Fontána

Fountain in Mena Zoo, Mena, Ukraine; 12.08.19.jpg
Bronzová Zpívající fontána na Pražském hradě z roku 1588

Fontána (ital. fontana, z lat. fons, pramen) je ozdobná kamenná nebo kovová kašna s tekoucí nebo stříkající vodou, často doplněná vodotryskem nebo různými umělými vodními kaskádami. Bývá zdobena figurálními motivy, plastikami, mísovitými nebo mušlovitými přepady. Nejčastější umístění bývá na frekventovaných náměstích, v zahradách a parcích, zejména zámeckých. V současnosti se fontány často doplňují různými světelnými efekty a proud vody je někdy řízen počítačem. Fontána je také prvek zahradní architektury používaný v sadovnické tvorbě.

Historie

Ve Středomoří, kde bylo i prosté zásobování vodou často velmi obtížné, představovala fontána luxus a zároveň technický div. Vyžaduje totiž tlakovou vodu a až do vynálezu vodních čerpadel to znamenalo výškový rozdíl a uzavřené vedení v trubkách. Ještě Zpívající fontána na Pražském hradě byla napájena z nádrží ve Střešovicích a ze vzdálených rybníků. Od 16. století byly ve městech zaváděny tlakové vodovody do veřejných kašen, napájené z vodárenské věže, kam se voda čerpala mlýnskými koly. Teprve se zavedením elektrických čerpadel ve 20. století bylo možné vytvářet potřebný tlak vody na místě a moderní fontány většinou pracují s uzavřeným oběhem vody.

Fontána di Trevi v Římě z let 1732-1762 (foto David Iliff)
Neptunova fontána v Schönbrunnu ve Vídni

Fontány a kašny bývají velkou chloubou a turistickou atrakcí některých měst, velmi známé jsou kupř. fontány v italském hlavním městě Římě, v Čechách například renesanční Zpívající fontána u Letohrádku královny Anny nebo Křižíkova fontána na pražském Výstavišti.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Zpívající fontána.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY 2.5
Zpívající fontána u letohrádku královny Anny
Fountain in Mena Zoo, Mena, Ukraine; 12.08.19.jpg
Autor: VKras, Licence: CC BY-SA 4.0
Fountain in Mena Zoo, Mena, Ukraine; 12.08.2019
Panorama of Trevi fountain 2015.jpg
Autor: Livioandronico2013, Licence: CC BY-SA 4.0
Panorama of Trevi fountain 2015
Neptunbrunnen Schoenbrunn.JPG
Neptunbrunnen Schönbrunn