Florbal

Florbal
Nadřazené odvětví
Halové sporty
Disciplíny
mezinárodně dle pravidel IFF,
kleinfeld (3+1, Švýcarsko)
Vrcholné soutěže
Mistrovství světa1991
Mezinárodní federace
NázevMezinárodní florbalová federace (IFF)
Založena1986
Webfloorball.sport
Národní svaz
NázevČeský florbal
Založen1992
Webwww.ceskyflorbal.cz

Florbal je kolektivní halový sport. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů ohraničeném mantinely s lehkým dutým plastovým míčkem. Při standardní herní situaci je z každého týmu na hřišti v jeden moment pět hráčů v poli a jeden brankář. Jejich cílem je dosáhnout více gólů než soupeř. Hráči při hře používají speciální florbalové hole (tzv. florbalky). Brankáři žádnou hůl nepoužívají, chytají pouze svým vlastním tělem, zejména rukama a nohama. Zápas se hraje na tři dvacetiminutové třetiny.

Florbal je oblíbený v mnoha zemích světa, zejména v Česku, Dánsku, Estonsku, Finsku, Lotyšsku, Norsku, Švédsku a Švýcarsku.

Florbal je organizován Mezinárodní florbalovou federací (IFF). Nejvyšší mezinárodní florbalová soutěž je Mistrovství světa ve florbale, které se koná každé dva roky. Jen reprezentace Česka, Finska, Norska, Švédska a Švýcarska dokázaly zatím získat na mistrovství medaili. Mezi nejprestižnější národní florbalové ligy patří finská F-Liiga, švédská Svenska Superligan, švýcarská Unihockey Prime League a česká Superliga florbalu, jejichž vítězové soupeří v Poháru mistrů.

V Česku florbal zastřešuje organizace Český florbal. Nejvyšší české florbalové soutěže jsou Superliga florbalu a Extraliga žen. V Česku se koná několik největších mezinárodních turnajů, např. Czech Open a Prague Games v Praze, Hummel Open Game v Brně a Ostrava Cup v Ostravě.

Florbal je uznaný sport Mezinárodního olympijského výboru a od ročníku 2017 je zařazen v programu Světových her.[1]

Historie florbalu ve světě

První formy sportu podobného modernímu florbalu se objevily v 50. letech ve Spojených státech amerických v továrně na plasty Cosom ve státě Minneapolis pod názvem Floor hockey,[2] a také na kanadských univerzitách.

Velkého rozkvětu se ale florbal dočkal až v 70. letech ve Švédsku, pod jménem innebandy. Název vychází ze hry bandy. Innebandy hráli převážně švédští hokejisté v letním období. V roce 1979 byly ve Švédsku založeny první florbalové kluby a v roce 1981 i švédská národní florbalová asociace.[3][4] Švédsko má dodnes nejvíce registrovaných florbalistů na světě.

Ještě během 80. let byly založeny národní florbalové asociace v Japonsku, Švýcarsku (pod názvem unihockey) a Finsku (salibandy). S rozdílnými názvy se také mírně lišila pravidla.

Ke sjednocení mezinárodních pravidel došlo v roce 1986 v souvislosti se založením Mezinárodní florbalové federace (IFF).[2][4] V roce 1994 se ve Finsku konalo první Mistrovství Evropy mužů. V té době měla IFF 14 členů. O rok později se ve Švýcarsku konalo i jediné Mistrovství Evropy žen. Od roku 1996 se formát turnaje změnil na Mistrovství světa. To již měla IFF 20 členů, z nichž 12 se zúčastnilo mistrovství. Finále prvního ročníku sledovalo ve stockholmské Globen aréně 15 000 diváků. Od té doby se Mistrovství světa koná každoročně, v lichém roce bojují ženy a v sudém muži.[5]

V roce 2022 měla IFF 45 stálých a 32 prozatímních členů.[6]

Historie florbalu v Česku

Prvnímu českému kontaktu s florbalem napomohl výměnný pobyt studentů z univerzity KY z Helsinek na pražské VŠE. Českým vysokoškolákům se hra ve Finsku zalíbila. V roce 1984, při pobytu v Praze, Finové zanechali darem dvanáct florbalek s míčky a studenti VŠE s nimi hráli v malé tělocvičně téměř rok, než se florbalky zničily.[3] Skupina se pak vrátila k florbalu znovu až v roce 1991.[2] Jedním ze členů skupiny byl Michal Bauer, pozdější spoluzakladatel týmu Mentos, dnešního Florbal Chodov.[4][5]

