Fraňo Kráľ

Fraňo Kráľ
Portrait kral-frano.jpg
Narození9. března 1903
Ohio
Úmrtí3. ledna 1955 (ve věku 51 let)
Bratislava
Místo pohřbeníHřbitov Slávičie údolie
PseudonymF. K. Smrečiansky
Povoláníbásník, spisovatel a politik
Oceněnínárodní umělec (1953)
Politická příslušnostKomunistická strana Československa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fraňo Kráľ (9. března 1903 Barton, Ohio, USA3. ledna 1955 Bratislava) byl slovenský meziválečný básník, spisovatel-prozaik socialistického realismu a poválečný politik.

Životopis

Narodil se v rodině slovenského vystěhovalce v USA, ale jako dvouletý se spolu s matkou vrátil zpět na Slovensko, ačkoliv finanční situace rodiny byla velmi špatná. Vzdělání získal v Smrečanech, kde bydleli po návratu z USA, později pokračoval ve studiu v Liptovském Mikuláši a odmaturoval na učitelském ústavu ve Spišské Nové Vsi. Už v době studia musel těžce pracovat a kvůli špatné stravě onemocněl tyfem, který ho velmi zdravotně poznamenal na celý život, nemoc zanechala trvalé stopy a pozdější plicní onemocnění bylo jeho přímým následkem. Narukoval na vojenskou službu, ale onemocněl tuberkulózou. Léčil se pak v Tatranských Matliarech, kde se utužil v sociálních otázkách a ve svém politickém přesvědčení. Později byl převezen do sanatoria v Prosečnici na Sázavě. Ještě ne zcela doléčený byl ze sanatoria propuštěn a začal pracovat jako učitel v Okoličném, později byl přeložen do malé vesničky Kováčovce v okrese Modrý Kameň a na další místa. V roce 1931 se dostal do Bratislavy, ale pro svoji komunistickou ideologii byl předčasně penzionován. Po válce pracoval na Pověřenictvu školství, byl členem ÚV KSS a členem předsednictva Svazu československých spisovatelů.

Ve volbách roku 1948 byl zvolen do Slovenské národní rady.[1] Opětovně do ní byl zvolen ve volbách roku 1954 a zasedal zde až do své smrti.[2]

V roce 1953 byl jmenován národním umělcem.

Tvorba

Počátky jeho literární činnosti spadají do období jeho léčení v Tatranských Matliarech, kde napsal a publikoval svoje první verše (Pravda a Nový život). Na jeho tvorbu měla velký vliv i setkání s českými avantgardními spisovateli, se kterými se setkal v době svého léčení v ČeskuJiří Wolker, Vítězslav Nezval, Josef Hora a Stanislav Kostka Neumann a jiní. Zpočátku byl ovlivněn proletářskou poezií, později poetismem a symbolismem, ale také válečným utrpením. V románech zachytil společenské a politické poměry Slovenska mezi světovými válkami; spojil v nich dokumentárnost s lyrickými výrazovými prostředky. Kromě tvorby pro dospělé se také věnoval psaní próz pro děti a mládež.

Dílo

Poezie

  • 1930Čerň na palete, sbírka básní
  • 1931Balt, sbírka básní
  • 1936Pohľadnice, sbírka básní
  • 1945Z noci do úsvitu, sbírka básní
  • 1952Jarnou cestou, sbírka básní

Próza

  • 1934Cesta zarúbaná, román
  • 1945Stretnutie, román (napsán byl už v roce 1937)
  • 1949Za krajší život, částečně vzpomínková kniha
  • 1952Bude ako nebolo, román

Díla pro děti a mládež

Ostatní díla

  • 1946Keď sa časy menia, drama
  • 1961Fraňo Kráľ učiteľom, sbírka projevů, článků, dopisů a jiných dokumentů

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fraňo Kráľ na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Portrait kral-frano.jpg
Fraňo Kráľ (1903–1955)