Fotografická puška

Mareyova fotografická puška z roku 1882
Mareyova puška v Lumièrově muzeu v Lyonu
Letící pelikán, kterého Marey zachytil fotopuškou okolo r. 1882. Nalezl cestu, jak zachytit více fází pohybu na jednu fotografii
Sovětská fotografická puška, FS-12 z roku 1982

Fotografická puška nebo fotopuška je fotoaparát, který má teleobjektiv a zpravidla také ramenní opěrku, takže tvarem připomíná pušku. Dá se s ní fotografovat na velké vzdálenosti.

Historie

Za vynálezce fotopušky se považuje Étienne-Jules Marey, který se v osmdesátých letech 19. století začal podílet na vývoji chronofotografie, která mohla sloužit dokonce pro trojrozměrnou rekonstrukci pohybu. Použil rotující fotografickou desku v kameře, která byla podobná zbrani (1882), světlo-citlivý papír nebo celuloid (1888), následně také projekční techniku (1893) a 35 mm kameru (1899).
Jeho první puška z roku 1882 byla schopná zaznamenat 12 snímků za sekundu, všechny zachytila na jeden jediný obrázek. Jeho studie se týkaly pohybu lidského těla a různých zvířat.

Již v roce 1869 vynalezl Eadweard Muybridge jednu z prvních kamerových závěrek. V roce 1877 nafotografoval své rozsáhlé experimenty a zdokonalil svou techniku. Fotografoval až třiceti kamerami a jako výsledek své práce ve Filadelfii roku 1887 zveřejnil 781 světlotisků pod názvem Animal Locomotion a The Human Figure in Motion. V roce 1883 vynalezl kameru, která umožňovala zachytit celou sérii expozic na jednu desku, čímž získal pohybový diagram. Později zkonstruoval kameru, která při každém osvitu udělala samostatný snímek jedné pohybové fáze.[1] Zoopraxiskop je promítačka, kde jsou na kotouči nalepené fotografie. Při točení klikou se kotouč otáčel a přes čočky se na plátno promítal pohybující se obraz.[2]

Mareyovo dílo La machine animale z roku 1873 inspirovalo guvernéra Lelanda Stanforda k sázce s Eadweardem Muybridgem o pět let později; a také k dalším chronofotografickým studiím zvířat v pohybu speciálními kamerami. Marey sám se naopak nechal inspirovat Muybridgovým dílem Animal Locomotion (1877), aby vylepšil astronomický revolver Julese Janssena (1874) a vynalezl svou chronofotografickou pušku, pomocí které mohly být zachyceny pohybující se objekty v prostoru.

Od této chvíle to byl jen krůček ke kinematografii.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fotopuška na slovenské Wikipedii.

  1. Malá encyklopedie fotografie, Willfried Baatz, Computer Press, Brno, 2004
  2. Archivovaná kopie. www.koniny.ic.cz [online]. [cit. 2009-01-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-09-19. 

Média použitá na této stránce

Photosniper - assembled.jpg
Autor: LordKalvan, Licence: CC BY-SA 3.0
Photograph of a Zenit 12S Photosniper
Marey Fotoflinte.JPG
Autor: Eberhard J. Wormer, Licence: CC BY-SA 3.0
Nachbau von Mareys chronofotografischer Flinte („Fotografisches Gewehr“) im Musée Lumière Lyon
Marey - birds.jpg
A photo of flying pelican taken by Étienne-Jules Marey