Ve stejném roce se s florbalem prostřednictvím ředitele švédské pobočky cestovní kanceláře Excalibur Tours, Bengta Holmquista, nezávisle potkali bratři Martin a Tomáš Vaculíkovi. Ti také studovali na VŠE. Martin Vaculík se díky svému firemnímu jednání ve Švédsku zúčastnil semináře pořádaného v rámci desátého výročí založení Švédské florbalové asociace. Ze Švédska přivezl zpět nové florbalové hole věnované firmou Unihoc.[4][7] Vaculíkovi poté iniciovali vznik dvou florbalových týmů v TJ Tatran Střešovice, Old Boys (později Tatran Excalibur) a Forza (dnešní Tatran Střešovice).[3]

Florbal se také brzy dostal do Ostravy prostřednictvím Marcela Pudicha, kolegy Michala Bauera z firmy VDG (prvního sponzora oddílu Mentos). Z jeho popudu vznikl tým 1. SC Ostrava (dnešní 1. SC Vítkovice).[4]

V roce 1992 pořádali Švédové mezinárodní florbalový turnaj v Maďarsku, kterého se účastnil i tým Tatran Excalibur. Švédové, včetně opět Bengta Holmquista, na základě turnaje usoudili, že florbal má větší potenciál v Česku, a mantinely, které přivezly na turnaj, věnovali tatranskému týmu. Byly to první florbalové mantinely v Česku a mnoho let se používaly pro řadu místních turnajů, včetně Czech Open.[4][7]

Florbal se dostal do Česka ještě třetí cestou. V roce 1992 uspořádal Petr Sýkora v Jaroměři soustředění pro švýcarský klub HC Unicorns Mettmenstetten, který vedl. Florbal zaujal hráče místního futsalového klubu a Švýcaři jim darovaly své florbalky. Tím byl položen základ florbalového týmu TJ Sokol Jaroměř.[7]

Česká florbalová unie (ČFbU, dnes Český florbal) byla založena v roce 1992. Prvním prezidentem unie se stal Martin Vaculík.[4][3] Do IFF a ČSTV byla ČFbU přijata v roce 1993. V té době mělo IFF osm členů. V roce 1993 se konaly první ročníky Czech Open a 1. ligy mužů (dnes Superliga florbalu). Mezi zakládající členy mužské ligy patřily dříve zmíněné týmy Mentos VDG Praha, IBK Forza Tatran, Tatran Excalibur, 1. SC Ostrava a TJ Sokol Jaroměř. Mimo nich ještě Dream Team Ostrava (dnešní FBC Ostrava), AC Sparta Praha, North Stars Ostrava, FBC Mušle Praha a VSK FS Brno (dnešní Bulldogs Brno).[5]

V roce 1994 se již Česko účastní prvního Mistrovství Evropy a koná se první ročník 1. ligy žen (dnes Extraliga žen). V roce 1998 se v Česku poprvé konalo Mistrovství světa. Česko se dosud účastnilo všech mužských, ženských i juniorských mistrovství v nejvyšší divizi. Prvního mezinárodního úspěchu, stříbrné medaile, dosáhla česká reprezentace na Mistrovství světa mužů v roce 2004, což je dodnes její největší umístění. Junioři získali první český mistrovský titul na Mistrovství světa do 19 let v roce 2019 a obhájili ho v roce 2021. Ženy získaly první (a zatím jedinou) bronzovou medaili na Mistrovství světa žen v roce 2011 a juniorky na Mistrovství světa žen do 19 let v roce 2010.

Český florbal je z hlediska počtu členů na třetím místě za druhými Finy a před čtvrtými Švýcary.

