Fotokomiks
Fotokomiks nebo fotografický komiks je chronologická řada fotografií podobná jednotlivým snímkům filmu, které jdoucí za sebou tvoří děj a obsahují případný doprovodný text v cílených sekvencích. Dohromady vytvářejí celek, nejčastěji příběh. Jednomu obrázku, který většinou zachycuje jeden okamžik, se v komiksové terminologii říká panel.
V komerční fotografii je dnes fotokomiks pravděpodobně umírajícím žánrem. První fotokomiksy se objevily poprvé v roce 1940 ve střední Itálii a stal se z nich dlouhodobý hromadný jev nesčetných projevů. Existovaly například literární fotokomiksy, které byly založeny na klasické světové literatuře, jako jsou Snoubenci od Alessandra Manzoniho nebo Bídníci Victora Huga. Zvláště v románských zemích se během sedmdesátých let italské fotokomiksy velmi rozšířily, obzvláště produkty firmy "Lancio" z Říma. Ta vyprodukovala téměř devět milionů kusů za měsíc pod různými názvy. Překlady – nebo lépe řečeno "dabingy" – do španělštiny, francouzštiny a do němčiny stejný příběhů vycházely s časovou prodlevou. Herečky jako Sofia Lorenová, Gina Lollobrigida, Silvana Mangano a mnoho dalších na začátku své kariéry pracovalo pro fotoromány.
Fotokomiks se objevoval v časopise Bravo, obvykle v podobě sladkobolného příběhu z období dospívání mladých. Německý satirický časopis Titanic zveřejňuje obvykle fotokomiksy s portréty politických osobností.
V době internetu fotokomiks znovu ožívá. Často ve formě prací studentů na internetových stránkách. Příležitostně také na osobních stránkách se všemi druhy fotografii spolu s obrázkovou knížkou. Profesionálně se fotorománům a komiksům věnuje na internetu jen velmi málo. U většiny fotokomiksů se objevují inscenace, kde jsou příběhy vyprávěné postavou hračky.
"Nahoru."
"Dolů."
Oběť mine...
"Příliš pomalu!"
Odkazy
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu fotokomiks na Wikimedia Commons
- (italsky) fotoromanzi-topilio.it
- (německy) weberberg.de
- (německy) unionderhelden.de
- (anglicky) Planet Tomek Archivováno 4. 6. 2009 na Wayback Machine
Média použitá na této stránce
(c) The weaver, CC BY-SA 3.0
Fotoromanfoto mit Sprechblase. Eigenes Foto, eine Sprechblase eines eigenen Fotoromans mit dem Titel Stufenfestdrama Mehrere solcher Fotoromane (aus dem Biberacher Alltag mit Szene und Politik) gibt es auf der Website für Biberach.
(c) Bgubitz na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
Example of Too Slow, part 4
(c) Bgubitz na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
Example of Too Slow, part 3
(c) Bgubitz na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
Example of Too Slow, part 1
(c) Bgubitz na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
Example of Too Slow, part 2