Fotografická zastávka

Řada fotografů na fotografické zastávce – pohled z vlaku
(c) Bundesarchiv, Bild 183-1986-0617-304 / CC-BY-SA 3.0
Řada fotografů na fotografické zastávce – pohled jednoho z fotografů v řadě
Řada fotografů při přehlídce lokomotivy v železničním muzeu Dahlhausen
Výsledný snímek

Fotografická zastávka, fotozastávka, fotostop nebo z němčiny fotohalt[1] označuje místo zastavení zvláštního vlaku nebo jiného dopravního prostředku k zinscenování události pro fotografy, filmaře a diváky.

Vlak obvykle zastaví na kompozičně, situačně nebo místně zajímavých místech nebo typicky po určité ujeté vzdálenosti. Cestující, kteří chtějí sledovat události zvenku, vystoupí. Vlak například kousek popojede, nebo se odehraje děj podle daného scénáře. Po zhlédnutí, nafotografování, případně nafilmování scény lidé pak do vlaku opět nastoupí a cesta pokračuje.

Nepsaná pravidla fotografického zastavení vyžadují dodržování fotografické řady, ze které se pořizují záběry vlaku. Je důležité, aby žádný účastník nebyl mezi touto řadou a fotografovanou krajinou tak nevhodně, aby překážel ostatním fotografům v kompozici.

Mezi nejčastější místa, která jsou vhodná, patří mosty, nadjezdy, výjezdy z tunelů, známá kulturní místa, krajiny obsahující panorama kostelní věže, hrady nebo památky. Prostředí může být také technického rázu, například depa, točny, jeřáby, vodárny a další. Fotozastávky mohou být statické, nebo v pohybu. V druhém případě vlakvedoucí nechá účastníky vystoupit, pak se několik set metrů vrátí zpátky a projede trasu znovu, aby se zvýšila realita fotografií nebo filmových nahrávek. Pro zvýšení efektu může vlak při jízdě houkat nebo pouštět z komína kouř. Během scény je vyžadováno absolutní ticho, aby byla zajištěna vysoká kvalita zvukových stop. Pokud se však lidé v záběru objeví, je nutné je vnímat jako součást scénáře. Pro navození dojmu jedoucího vlaku je například potřebné mít zavřené dveře. Toto a další pravidla však znamenají, že většina účastníků pořídí velmi podobné snímky.

Přestože je pojem fotografická zastávka odvozený z železnice, může být také použit pro jiné druhy dopravy než železniční, například speciálních tramvají, autobusů, trolejbusů a dalších dopravních prostředků.

Vzhledem k bezpečnosti účastníků a hrozícímu určitému riziku jsou fotografické zastávky prováděny se zvláštními předpisy chování, jež mají zajistit bezpečnost, pořádek a hladký chod.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Oslava 2. výročí serveru VLAKY.NET [online]. [cit. 2010-06-15]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

60532 Blue peter near Hellifeild.jpg
Autor: Les Chatfield from Brighton, England, Licence: CC BY 2.0

60532 Blue Peter is the sole survivor of 15 A2 class locomotives designed by Arthur H Peppercorn of the LNER.Built 25th March 1948

Here it reposes on a railtour in the mid 80s near Hellifeild.
Dampf im Eisenbahnmuseums Bochum.jpg
Steam parade in Railway Museum Bochum-Dahlhausen in Germany.
Gurktalbahn.jpg
Autor: Kai Brühne, Licence: CC BY 3.0
Train with 699.101 on the Gurktalbahn heritage railway in Carinthia. Locomotive HF160D Class, built by Franco Belge, nr. 2817, 1944
64 007 Fotohalt am km 0,8 11.04.87.jpg
Autor: Wassen, Licence: CC BY-SA 3.0
Dampflokomotive 64 007 am km 0,8 während einer DMV-Sonderfahrt auf der Strecke Dessau-Wörlitz.
Arhs 4501 berowra.jpg
Autor: Commissioner Geoff, Licence: CC BY-SA 3.0
Prototype electric locomotive 4501 pauses near Berowra for a photo-stop on an ARHS tour.
Bundesarchiv Bild 183-1986-0617-304, Tangesdorf, Dampflok (BR 38), Fotohalt.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-1986-0617-304 / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
Tangesdorf, Dampflok (BR 38), Fotohalt Zum Beitrag: Viel Herz für's Stahlroß - Unterwegs mit der Eisenbahn von anno dunnemals ADN-ZB Uhlemann - 17.6.1986 bb. Sonderfahrt eines Eisenbahn-Traditionszuges von Oranienburg nach Templin und zurück. Bei einem Foto-Halt in Tangersdorf stieß die Dampflokomotive Baureihe 38 mehrmals zurück und kam, dicke Dampfwolken ausstooßend, wieder eindrucksvoll angedampft, damit die vorher ausgestiegenen Passagiere - überwiegend Mitglieder von Berliner Arbeitsgemeinschaften des Deutschen Modelleisenbahnverbandes - sie möglichst günstig ins Bild bekommen und auf den Film bannen konnten. (Hierzu gehören die Fotos 1986-0617-300N - 307N!)