Současný světový florbal

Florbalový míček

Mistrovství světa ve florbale

Konalo se již čtrnáct ročníků mužského mistrovství světa, první v roce 1996 (před ním se konaly ještě dvě mistrovství Evropy). Desetkrát vybojovalo vítězství Švédsko a čtyřikrát Finsko. První cenný kov vybojovalo Česko na mistrovství světa v roce 2004, které pořádalo Švýcarsko. Tenkrát Česko v semifinále narazilo na výběr domácích, které porazilo 5:3. Ve finále Česko podlehlo Švédsku, a získalo tak stříbrnou medaili. Při mistrovství v roce 2008 v Česku Švédy poprvé sesadilo z trůnu Finsko. Češi získali druhou medaili, bronz, ve Finsku v roce 2010, když porazili tým Švýcarska) rozdílem 9:3. Další dvě bronzové medaile mají Češi z mistrovstvích 2014 a 2020. Zatím poslední medaili získal výběr České republiky na mistrovství světa v roce 2022, kdy v semifinále dokázal přesvědčivě přehrát domácí Švýcarsko 3:11, aby ve finále podlehl suverénním Švédům 9:3 a odvezl si stříbrné medaile.

Mistrovství světa žen proběhlo dosud třináctkrát. Zlato vybojovaly Švédky desetkrát, Finky dvakrát a jedenkrát Švýcarky. Češky ve Švýcarsku v roce 2011 vybojovaly první a zatím poslední bronz, když porazily tým Švýcarska 3:2.

Olympijské hry a Světové hry

Florbal obdržel v prosinci 2008 uznání Mezinárodního olympijského výboru. Od této chvíle může začít usilovat o zařazení na program olympijských her, jenž může být na návrh programové komise MOV upravován pro každé jednotlivé olympijské hry. Naposledy byl program upraven pro hry 2020 v Tokiu. Pro zařazení na program Olympijských her nejsou stanoveny konkrétní podmínky, ale pro úspěšnou snahu musí florbal ještě výrazně rozšířit počet členských zemí v asociaci IFF.

Od ročníku 2017 je florbal zařazen v programu Světových her.[1]

Další mezinárodní soutěže

Mimo mistrovství světa, pořádá IFF i další mezinárodní florbalové turnaje.

Mezi nejdůležitější turnaje reprezentací patří:

Pro evropské kluby, které zvítězili v národních ligových soutěžích, se pořádají tři turnaje, rozdělené podle umístění příslušných zemí v žebříčku IFF.

 • Pohár mistrů – Pro vítěze ze čtyř nejvýše umístěných zemí, tedy Česka, Finska, Švédska a Švýcarska.
 • EuroFloorball Cup – Pro vítěze ze zemí na páté až desáté příčce.
 • EuroFloorball Challenge – Pro vítěze z ostatních zemí.

Mimo to existuje mnoho dalších mezinárodních klubových turnajů. Z nich několik nejvýznamnějších se koná v Česku:

Žebříček IFF

Umístění v žebříčku IFF je stanovené podle výsledku země na posledních dvou mistrovstvích světa. Aktuální žebříček tedy zohledňuje mistrovství světa mužů v letech 2018 a 2020 a mistrovství světa žen v letech 2019 a 2021.[8]

ZeměMužiŽeny
ŠvédskoŠvédsko Švédsko11
FinskoFinsko Finsko22
ČeskoČesko Česko34
ŠvýcarskoŠvýcarsko Švýcarsko43
LotyšskoLotyšsko Lotyšsko58
NorskoNorsko Norsko67
NěmeckoNěmecko Německo79
SlovenskoSlovensko Slovensko86
EstonskoEstonsko Estonsko914
DánskoDánsko Dánsko1010
KanadaKanada Kanada1126
PolskoPolsko Polsko125
AustrálieAustrálie Austrálie1311
ThajskoThajsko Thajsko1417
JaponskoJaponsko Japonsko1512
SingapurSingapur Singapur1613
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké1715
RuskoRusko Rusko1816
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko1921
NizozemskoNizozemsko Nizozemsko2024
Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea2125
SlovinskoSlovinsko Slovinsko2228
MaďarskoMaďarsko Maďarsko2320
FilipínyFilipíny Filipíny2430
IslandIsland Island25
BelgieBelgie Belgie2631
Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland2719
RakouskoRakousko Rakousko2823
MalajsieMalajsie Malajsie2922
Spojené královstvíSpojené království Spojené království3033
FrancieFrancie Francie3127
LichtenštejnskoLichtenštejnsko Lichtenštejnsko32
ItálieItálie Itálie3318
UkrajinaUkrajina Ukrajina3429
Pobřeží slonovinyPobřeží slonoviny Pobřeží slonoviny3539
ČínaČína Čína3632
SrbskoSrbsko Srbsko37
IndonésieIndonésie Indonésie3834
IndieIndie Indie3937
ÍránÍrán Írán4038
NigérieNigérie Nigérie41
KeňaKeňa Keňa4236
UgandaUganda Uganda43
Myanmar (Barma)Myanmar (Barma) Myanmar (Barma)44
JamajkaJamajka Jamajka45
GruzieGruzie Gruzie4640
Burkina FasoBurkina Faso Burkina Faso35

