Filip Jánský

Filip Jánský
Narození4. září 1922
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí20. srpna 1987 (ve věku 64 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Richard Husmann (4. září 1922 Praha20. srpna 1987 Praha), publikující pod literárním pseudonymem Filip Jánský, byl český spisovatel, známý především jako autor románu s autobiografickými prvky Nebeští jezdci o životě českých bombardovacích letců ve Velké Británii za 2. světové války.

Život

Jako nadšený skaut se okamžitě po německé okupaci zapojil do odboje v organizaci Obrana národa, jíž byl v létě 1939 vyslán se zpravodajským posláním do Německa; odtud se dostal do Belgie a Francie. Tam jako řada dalších Čechoslováků, odcházejících do zahraničí bojovat proti nacismu, musel vstoupit do cizinecké legie; po vypuknutí války přešel do československých jednotek, s nimiž byl po pádu Francie evakuován do Velké Británie. Tam se stal příslušníkem čs. 311. bombardovací perutě Royal Air Force jako zadní střelec; roku 1944 přešel do SSSR k 3. československému bitevnímu leteckému pluku. Dvakrát byl v boji těžce raněn a přežil osm nouzových přistání v zasažených strojích. Po válce byl zaměstnán na ministerstvu dopravy, ale v roce 1948 byl propuštěn a jistou dobu musel pracovat jako pomocný dělník.

Dílo

Hned jeho debut Nebeští jezdci (1964) dosáhl mimořádné popularity, byl vydán slovensky, maďarsky, rumunsky, ale i ve Velké Británii a západním Německu a v roce 1968 zfilmován režisérem Jindřichem Polákem – viz heslo Nebeští jezdci.

Jánského následující, podstatně méně známé knihy rovněž čerpají z jeho životních zkušeností nebo leteckého prostředí (dobové podtituly podle katalogu Národní knihovny):

  • Hrušňová alej (1970) – příběh gymnazisty, který po okupaci utíká za hranice
  • Silvestrovská noc (1977) – "téměř detektivní román pro letecké fanoušky", o havárii na bratislavském letišti roku 1936
  • Pevnost v poušti (1982) – "román z prostředí cizinecké legie", hrdinou je opět český utečenec na konci 30. let
  • Zkouška důvěry (1985) – "soubor leteckých povídek ze západní i východní fronty"
  • Vzpomínky nebeského jezdce (1999, zpracoval Jindřich Drebota) – autobiografické materiály a fotografie z pozůstalosti

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“