřích fosilií na území Severní Ameriky (roku 1856 v oblasti budoucího státu Montana). Během občanské války byl aktivně zaměstnán jako armádní chirurg a stal se vrchním lékařským důstoníkem v Shenandoah. V roce 1867 byl jmenován vedoucím amerického geologického a geografického průzkumu teritorií. V roce 1877 vydal Geografický atlas Colorada.

V roce 1871 vedl geologickou výpravu do yellowstonské oblasti severozápadního Wyomingu. O rok později sehrál klíčovou roli v přesvědčení Kongresu pro založení prvního amerického národního parku – Yellowstonu. Na Haydenovu počest nese v Yellowstonském národním parku jeho jméno jedno údolí.

Po reorganizaci a založení USGS (United States Geological Survey) v roce 1879 působil sedm let jako jeden z geologů institutu. Zemřel v prosinci 1887 ve Filadelfii. Na jeho počest nese jeho příjmení město v Coloradu a řada vrcholků hor po celých Spojených státech.

Vybrané dílo

  • Sun Pictures of Rocky Mountain Scenery (1870)
  • The Yellowstone National Park (1876)
  • The Great West: its Attractions and Resources (1880)

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ferdinand Vandeveer Hayden na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce