Fiálé
Fiálé (řecky φιάλη, plurál: fiálai, latinsky patera ) je bezuchá starověká řecká nebo římská nádoba z keramiky nebo z kovu.
Popis
Jde o misku kruhového tvaru s reliéfní výzdobou dna či bez výzdoby. Pro snazší uchopení může mít kruhovou prohlubeň na spodní straně dna a oblou plastickou úchytku uprostřed horní plochy dna.
Materiál a výzdoba
V keramice je tento tvar poměrně vzácný, častěji se fiálé zhotovovala z kovu, a to z bronzu, stříbra nebo výjimečně i ze zlata. Často se zhotovovala během 3. a 2. století př. n. l. v řeckých koloniích v Kampánii.
Panagjurištská fiálé
Výjimečný exemplář zlaté fiálé, pravděpodobně thráckého původu ze 4. až 3. století př. n. l. byl nalezen roku 1949 v pokladu z Panagjurište v Bulharsku. Na mírně vypuklém dně s prohlubní uprostřed jsou vytepány středově symetrické motivy ze 24 žaludů, s třemi vlysy se 72 hlavami mužů, které se směrem ven zvětšují. Na hrdle fiálé je vyryta její hodnota - 200 a půl drachmy a 1 obolus podle mincovního systému řeckého města Lampsakos.[1]
Účel
Fiálé sloužila především k pití nebo k libačním rituálům.
Ve starověkém Římě se užívá pod názvem patera a někdy je vybavena jedním horizontálním držadlem.
Odkazy
Reference
- ↑ Umění Thráků. Z pokladů bulharských muzeí. Katalog výstavy. Národní galerie v Praze, Praha 1978
Literatura
- „Fiálé“ in: Kolektiv autorů. Slovník antické kultury. Praha: Svoboda, 1974.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu fiálé na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Phiale, Corinthian black-figure Phiale, ca. 600 BC. Found in Corinth.
Autor: Zde, Licence: CC BY-SA 4.0
Bronzová miskovitá nádoba (patera) s držadleem v podobě nahého muže (kúra?). Konec 6. století před n. l. Národní archeologické muzeum v Athénách Kar. 19.
Autor: Biser Todorov, Licence: CC BY 4.0
The Phial of the Panagyurishte Golden Treasure, NIM, Sofia.
Autor: Marcus Cyron, Licence: CC BY-SA 3.0
Calener pottery phiale depicting Heracles' move to the Olymp: Heracles, Athena, Ares and Dionysy standing each on Quadrigas lend by Nikes. 3rd century BC. Antikensammlung Kiel, Inventory B 289.