Frýdlant nad Ostravicí

Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlantské náměstí: vlevo kostel sv. Bartoloměje, vpravo socha Panny Marie Karmelské
Znak města Frýdlant nad OstravicíVlajka města Frýdlant nad Ostravicí
znakvlajka
Lokalita
Statusměsto
Pověřená obecFrýdlant nad Ostravicí
Obec s rozšířenou působnostíFrýdlant nad Ostravicí
(správní obvod)
OkresFrýdek-Místek
KrajMoravskoslezský
Historická zeměMorava + Slezsko
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel9 923 (2024)[1]
Rozloha21,91 km²[2]
Nadmořská výška357 m n. m.
PSČ739 11
Počet domů2 271 (2021)[3]
Počet částí obce3
Počet k. ú.3
Počet ZSJ11
Kontakt
Adresa městského úřaduNáměstí 3
Frýdlant
739 11 Frýdlant nad Ostravicí
mestskyurad@frydlantno.cz
StarostkaHelena Pešatová (nezávislá)
Oficiální web: www.frydlantno.cz
Frýdlant nad Ostravicí
Další údaje
Kód obce598143
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frýdlant nad Ostravicí (německy Friedland (an der Ostrawitza)) je město v okrese Frýdek-Místek, ležící po obou stranách historické moravsko-slezské zemské hranice v podhůří Moravskoslezských Beskyd. Má přibližně 9 900[1] obyvatel. Obec se nachází v údolí řeky Ostravice při úpatí nejvyšší hory Beskyd – Lysé hory v průměrné nadmořské výšce 360 metrů. Díky své poloze bývá nazýván vstupní bránou do Moravskoslezských Beskyd. Frýdlant býval průmyslovým centrem oblasti proslulým svou železářskou výrobou (srov. městský znak), dnes se však orientuje i na cestovní ruch.

Název

Jméno města má původ v němčině a vzniklo složením ze dvou slov: Land (země) a Frieden (pokoj, klid).

Historie

Do přelomu 12. a 13. století bylo území dnešního Frýdlantu a jeho okolí hustě zalesněno, ale oblast už byla řídce osídlena. Toto převážně lesnaté území plnilo funkci tzv. pohraničních hvozdů, dělících Moravu, kterou v první polovině 11. století vojensky ovládli Přemyslovci, od déle pohanského Slezska, které si koncem 10. století podmanili polští Piastovci.

Moravsko-slezská hranice byla původně určená hřebenem hory Ondřejník a území dnešního města tak leželo na slezské straně této hranice. Souvislejší osidlování severovýchodního cípu Moravy začalo v druhé polovině 13. století, kdy král Přemysl Otakar II. toto území udělil v léno[4] olomouckému biskupství a pověřil jeho osídlením tehdejšího olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku (v úřadě 1245–1281) S osídlováním bylo nutné přesněji vymezit zemskou hranici – proto Přemysl Otakar II., ovládající i část Slezska, rozhodl roku 1256 v územním sporu mezi opolským knížetem Vladislavem a olomouckým biskupem Brunem, že moravsko-slezskou hranici bude nově tvořit řeka Ostravice.[5]

V letech 1285–1300 vzniká osídlením tohoto území léno Místecké. První písemná zmínka o Frýdlantu je z roku 1395.[6] Roku 1402 prodává tehdejší držitel Lacek z Kravař léno tehdejšímu držiteli frýdeckého panství, jehož součástí bylo až do roku 1581, kdy olomoucký biskup Stanislav Pavlovský připojuje léno ke svému hukvaldskému panství. O rok dříve byl ve Frýdlantu postaven dřevěný kostelík z roku 1580 zasvěcený sv. Bartoloměji, který byl v letech 1672–1690 přestavěn na kamenný.

Na území města stávaly tři opevněné tvrze. Na moravském území to byla tvrz v oblasti dnešní Dukelské ulice. Na slezském území stály další dvě tvrze – jedna v oblasti Zimníku na vyvýšenině u řeky za lávkou pro pěší a druhá na území Nové Vsi. Původní frýdlantský kostel stával v místech dnešní kapličky na kamenci a domu čp. 493. na dodnes patrném mírném návrší vyvýšeném nad úroveň okolního terénu.[5]

Frýdlantská arcibiskupská železárna

Obyvatelstvo se živilo převážně zemědělstvím a dřevorubectvím, a to až do 17. století. V letech 1618–1620 vznikly na frýdlantském katastru železárny a v posledních letech třicetileté války byly založeny hamry. V roce 1675 byly hamry zmodernizovány a Frýdlant se stal jedním z moravských hutních center. Kromě hamrů prosperovala ve druhé polovině 17. a v 18. století ve Frýdlantu i ruční výroba papíru.

