Fichtelbergbahn

Cranzahl - Oberwiesenthal
mapa tratě
mapa tratě
StátNěmeckoNěmecko Německo
ČísloDB 6964
Provozovatel dráhyRoyal Saxon State Railways a Saxon Steam Railway Company
Technické informace
Délka33,0 km
Rozchod koleje750 mm
Napájecí soustavaneelektrizovaná
Maximální sklon33 ‰
Minimální poloměr oblouku100 m
Počet kolejí1
Maximální rychlost30 km/h
Externí odkazy
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
0,00Cranzahl654 m
(Přestup na Zschopautalbahn)
2,74Unterneudorf685 m
3,82EÜ Wirtschaftsweg (14 m)
4,53Neudorf (Erzgeb)697 m
4,76Sehmabrücke (11 m)
5,97Vierenstraße730 m
8,02Kretscham-Rothensehma792 m
10,50Niederschlag813 m
13,62Hammerunterwiesenthal796 m
15,72Unterwiesenthal847 m
17,06Viadukt Hüttenbachtal (100 m)
17,35Lázně Oberwiesenthal892 m
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fichtelbergbahn je označení úzkorozchodné trati o rozchodu 750 milimetrů vedoucí z Cranzahlu do Oberwiesenthalu. Trať vede střední částí Krušných hor v německém Sasku, v blízkosti hranic s Českou republikou.

Historie

Stavba trati z Cranzahlu do Oberwiesenthalu byla plánována k zpřístupnění oblasti Fichtelbergu a Oberwiesenthalu i v souvislosti s otevřením trati ChemnitzChomutov v roce 1872. Výnosem saského Ministerstva financí v Drážďanech ze dne 22. srpna 1884 byly dány předpoklady pro přípravy stavby. Stavba samotná začala až 6. dubna 1896 a stavební práce skončily o rok a čtyři měsíce později. 20. července 1897 byla trať slavnostně otevřena. Do konce roku 1897 přepravila 67 756 osob a 57 psů. V následujících letech počty pasažérů vzrůstaly, také díky vzrůstajícímu zájmu turistů o tuto oblast Saska i jeho nejvyšší horu Fichtelberg.

Prudce se rozvíjela i nákladní doprava na trati. Do roku 1906 se náklad musel z nákladních vozů v Cranzahlu překládat. Poté však byly používány podvalníky a byly na ně nakládány celé vagóny. Ještě v roce 1990 se z vápenky a štěrkovny v Hammerunterwiesenthalu denně přepravovalo okolo 30 vagónů. Trať sloužila i k přepravě dřeva z lesů v oblasti.

Po roce 1990 ztratila trať svou pozici nejdůležitějšího turistického dopravce do oblasti nejvýše položeného města Německa. V roce 1992 byla zastavena nákladní doprava. Po roce 1994 tehdejší vlastník Deutsche Bahn AG postupně utlumoval dopravu a snažil se o privatizaci tratě. V roce 1997 po 100 letech existence se konaly týdenní oslavy. Součástí oslav byly i pravidelné jízdy vlaků. Odpovědní činitelé se dohodli o záměru převzetí trati do vlastnictví zemského okresu Annaberg.

K 1. červnu 1998 převzala trať od Deutsche Bahn AG nově založená společnost BVO Bahn GmbH, později přejmenovaná na Sächsische Dampfeisenbahngesellschaft. Ta provozuje v Sasku několik úzkorozchodných tratí a jejími zakladateli jsou zemské okresy Annaberg, Mittlerer Erzgebirgkreis a Aue-Schwarzenberg. V rámci změn se dráha přejmenovala na současný, ale už déle neoficiálně používaný a známý název Fichtelbergbahn. Tento název nesly na bocích krátce před změnou vlastníka i nákladní a osobní vagóny. Nový provozovatel dokázal z trati během krátké doby udělat trať „nadregionálního“ významu, orientovanou pouze na turistický ruch.

Především v zimním období tak železnice slouží svému původnímu účelu – přepravě lázeňských hostů, turistů i lyžařů z oblasti Neudorfu do Oberwiesenthalu – střediska zimních sportů na úbočích Fichtelbergu.

Průběh trati

Nádraží stanice Oberwiesenthal

Výchozím bodem cesty je nádraží v Cranzahlu v nadmořské výšce 653 metrů. Nádražím prochází i trať normálního rozchodu Chemnitz – Vejprty a nástupiště je pro obě dráhy společné.

Úzkokolejka opouští nádraží směrovým obloukem vlevo a sleduje údolí Sehmatal po pravé straně. Následuje průjezd „dlouhou“ obcí Neudorf. První zastávkou zde je Unterneudorf, poté nádraží Neudorf a Vierenstraße. Vierenstraße je oblíbeným výchozím bodem místem pěších túr po této oblasti Krušných hor. Za zastávkou následuje nejvyšší stoupání trati se sklonem 1:27. Odtud dráha prochází hustým lesem až do následující stanice Kretscham-Rothensehma. Následují další dvě mírnější stoupání k rozvodí Polavy a zastávka Niederschlag. V dalším úseku se po mírnějším klesání trať dostává do údolí Polavy. Překračuje silnici Bundesstraße 95 a pokračuje podél státní hranice a říčky Polavy mírným stoupáním až do stanice Hammerunterwiesenthal a Unterwiesenthal. Za nimi je z trati pěkný výhled na Fichtelberg vpravo a Klínovec po levé straně dále nad údolím. Po průjezdu křížením a přejezdem na silnici B 95 a následujícím mírným stoupáním se vlaky dostávají na velký ocelový viadukt s pilířovou konstrukcí a vjíždějí do konečné stanice Oberwiesenthal v nadmořské výšce 893,962 metrů (údaj na tabulce na nádražní budově).

Používaná technika

V současnosti provozuje společnost BVO-Bahn pouze osobní dopravu s vlaky taženými pouze parními lokomotivami. Ve vlaku je i jídelní a zavazadlový vůz. Denně je v provozu na trati šest souprav. Pro potřeby turistických jízd převzala společnost od Deutsche Bahn AG parní lokomotivy řady 99 (označení: 099 772, 773, 785, 786, 789 a 794).

Galerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

BSicon HST.svg
flag stop track straight in use
BSicon BHF.svg
station straight track
BSicon hKRZWae.svg
bridge over water straight (big)
BSicon hSTRae.svg
Bridge (big)
Dampflokomotive99785imBahnhofCranzahl.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Geme~commonswiki assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
Dampflokomotive 99 785 an den Lokbehandlungsanlagen im Bf. Cranzahl 22.02.2003 (foto by geme)
Fichtelbergbahn 1.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Fichtelbergbahn zugkreuzung hammerunterwiesenthal.jpg
Krušnohorská Fichtelbergbahn, křižování osobních vlaků vedených lokomotivami 99 #773 a 99 #789 ve stanici Hammerunterwiesenthal (zhruba 300 metrů od hraničního přechodu do Českých Hamrů)
BSicon BRÜCKE2.svg
Bridge (small)
Train station in Oberwiesenthal2.jpg
Train station in Oberwiesenthal, Germany
BSicon KBHFe.svg
head station, track ending
Streckenkarte Cranzahl-Oberwiesenthal.png
Railway network of the Royal Saxon State Railways of 1902
BSicon KBHFa.svg
head station, track starting
Fichtelbergbahn 3.jpg
Autor: Steffen Mokosch (user Steffen M.), Licence: CC BY-SA 3.0
Two passenger trains of the "Fichtelbergbahn" meet at Neudorf (1999).