Formule 2 v roce 1983

Sedmnácté mistrovství Evropy v závodech automobilů formule 2 v roce 1983 bylo ovlivněno protesty, protiprotesty, diskvalifikacemi a dalšími problémy. Seriál mistrovství Evropy měl tradičně kolem 12 podniků, čtyři v Itálii (Vallelunga, Misano, Enna Pergusa a Mugello), tři ve Velké Británii (Silverstone, Thruxton a Donington), dva v Německu (Hockenheim a Nürburgring) a po jednom ve Francii (Pau), Španělsku (Jarama) a Belgii (Zolder). Mezi favority patřil Beppe Gabbiani, Christian Danner, Stefan Bellof, Jonathan Palmer a Mike Thackwell.

První závod se konal na Silverstone ve Velké Británii, okruh přivítal účastníky chladným a deštivým počasím. Nástrahy trati nejlépe zdolal Beppe Gabbiani a poprvé tak zvítězil po čtyřletém působení ve formuli 2. Za ním skončil Thackwell, Banner, Bellof a Streiff. Jezdci si mohli britského počasí užít, protože i další závod se konal v Thruxtonu, pořadí v závodě bylo téměř shodné s tím v Silverstone. Zvítězil Gabbiani před Thackwellem třetí dojel Palmer a zdálo se že mistrovství bude mít jednoznačný průběh. V následujícím závodě, ale Gabbiani zaváhal a po chybě opustil trať, zvítězil Palmer před Bannerem a Thackwellem. Následující dva závody znovu potvrdily nadvládu Gabbianiho. Na Nürburgringu nejprve vypadalo na dobře rozjetý závod pro domácí jezdce, ve vedení byl Bellof před Bannerem. Nakonec se z třetího vítězství radoval Gabbiani, druhý dojel jeho krajan Alessandro Nannini. Pro domácí závod ve Vallelunze dostal Gabbiani do svého vozu nový motor BMW a Gabbiani si připsal již čtvrté vítězství a jeho náskok v celkovém pořadí nebezpečně narůstal. Nikdo nepředpokládal, že to bylo praktický Gabbianiho poslední slovo. Tímto závodem také skončila bezproblémovost šampionátu a už v Pau začaly problémy. Okruh v Pau přivítal účastníky deštěm a z počátku nejlépe zvládal situaci Thackwell, který vedl, posléze ho předjel Gabbiani. Trať začala vysychat a muselo se do boxu k přezouvání, do čela se dostal Rakušan Jo Partner, kterého předjel Ferté. Ferté byl sice odmávnut na prvním místě, ale z vítězství se neradoval, byl spolu s Bellofem diskvalifikován pro nepřípustný hmotnostní limit vozu. Stáj Maurer, za níž oba piloti jezdili se proti diskvalifikaci odvolala.

Na trati v Jaramě, kde se odehrávala Velká cena Madridu, zvítězil Thackwell před Bellofem a Palmerem, ale proti prvním pěti v cíli byl podán protest pro použití nedovoleného systému odpružení. Na místě byli všichni diskvalifikováni, ale odvolali se a bylo jim vyhověno, ale až po několika dalších závodech a tak se nikdo neorientoval v celkovém hodnocení. Od závodu v Doningtonu začala cesta Palmera za titulem. V misánu se konečně všichni dozvěděli výsledky z Jaramy, v samotném závodě zvítězil Palmer a Gabbiani znovu nedokončil. V nitru Sicílie znovu dominoval Palmer a zajistil si výbornou výchozí pozici pro dobytí titulu. Gabbiani si zajistil alespoň tři body, aby si zachoval šanci na titul. Palmer si titul zajistil již v dalším závodě, který se konal na belgickém okruhu Zolder. Že je titul v dobrých rukou prokázal Palmer vítězstvím v poslední závodě v Mugellu.

Závody formule 2

Závody formule 2 započítávané do ME

DatumGrand PrixOkruhVítězVůzVýsledky
20. březenSpojené království XXXV B.R.D.C. International TrophySilverstoneItálie Beppe GabbianiMarch 832Výsledky
4. dubenSpojené království XXXVII B.A.R.C. "200"ThruxtonItálie Beppe GabbianiMarch 832Výsledky
10. dubenNěmecko XVII Deutschland TrophäeHockenheimringSpojené království Jonathan PalmerRalt RH6/83HVýsledky
24. dubenNěmecko XLVI Internationales ADAC-EifelrennenNürburgringItálie Beppe GabbianiMarch 832Výsledky
8. květenItálie XXXV Gran Premio di RomaVallelungaItálie Beppe GabbianiMarch 832Výsledky
22. květenFrancie Grand Prix PauPauRakousko Jo GartnerSpirit 201Výsledky
8. červenŠpanělsko V Grand Prix MadriduJaramaNový Zéland Mike ThackwellRalt RH6/83HVýsledky
25. červenSpojené království V Donington "50,000"DoningtonSpojené království Jonathan PalmerRalt RH6/83HVýsledky
24. červenecItálie VII Gran Premio dell'AdriaticoMisanoSpojené království Jonathan PalmerRalt RH6/83HVýsledky
30. červenecItálie XXII Gran Premio del MediterraneoEnna-PergusaSpojené království Jonathan PalmerRalt RH6/83HVýsledky
21. srpenBelgie XX Grote Prijs van LimborgZolderSpojené království Jonathan PalmerRalt RH6/83HVýsledky
4. záříItálie X Gran Premio di MugelloMugelloSpojené království Jonathan PalmerRalt RH6/83HVýsledky

Konečné hodnocení

Mistrovství Evropy

*PilotSpojené královstvíSpojené královstvíNěmeckoNěmeckoItálieFrancieŠpanělskoSpojené královstvíItálieItálieBelgieItálieBody
1Spojené království Jonathan Palmer04936349999968(74)