Dne 7. září 1848 byla zrušena robota i dědičná práva fojtů a rychtářů obcí. V prvních volbách do obecního zastupitelstva bylo zvoleno bylo 18 zástupců a prvním starostou se stal Štěpán Kerlín. Hutnictví se v 19. století zaměřilo na slévárenskou produkci umělecké litiny, kamen, později i smaltovaného nádobí a vybraných strojírenských výrobků. Po první světové válce bylo roku 1920 započato s elektrifikací městečka. Za první autobusovou linku v českých zemích je považována doprava, kterou v roce 1907 provozoval soukromník z Frýdlantu nad Ostravicí do Horní Čeladné.[7]

Frýdlant nad Ostravicí byl z městyse na město povýšen 12. října 1948. Od 1. února 1949 až do 30. června 1960 byl začleněn do okresu Frenštát, poté do okresu Frýdek-Místek.

V roce 1958 došlo během leteckého dne ve Frýdlantě nad Ostravicí k neštěstí, havaroval zde letecký akrobat Vilém Krysta, který následkům zranění podlehl.[8]

Části města

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek ve Frýdlantu nad Ostravicí.
 • Kostel sv. Bartoloměje (zapsáno do státního seznamu před rokem 1988)
 • Sloup se sochou Panny Marie Karmelské (zapsáno do státního seznamu před rokem 1988)
 • Socha svatého Jana Nepomuckého na náměstí (zapsáno do státního seznamu před rokem 1988)
 • Socha svatého Jana Nepomuckého v ulici Padlých hrdinů (zapsáno do státního seznamu před rokem 1988)
 • Socha svatého Josefa (zapsáno do státního seznamu před rokem 1988)
 • Pomník padlých se sochou partyzána (zapsáno do státního seznamu před rokem 1988)
 • Dům čp. 3 (památkově chráněno od 25. ledna 1995)
 • Dům čp. 344 (památkově chráněno od 19. června 1989)
 • Dům čp. 611 (památkově chráněno od 16. října 1989)
 • Krucifix za kostelem (památkově chráněno od 8. června 2005)
 • vila Jana Alsterna (Harcovská 657, památkově chráněná)
 • Kaple na Kamenci
 • Klášter Milosrdných sester svatého Karla Boromejského
 • Náhrobek Ferdiše Duši
 • Radnice
 • Frýdlantské železárny
 • pomník T. G. Masaryka
 • socha "Květ" od Magdaleny Jetelové (u pošty)

Obyvatelstvo

Výsledky voleb do obecního zastupitelstva roku 2010

Náboženské spolky

Ve městě působí mimo jiné tyto křesťanské církve či organizace: Církev Adventistická [9], Církev Bratrská [10], Církev Římsko-Katolická [11], Křesťanská akademie mladých (KAM) [12]

Kultura

Ve městě je návštěvníkům poskytnuto různorodé kulturní využití. Své sídlo zde má pěvecký sbor, folklórní sdružení a dvě dechové hudby. Památník zdejšího umělce Ferdiše Duši je uzavřen a část tamní sbírky byla přestěhovaná do Galerie uměleckého smaltu a litiny v Kulturního domě. Galerie byla v loňském roce díky spolufinancování EU rozšířena a doplněna o další exponáty uměleckého smaltu a litiny.

Sochy ve veřejném prostoru

Poblíž pošty v přilehlém parčíku se nachází socha „Květ“, která je ranou tvorbou dnes v mezinárodním měřítku působící známé umělkyně Magdaleny Jetelové.[13][14]

Doprava

Město leží na železničních tratích Ostrava – Valašské Meziříčí a Frýdlant nad Ostravicí – Ostravice, na kterých je stanice Frýdlant nad Ostravicí a zastávky Frýdlant nad Ostravicí zastávka a Frýdlant nad Ostravicí-Nová Dědina. Městem prochází silnice I/56 a silnice II/483.

