Fort-de-France

Fort-de-France
Fort-de-France – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška535 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
DepartementMartinique
Administrativní dělení35 čtvrtí
Fort-de-France na mapě
Město v rámci Martiniku
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha44,2 km²
Počet obyvatel75 165 (2022)[1]
Hustota zalidnění1 700,2 obyv./km²
Správa
StarostaDidier Laguerre (od 2014)
ZakladatelPierre Belain d'Esnambuc
Oficiální webwww.fortdefrance.fr
E-mailcontact@fortdefrance.fr
PSČ97203 a 97234
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fort-de-France (výslovnost fór-d-frans) je obec a zároveň hlavní město Martiniku, ostrova Malých Antil, který je zámořským departementem (tzv. DOM – departement d'outre-mer) Francie. V roce 2016 žilo ve městě 75 165 obyvatel a v celém departementu 132 980.[2]

Dějiny města

Pohled na přístav a pevnost v roce 1750

Osadu v zátoce moře a v předhůří masivu Pitons du Carbet asi 10 km jižně od nejbližší sopky založili místní obyvatelé, zvaní Karibové (Caraibové). Zatímco Karibové sídlili na atlantické straně pobřeží a na jihu ostrova, francouzští kolonisté se v roce 1635 usadili na východním pobřeží Karibiku, kde založili pevnost Saint-Pierre při ústí řeky Roxelane. Holandští, angličtí i francouzští kolonisté se brzy začali zajímat o strategické místo při vstupu do největší zátoky na ostrově. Místo se snadno bránilo a bylo dobře chráněno před bouřemi. Navzdory nezdravému klimatu močálů s velkým nebezpečím malárie byla na místě současného centra města založena první rezidence, v jejímž čele stál guvernér Jacques Dyel du Parquet, synovec zákonodárce Pierra Belaina d'Esnambuc, který si zde zřídil své sídlo v roce 1639.

Pevnost Fort-Saint-Louis v současnosti

První pevnost zde 3. října 1669 založil guvernér Jean-Charles de Baas, měla palisádový val a jmenovala se Fort-Royal. Začaly práce na vyčištění močálů a roku 1671 ministr financí Jean-Baptiste Colbert schválil plán budoucího města na čtvercovém pozemku o velikosti 42 hektarů se šachovnicovou sítí ulic, který tvoří městské jádro současného dolního města. Rozvoj města trval ještě století a vyžadoval četné hydraulické stavby. Rok 1674 poznamenala bitva u Fort-Saint-Louis, v níž byla mocná nizozemská eskadra admirála de Ruytera při pokusu o dobytí města poražena a francouzské Antily připojeny k francouzské koruně.

V listopadu 1677 přijel hrabě z Blénac na Martinik, aby nahradil zemřelého guvernéra Baase a dokončil výstavbu města, jeho pevnosti a zapsal se do historie jako zakladatel města. V roce 1692 dosáhl přenesení sídla vlády a guvernérova paláce z do té doby nejdůležitějšího hospodářského i kulturního centra Martiniku, města Saint-Pierre do Fort-Royal, čímž se nové město stalo správním hlavním městem Martiniku. Z názvu pevnosti je odvozeno jméno města, Fort-de-France, jež znamená doslova „francouzská pevnost“.

Domy na Rue Saint-Denis zničené cyklónem v roce 1903

Roku 1902 výbuch sopky Montagne Pelée doslova vymazal Saint-Pierre z mapy i s jeho obyvateli. Po této události počet obyvatel Fort-de-France prudce narostl a v poměrně krátké době byly vystavěny celé nové čtvrti.

Od roku 1946, kdy Martinik získal status zámořského departementu Francie, je Fort-de-France jeho hlavním administrativním centrem a sídlí v něm všechny důležité instituce (sídlo departementu, prefektura, arcibiskupství, soud, vojenský štáb pro oblast Francouzských Antil a Francouzské Guyany ad.). Současná populace města tvoří čtvrtinu obyvatel ostrova.

Ekonomika

Fort-de-France byl tradičním centrem produkce plantáží a distribuce jejich plodin. Stal se také významným přístavem, objemem kontejnerů je mezi francouzskými námořními přístavy na 5. místě.

Doprava

Město má mezinárodní letiště v sousedním městě Le Lamentin. S mnoha městy Karibiku je spojeno námořní lodní dopravou. Městskou, příměstskou i dálkovou dopravu na ostrově zajišťují autobusy.

Katedrála sv. Ludvíka

Památky a turistické cíle

Botanická zahrada de Balata

Město a jeho okolí jsou tradičním centrem turistiky. K hlavním atrakcím kromě jachtingu a vodních sportů patříː

  • Pevnost Fort-Saint-Louis - nyní muzeum
  • Katedrála sv. Ludvíka - nynější trojlodní stavba nahradila starší kapli z let 1678-1685. V roce 1836 zasáhl budovu požár a v roce 1839 zemětřesení, proto dal architekt César Jolly v letech 1845-1854 vystavět tuto katedrálu, která byla roku 1870 papežem Piem IX. ustanovená za sídlo nové francouzské arcidiecéze, jímž byla až do roku 1967.
  • Botanická zahrada de Balata - soukromá zahrada, založená roku 1982 asi 10 km od města; pěstuje se v ní na 3000 druhů tropických rostlin z celého světa

Kuriozity

  • Obyvatelé Fort-de-France si říkají Foyalais (výslovnost Fuajalé).
  • Celých padesát šest let (1945–2001) zastával úřad starosty Fort-de-France slavný martinický básník a buditel Aimé Césaire.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fort-de-France na francouzské Wikipedii.

  1. Populations légales 2022. INSEE. 19. prosince 2024. Dostupné online.
  2. Le SPLAF - Agglomérations et villes de la Martinique. splaf.free.fr [online]. [cit. 2021-12-25]. http://splaf.free.fr/domurb.php?depnum=139 Dostupné online. 

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Fort-de-France na Wikimedia Commons

Média použitá na této stránce

Fort-de-france-harbor.jpg
Autor: Scott S Bateman, Licence: CC BY-SA 4.0
Fort de France, Martinique, harbor
FMIB 36843 Cyclone de la Martinique (Antilles), en 1903 - les Ruines dans la Rue Saint-Denis, a Fort-de-France.jpeg
*Subject: Fort de France (Martinique)--Hurricane, 1903, Storms--Fort de France (Martinique)
  • Geographic Subject: Martinique--Fort de France
  • Tag: Coasts
Fort-de-France 972.PNG
Autor: M-le-mot-dit, Licence: CC BY-SA 3.0
Location of Fort-de-France within Martinique
Fort-Saint-Louis-06.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Cathédrale de fort de France.jpg
Autor: Dunston thomas evans, Licence: CC BY-SA 4.0
Fort-de-France Cathedral, historical and tourist monument in Martinique, Lesser Antilles
Vue du Fort Royal de la Martinique.jpeg
View of Fort Royal in Martinique.
Jardin de Balata.jpg
Ce sont des plantes grasses situées sur le parcours du Jardin de Balata.