Jak se hraje

Rozměry florbalového hřiště
(c) Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0
Florbalová branka

Ve florbale proti sobě nastupují dvě družstva s pěti hráči v poli a brankářem. Hraje se na hřišti o rozměrech 40×20 metrů, které je ohraničeno 50 cm vysokými mantinely. Branky jsou 160 cm široké, 115 cm vysoké, hluboké 65 cm v dolní části a 40 cm v horní části, mají měkkou obvodovou a chytací síť.[4]

Většinou se hraje na tři útočníky a dva obránce. Tým má obvykle 2 až 3 pětice hráčů, které se střídají přibližně po minutě.[5] V elitních soutěžích se hraje na 3×20 minut, přestávky mezi třetinami jsou 10 minut. Pokud je výsledek po základním čas nerozhodný, následuje prodloužení s náhlou smrtí. U nižších soutěži a v dětských a juniorských kategoriích jsou časy jiné.[3]

Hráči v poli odehrávají míček florbalovou holí, zároveň však není přípustné hrát holí nad úrovní kolen. Míček lze odehrát nebo zpracovat i nohou, ale vstřelení gólu kopnutím je porušením pravidel. Kontakt mezi hráči už není zakázán jako v počátcích hry – hra tělem se toleruje. Hra hlavou nebo rukou je zakázaná, stejně jako výskok. Brankář hokejku nepoužívá a může míček odrazit kteroukoliv částí těla nebo chytat do rukou, pokud se jakoukoliv částí těla nebo výstroje dotýká velkého brankoviště. Dále brankář nesmí dostat nahrávku od spoluhráče, tzv. „malou domů“ a při výhozu nesmí přehodit půlící čáru.[3]

Na průběh zápasu dohlížejí dva rozhodčí se stejným postavením.[7]

Švýcarský florbal

Ve Švýcarsku se vyvinula odlišná forma florbalu. Hlavním rozdílem bylo, že brankář měl hokejku, jako má brankář v hokeji.

V současnosti hrají Švýcaři florbal podle mezinárodních pravidel (tam nazývaný Grossfeld – velký florbal) pouze v nejvyšších soutěžích. V nižších soutěžích se hraje tzv. Kleinfeld – malý florbal, kde v poli hrají pouze tři hráči (plus brankář). Kleinfeld hraje převážná většina florbalistů v nižších soutěžích. Švýcaři k tomuto rozdělení přistoupili asi také proto, že ve Švýcarsku není dostatek velkých hal (40x20 m).[3]

Výstroj

Dělí se na výstroj brankáře a výstroj hráče v poli:

Výstroj hráče:[9]

 • Florbalová hůl: maximální délka 104 cm (podle výšky hráče), pružnost 23–40 mm (23 mm nejtvrdší, 40 mm nejměkčí), musí mít certifikát IFF (v ligových soutěžích)
 • Obuv: nejlepší je určená přímo pro florbal
 • Míčky: registrovány IFF, také v různých barvách, v Česku povolen jen bílý a od MS 2008 i „vanilkový“, má 26 děr, průměr 72 mm a váha max 23 g
 • Doplňky: nátepníky, čelenky, potítka atd.
 • Dres: všichni hráči v poli mimo brankáře, musí mít stejnou soupravu
 • Ochranné brýle, které nejsou povinné

Výstroj brankáře:

 • Brankářská maska (musí být schválena IFF)
 • Brankářská vesta
 • Brankářské chrániče (lokty, kolena, holeně, suspenzor)
 • Brankářské kalhoty
 • Brankářský dres
 • Brankářské rukavice

Poloprofesionální florbal v Česku

Český florbal má v současnosti 414 registrovaných oddílů (stav k 7. 10.2022) a 76 tisíc hráčů.[10][11]

Nejvyšší české florbalové soutěže jsou:

Celkově je devět úrovní soutěží u mužů a čtyři u žen.[11][12]

Mezi nejúspěšnější české mužské florbalové týmy patří Tatran Střešovice, 1. SC Vítkovice, Florbal MB a Florbal Chodov.

