Fermín Isaza

Fermín Isaza
Narození1809
Envigado
Úmrtí1887 (ve věku 77–78 let)
Bogota
Povolánímalíř a fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Daguerrotypový portrét Lucrecia Guerrero Uribe, 1848. Autor: Fermín Isaza.
Daguerrotypní video měnící se z negativního na pozitivní nebo naopak v závislosti na úhlu dopadu světla. Daguerrotypie "Lucrecia Guerrero Uribe" (1884).

Fermín Isaza (1809, Envigado – 1887, Bogota) byl kolumbijský malíř a fotograf. Byl prvním Kolumbijcem, který si v září 1848 otevřel fotografický ateliér v Medellínu.[1]

Životopis

Studoval malbu a pracoval na malbách a miniaturách se značným úspěchem, který spojil se svou láskou k hudbě. Z manželství s Rudesindou Pizarro měl čtyři děti. V Bogotě se seznámil s Luisem Garcíou Heviou na Akademii kresby a malby, kterou založil v roce 1846, a předpokládá se, že se daguerrotypii naučil od Evie.[2]

V září 1848 si v Medellínu otevřel fotografický ateliér, aby zhotovoval daguerrotypie, jak inzerovaly noviny El Antioqueño Constitucional,[3] které mu poskytovaly prostředky k pohodlnému životu, i když se později vrátil do Bogoty, kde až do své smrti pracoval jako malíř.[2]

Z jeho děl se zachovalo jen málo, ale můžeme mezi nimi vyzdvihnout: olejový portrét biskupa Dominga Riaña z roku 1864, další Juana Crisóstoma Uribeho z roku 1866, miniaturu Eulogia Ochoa z roku 1845 a daguerrotypie Estebána Isazy Robleda a Lucrecia Guerrero Uribe.[3]

Od negativu k pozitivu

Daguerrotypie je negativní i pozitivní v závislosti na úhlu pozorování a dopadu světla, které dostává. Následující video je ukázkou tohoto efektu úpravou úhlu světelného zdroje.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fermín Isaza na španělské Wikipedii.

  1. Miguel Escobar Calle. Apuntes para una cronología de la fotografía en Antioquía [online]. Redakce Biblioteca virtual de la Universidad de Antioquia. Dostupné online. 
  2. a b Pioneros de la fotografía en Antioquia. [s.l.]: Revista Credencial Historia, 1996. Dostupné online. 
  3. a b Testigo ocular: La fotografía en Antioquia 1848-1950. [s.l.]: [s.n.], 2009. ISBN 9789587142723. 

Související články

  • Fotografie v Kolumbii

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Fermín Isaza na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Daguerrotipo de negativo a positivo.webm
Autor: Mauricio Umana, Licence: CC BY-SA 2.0
El daguerrotipo es a la vez negativo y positivo, pudiendo verse de una u otra forma según los ángulos de observación y de incidencia de la luz que recibe.

Daguerrotipo de la dama envigadeña Lucrecia Guerrero Uribe realizado circa 1848 por el pintor y fotógrafo colombiano Fermín Isaza.

El daguerrotipo original es propiedad del autor del video Mauricio Umana, conservado por varias generaciones de su familia.
Daguerrotipo Lucrecia 1848, autor Fermin Isaza.tif
Autor: Fermín Isaza, fotografía realizada en la Biblioteca Pública Piloto de Medellín maumana, Licence: CC0
Retrato de dama envigadeña Lucrecia Guerrero Uribe. Es un daguerrotipo del artista Fermín Isaza en su gabinete fotográfico inaugurado en la ciudad de Medellín en 1848, donde realizó algunos retratos de personajes de la época, con esta técnica. Este daguerrotipo es una de las fotografías más antiguas de Colombia.

El daguerrotipo fue la primera técnica fotográfica que se conoció, y fue desarrollada por Louis Daguerre a partir de las experiencias previas inéditas de Joseph Nicéphore Niépce. Fue dada a conocer en 1839 por la Academia de las Ciencias Francesa. Observando este daguerrotipo en particular, se encuentran zonas que fueron coloreadas a mano por el artista, dándole unos toque de oro sobre las joyas de la dama (aretes, collar, prendedor del chal y anillos, lo mismo que un poco al chal).

La placa de cobre con el recubrimiento de plata sobre la que se ha captado el retrato, esta protegido con un vidrio y dentro de una caja de madera forrada en cuero. La imagen puede observarse tanto en positivo como en negativo dependiendo del ángulo de visión y la dirección en que la luz se refleja en la placa. Sus dimensiones exteriores son de 8,2 x 7 cms.