Osobnosti

Sport

Kromě kultury nabízí Frýdlant nad Ostravicí i sportovní vyžití. Místní slogan „Frýdlant nad Ostravicí – brána Beskyd“ upozorňuje na okolní přírodu a beskydské hory, které nabízí možnost pěší turistiky nebo cyklistiky, sjezdové nebo běžecké lyžování. Ve Frýdlantě si lze kromě procházek přírodou zahrát tenis, na písčitých hřištích plážový volejbal (např. zdarma přístupné hřiště u horního frýdlantského splavu), ke koupání lze využít řeku Ostravici se splavy a umělými či přírodními peřejemi[15], nebo ostravickofrýdlantská koupaliště. Ve Frýdlantě působí i několik sportovních klubů a spolků: skautský oddíl Junák[16], oddíl "Divočáci" (Asociace turistických oddílů mládeže), Klub českých turistů, 1. Beskydský Fotbalový Klub, Basketbalový klub Frýdlant nad Ostravicí, sportovní klub stolního tenisu, tělocvičná jednota TJ Sokol.

Sportovními osobnostmi z Frýdlantu nad Ostravicí jsou silniční cyklista Vlastibor Konečný (bronzová medaile z OH v Moskvě 1980 z časovky družstev mužů a 17. místo v individuálním závodě, v kterém porazil slavného Olafa Ludwiga nebo pozdějšího vítěze Tour de France Stephena Roche) a Marie Hrachová, nejúspěšnější česká a československou stolní tenistka za posledních bezmála 30 let.

Partnerská města

Galerie

Odkazy

Reference

 1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
 2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
 3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].
 4. Olomoucké arcibiskupství. leporelo.info - encyklopedie [online]. [cit. 29.5.2016]. Léno = podmíněná smluvní držba půdy typická pro středověk. Zmíněné území nebylo olomouckému biskupství bezpodmínečně darováno, ale šlo o tzv. lenní vztah mezi králem (lenním pánem - držitelem země) a biskupstvím, kdy král udělil určitá svá území svým lením vazalům (tzv. leníkům), kteří na oplátku museli králi poskytovat své služby nebo dávky a byli mu zavázáni poslušností - šlo o způsob závazného svěření určité části území do držení. Lenní systém byl páteří středověkého majetkového systému. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-09-18. 
 5. a b AL SAHEB, Jan. Dějiny Frýdlantu nad Ostravicí, Lubna a Nové Vsi. Ostrava: Montanex, 2009. S. 11–42. 
 6. Historie a současnost [online]. Město Frýdlant nad Ostravicí. Dostupné online. 
 7. Martin Harák: Encyklopedie československých autobusů a trolejbusů (I), Corona, Praha, 2005, ISBN 80-86116-30-1, kap. 2.1 Zahájení veřejné linkové dopravy v Čechách, str. 23 a násl.
 8. Vilém Krysta - Oficiální stránky Městská knihovny a informačního centra Hradec nad Moravicí. www.ichradec.cz [online]. [cit. 2023-02-05]. Dostupné online. 
 9. Církev Adventistická Frýdlant n.O. - online dostupné zde
 10. Církev Bratrská Frýdlant n.O. - online dostupné zde
 11. Farnost Frýdlant nad Ostravicí - online dostupné zde Archivováno 28. 8. 2017 na Wayback Machine.
 12. Křesťanská akademie mladých, z.s., Frýdlant nad Ostravicí IČO 66932840 - Obchodní rejstřík firem - online dostupné zde
 13. projekt "Vetřelci a volavky" socha "Květ" Magdaleny Jetelové
 14. Česká televize: Artmix: "Magdalena Jetelová: Ateliérem je celý svět"
 15. Frýdecko-Místecký deník (úpravy řeky Ostravice ve Frýdlantě nad Ostravicí)
 16. Stránky oddílu Junák http://www.skautici.cz/

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
Frýdlant nad Ostravicí, Náměstí (duben 2024).jpg
Autor: Vojtasekd, Licence: CC BY 4.0
Náměstí ve Frýdlantu nad Ostravicí, duben 2024
Frýdlant nad Ostravicí (CZE) - flag.png
Flag of the Czech town of Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí zastávka (duben 2024).jpg
Autor: Vojtasekd, Licence: CC BY 4.0
Frýdlant nad Ostravicí zastávka v dubnu 2024
Frýdlant nad Ostravicí-Nová Dědina železniční zastávka (Duben 2024).jpg
Autor: Vojtasekd, Licence: CC BY 4.0
Železniční zastávka Frýdlant nad Ostravicí-Nová Dědina v dubnu 2024