Fontána Zrození Venuše

Fontána Zrození Venuše
Základní údaje
AutorRudolf Chorý
Jaroslav Nováček
Rok vzniku1980
Popis
Materiálhořický pískovec
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fontána Zrození Venuše, nazývaná také Kašna Zrození Venuše, je exteriérová fontána a kašna s pískovcovou skulpturou. Nachází se na Nedvědově ulici (u bývalého kulturního domu Zenit) v Olomouci Povelu v okrese Olomouc. Geograficky leží v mezoregionu Hornomoravský úval, na Hané a v Olomouckém kraji.[1][2]

Historie a popis díla

Hlavním autorem dominantního díla, které má výšku 3,70 m, je český sochař a ilustrátor Rudolf Chorý (1929–2007). Spolupracoval na měm s architektem Jaroslavem Nováčkem (*1926). Centrální abstraktní skulptura fontány byla vytvořena z hořického pískovce v roce 1980. Autor, zjevně inspirovaný slavným obrazem od Sandra Botticelliho Zrození Venuše z 15. století (případně jiným „podobným“ obrazem např. Zrození Venuše od francouzského malíře William-Adolphe Bouguereaua), vytvořil do jisté míry „obdobné“ śochařské dílo. Téma zrodu či vzniku života, resp. zrození mytické římské Venuše, je zde ztvárněno aktem ještě neplně stvořeného ženského těla, kde je zřetelně vidět neúpná hlava a ještě nevytvořené ruce. Je to tedy torzo „oděné“ v mořské pěně, které „vyrůstá“ z mořských mušlí/lastur a oblázků.[1][2][3][4]

Další informace

Téma Zrození Venuše zabírá význámné místo v umění, viz např. téma Zrození Venuše. Dílo je celoročně volně přístupné, avšak voda ve fontáně proudí pouze v letní sezóně.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b Zrození Venuše | Sochy a města. sochyamesta.cz [online]. [cit. 2024-02-14]. Dostupné online. 
  2. a b Kašna Zrození Venuše v Olomouci Povelu na Nedvědově ulici | Drobné památky. www.drobnepamatky.cz [online]. [cit. 2024-02-14]. Dostupné online. 
  3. CIZEK, Hrady cz s r o Jiri. Fontána Zrození Venuše, Olomouc-Povel. www.hrady.cz [online]. [cit. 2024-02-14]. Dostupné online. 
  4. Zrození Venuše - kašna | Vetřelci a volavky. www.vetrelciavolavky.cz [online]. [cit. 2024-02-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Fontána Zrození Venuše, Olomouc - Povel.jpg
Autor: Fry72, Licence: CC BY-SA 4.0
Fontána Zrození Venuše, Olomouc - Povel, Olomoucký kraj, Česká republika
Fontána Zrození Venuše, Olomouc - Povel 2.jpg
Autor: Fry72, Licence: CC BY-SA 4.0
Fontána Zrození Venuše, Olomouc - Povel, Olomoucký kraj, Česká republika
Fontána Zrození Venuše, Olomouc - Povel 3.jpg
Autor: Fry72, Licence: CC BY-SA 4.0
Fontána Zrození Venuše, Olomouc - Povel, Olomoucký kraj, Česká republika