Naopak mezi nejúspěšnější ženské florbalové kluby patří Tigers Start98 Kunratice (dříve Tigers Jižní Město), 1. SC Vítkovice, FBC Liberec, a Tatran Střešovice.

Nejvyšší pohárová soutěž je Pohár Českého florbalu.

Odkazy

Reference

 1. a b Americká cesta? Pomohla by nám olympiáda v Los Angeles a Světové hry v Birminghamu, říká sekretář IFF. Cesta je ale trnitá. Florbal.cz [online]. 2017-07-28 [cit. 2020-03-11]. Dostupné online. 
 2. a b c Historie – Florbal v Česku i zahraničí [online]. Český florbal [cit. 2022-10-07]. Dostupné online. 
 3. a b c d e f g FREJVALD, Daniel. Historie a vývoj florbalu u nás. Brno, 2006. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Jan Škoda. Dostupné online.
 4. a b c d e f g h SKRUŽNÝ, Zdeněk. Florbal, technika, trénink, pravidla hry. Praha: Grada, 2005. ISBN 80-247-0383-1. 
 5. a b c d ZEJDA, Zbyněk. Florbal – historie a vývoj ligy. Brno, 2008. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Zdeněk Zítka. Dostupné online.
 6. Member Associations [online]. IFF [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. a b c d RŮŽIČKA, Robin. Historie a vývoj florbalu v České republice. Brno, 2019. Bakalářská práce. Masarykova univerzita. Vedoucí práce Milena Strachová. Dostupné online.
 8. IFF Rankings in adult WFC [online]. IFF, 2022 [cit. 2022-02-10]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Interpretace základních pravidel [online]. UK FTVS [cit. 2023-02-03]. Dostupné online. 
 10. Adresáře – Kluby [online]. Český florbal [cit. 2022-10-07]. Dostupné online. 
 11. a b Český florbal v kostce [online]. Český florbal [cit. 2022-10-07]. Dostupné online. 
 12. Soutěže [online]. Český florbal [cit. 2022-10-07]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
 • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
 • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
 • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
Flag of Iceland.svg
The Flag of Iceland.
 • Horizontal aspect ratio: 7:1:2:1:14;
 • Vertical aspect ratio: 7:1:2:1:7.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Flag of Liechtenstein.svg
Flag of Liechtenstein
Flag of Côte d'Ivoire.svg
Flag of the Ivory Coast, written by Jon Harald Søby, modified by Zscout370. The colors match to what is reported at http://fotw.vexillum.com/flags/ci.html.
Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
Flag of Jamaica.svg
Flag of Jamaica. “The sunshine, the land is green, and the people are strong and bold” is the symbolism of the colours of the flag. GOLD represents the natural wealth and beauty of sunlight; GREEN represents hope and agricultural resources; BLACK represents the strength and creativity of the people. The original symbolism, however, was "Hardships there are, but the land is green, and the sun shineth", where BLACK represented the hardships being faced.
Flag of Georgia (Pantone).svg
Georgian flag in Pantone MS.
Floorball rink1.svg
Autor: User:Kokiri (original png), User:Eetwartti (vector), Licence: CC BY-SA 3.0
Graph of a floorball rink, showing the dimensions of the rink.
Floorball ball.jpg
Autor: Kokiri, Licence: CC BY-SA 3.0

A Floorball ball. It has a diameter of 72 mm and weighs between 20 and 23 grams. There are 26 holes, each measuring 11 mm. The ball also has 1516 small craters on it. Craters improve ball-handling, cause it to slide and fly straighter and smoother, causing it to fly/slide faster and straighter.

The picture is taken of the new Precision-model floorball developed and introduced in 2003 by Exel and Canadien, world's two leading floorball companies.
WFC2018 Czech Republic vs Finland Adam Delong 9.jpg
Autor: Rolandhino1, Licence: CC BY-SA 4.0
WFC2018 Czech Republic vs Finland
Floorball goal.jpg
(c) Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0
Floorball goal.