Francisco Macias Nguema

Francisco Macias Nguema
Don Francisco Macias.jpg
Stranická příslušnost
ČlenstvíJednotná národní strana dělniků (1970–1979)
Populární idea Rovníkové Guineje (1958–1963)
Národní hnutí osvobození Rovníkové Guineje (1966–1968)
Hnutí národní unie Rovníkové Guineje (1963–1966)

Narození1. ledna 1924
Mongomo
Úmrtí29. září 1979 (ve věku 55 let)
Černá pláž
Místo pohřbeníMalaboský hřbitov
DětiMonique Macíasová
Filiberto Ntutumu Nguema
Alma materMangyongdae Revolutionary School
Profesepolitik
Oceněnířetěz Řádu za občanské zásluhy (1968)
Řád nezávislosti
Národní řád Rovníkové Guineje
CommonsFrancisco Macías Nguema
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francisco Macías Nguema nebo také Masie Nguema Biyogo Ñegue Ndong (1. ledna 1924 Nzega Ayong, Španělská Guinea29. září 1979, Malabo, Rovníková Guinea) byl guineyský politik a prezident Rovníkové Guiney.

Život

Nguema byl příslušníkem kmene Fabng. Jeho otec byl kmenový medicinman, který duchům obětoval svého mladšího bratra. Když bylo Franciscovi Nguemovi 9 let, jeho otce zavraždil španělský koloniální úředník. Brzy nastoupil do armády a poté mu španělská koloniální správa nabídla místo starosty města Mongomo. Krátce předtím než Rovníková Guinea získala nezávislost, zastával Nguema post poslance parlamentu. Po vyhlášení nezávislosti v roce 1968 vyhrál první prezidentské volby.[1] Poražený protikandidát Bonifacio Ondó Edu byl krátce na to zavražděn. Nguema přerušil kontakty se Španělskem a upevňoval svoji neomezenou nadvládu. V roce 1971 zavedl trest smrti za urážku hlavy státu, v roce 1972 se prohlásil doživotním prezidentem a zrušil opoziční politické strany, v roce 1973 zorganizoval referendum, které většinou 99,9 % hlasů zrušilo ústavu a dalo prezidentovi neomezené pravomoci.

Jeho vláda byla brutální, stát získal přezdívku Africké Dachau. Odhaduje se, že za jedenáct let, co byl u moci, bylo zabito 50 000 ze zhruba 300 000 obyvatel země. Prezident zakázal slovo intelektuál a nechal všechny vzdělané lidi popravit nebo vyhnat, odstartoval krvavé represe proti kmeni Bubi (původní obyvatelé ostrova Bioko, který nechal pojmenovat podle sebe), neboť se jednalo o tradiční nepřátele jeho vlastního kmene Fang. Nařídil také masakr sezónních dělníků z Nigérie, po kterém ze země odešli všichni cizinci. Nechal zabít guvernéra národní banky a všechny devizové rezervy země uložil ve svém domě. Stupňující se regulérní šílenství diktátora bylo vysvětlováno užíváním rostlinného halucinogenu iboga. Prohlásil se bohem zvaným Jedinečný zázrak a všechny ostatní církve postavil mimo zákon, kněží nechal popravit. Oddával se tradičním rituálům kmene Fang, uctívání fetišů a zřejmě i rituálnímu kanibalismu. Jeho přesvědčení o vlastních nadpřirozených schopnostech vedlo k tomu, že zrušil nemocnice jako zbytečné, protože on sám dokáže vyléčit všechny nemoci. Rostoucí paranoia vedla k tomu, že začal likvidovat i své nejbližší spolupracovníky a příslušníky svého klanu. Nakonec ho jeho synovec Teodoro Obiang Nguema Mbasogo sesadil, odsoudil k smrti a 29. září 1979 spolu s šesti dalšími nejvyššími představiteli režimu dal zastřelit popravčí četou z Maroka.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Francisco Macías Nguema na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Don Francisco Macias.jpg
Autor: Anefo, Licence: CC0
Collectie / Archief : Fotocollectie Anefo

Reportage / Serie : [ onbekend ]
Beschrijving : Don Francisco Macias (kop) gekozen tot President van Republiek Equatoriaal Guinee
Datum : 10 oktober 1968
Trefwoorden : KOPPEN, presidenten
Fotograaf : [onbekend]
Auteursrechthebbende : Nationaal Archief
Materiaalsoort : Negatief (zwart/wit)
Nummer archiefinventaris : bekijk toegang 2.24.01.04

Bestanddeelnummer : 921-7552