Forenzní vědy

Forenzní vědy jsou vědy, které se aplikují při vyšetřování a dokazování v trestních i civilních řízeních před státními orgány. Jde o postupy vedoucí k prokázání identity osob, pravosti listin a podobně. Souhrn těchto věd se někdy zkráceně označuje jako forenzika (z angl. forensics).

Etymologie

Forenzní (z lat. forensis, soudní, od forum, veřejné prostranství, kde se konaly soudy) znamená soudní a obvykle označuje postupy a vědy, související s vyšetřováním a soudním dokazováním, zejména v trestních záležitostech.

Stručný přehled forenzních věd

Kromě toho se pro forenzní účely aplikují i různé další vědy podle povahy problému.

Dějiny

Porovnání stopy a podrážky

Nejstarší zmínka o aplikaci vědy pro odhalení podvodu je v pověsti o Archimédovi († 212 př. n. l.), který zjistil specifickou hmotnost údajně zlaté koruny a dokázal, že není zlatá. Arabský příběh vypráví o kupci, který měl vyšetřit vraždu srpem; nechal přinést všechny srpy ve vesnici a na jeden se slétly mouchy. Čínskou příručku vyšetřování napsal roku 1248 Song Ci. Mezi průkopníky forenzních věd v Evropě patřil francouzský dvorní lékař a chirurg Ambroise Paré (1510-1590) a koncem 18. století vyšlo několik pojednání o forenzním a policejním lékařství. Mezníkem v dalším vývoji forenzních věd byl objev mikroskopu, daktyloskopie a identifikace osob a stop z místa činu pomocí analýzy DNA.

V populární kultuře

  • Série CSI (Crime Scene Investigation) je taktéž založena na detailním zjišťování trestných činů a otisků prstů za pomocí moderních analytických přístrojů a použití forenzní vědy – tato série pomohla dotvořit, CSI efekt.
  • Seriál Dexter - hlavní postava Dexter je forenzním analytikem krevních stop u miamského policejního oddělení vražd

Odkazy

Související články

Literatura

  • M. Balíková, Forenzní a klinická toxikologie: Laboratorní toxikologická vyšetření. Praha: Galén, 2004 - 143 s. ISBN 80-7262-281-1
  • L. Čírtková, Forenzní psychologie. Plzeň: Čeněk, 2004 - 431 s. ISBN 80-86473-86-4
  • Netík - Netíková - Hájek, Psychologie v právu: úvod do forenzní psychologie. Praha: Beck, 1997 - 140 s. ISBN 80-7179-177-6
  • P. Alexandr a kolektiv, Forenzní ekotechnika. Brno: CERM, 2010 - 625 s. ISBN 978-80-7204-681-2

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Shoeprint comparison.jpg
Autor: Zalman992, Licence: CC BY-SA 3.0
The photo above shows a questioned shoeprint impression left at a crime scene and the outsole of a known shoe recovered from a suspect. Forensic investigators can examine a shoeprint and determine if it was created by a specific shoe. A comparison of the above shoe and shoeprint may show that:

The questioned shoeprint is similar in size, shape, design and layout to the known shoe. Numerous class characteristics are shown:

  • Both the shoeprint and shoe is split into 9 lateral sections.
  • The shoeprint is divided longitudinally into 2 by a curved gap that runs from toe to heel. The location and shape of the gap corresponds to a deep flex groove that is present on the shoe.
  • 4 circular patterns on the medial side of the heel section of the shoeprint and shoe.
  • brs1000 marking present in heel section on lateral side on the heel section of the shoeprint and shoe.

The class characteristics of the questioned shoeprint impression on the left is consistent with the make and model of the know shoe shoe. (Manufacturer: Nike Model: Nike Free Everyday)


Wear characteristics: The questioned shoeprint shows wears characteristics that is similar to that of the known shoe.

  • Very little wear on lateral edge in the fore foot section of the shoeprint and shoe.
  • Numerous similarities in wear in the ball section of the shoeprint and shoe.
Further detailed comparison of the shoeprint and shoe for individual or unique wear characteristics could allow a forensic investigator to conclude that the question shoeprint on the left was created by the known shoe on the right.