Francisco Suárez

Francisco Suárez
Narození5. ledna 1548
Granada
Úmrtí25. září 1617 (ve věku 69 let)
Lisabon
Povoláníteolog, filozof, právník, vysokoškolský učitel, katolický kněz a Řeholní klerici
Alma materUniverzita v Salamance
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Francisco Suárez (5. ledna 1548, Granada, Španělsko25. září 1617, Lisabon, Portugalsko) byl španělský právník, filosof a teolog, člen jezuitského řádu, jedna z hlavních postav „druhé", post-středověké scholastiky,[1] který zrevidoval a přizpůsobil potřebám nové epochy scholastický systém Tomáše Akvinského.[2]

Životopis

Commentariorum ac disputationum in tertiam partem divi Thomae (1590).
Operis de religione (1625).
De incarnatione, pars prima (1745).

Suárez byl z osmi dětí v rodině slavného advokáta, studoval filosofii a teologii v Granadě a později právo v Salamance. Roku 1564 vstoupil do jezuitského řádu, 1572 byl vysvěcen na kněze a začal přednášet filosofii v Segovii, kde na sebe upozornil odvážným výkladem Tomáše Akvinského.[3] Od roku 1575 přednášel teologii v Ávile, Segovii a Valladolidu. Jeho originální myšlenky vedly představené k tomu, že poslali jeho spisy k posouzení papeži, výsledkem bylo však pozvání na Collegium Romanum do Říma, kde v letech 15801585 přednášel a jeho přednášky navštěvoval i papež. Po návratu do Španělska přednášel v Alcalá, Salamance a Coimbře a rok před smrtí odešel do ústraní v Lisabonu.

Dílo

Suárez přizpůsobil středověkou scholastiku novým poměrům. Jeho subtilní výklad Tomáše znamenal ve skutečnosti významné posuny. Suárezův systém staví na první místo lidskou vůli oproti rozumu a dává větší význam jednotlivému jsoucnu – a tedy i člověku – oproti Tomášovu důrazu na obecné a společné. Proto si vysloužil čestný titul doctor eximius (výjimečný učitel). Suárezova filosofie už také počítá s tím, že vedle ní existují i jiné filosofické a teologické proudy – například humanismus, reformace, ale také františkánský scotismus a klasická scholastika – a ovšem také skepticismus a věda. Koncept „přirozené teologie“ pochází vlastně také od Suáreze, i když navazuje na Tomáše a další.

V podobě, kterou jí vtiskl právě Suárez, ovlivnila scholastika celou novověkou filosofii. Descartes se vůči ní sice vymezuje, nicméně právě z ní jeho myšlení i pojmový aparát vychází; podobný vliv měla na Leibnize i na Chr. Wolffa a tudy i na Kanta. Veliký a trvalý význam měly Suárezovy spisy právnické a státoprávní, kde hájí práva jednotlivých občanů i poddaných, odmítá božský původ panovnické moci a lidství chápe jako univerzální, což bylo významné zejména v době koloniálních výbojů. Přirozené právo chápe jako produkt boží vůle, která je však poznatelná skrze lidský rozum[4]. Jeho státoprávní spisy nechal anglický i francouzský panovník veřejně spálit. Suáreze se dovolával Hugo Grotius a z jeho pojetí přirozeného práva, suverenity lidu až po právo na odpor i zásadní rovnosti křesťanských i nekřesťanských států v mezinárodním právu vychází moderní právní myšlení.[3]

Spisy

Summae theologiae. De Deo uno et trino, I, 1607

Suárezovy sebrané spisy vyšly v Benátkách (1740 – 1758) ve 23 svazcích a v Paříži (1856 – 1861) ve 28 svazcích, k nimž přibylo ještě několik doplňků. Nejznámější spisy jsou:

  • De Deo incarnato, (O vtěleném Bohu, 1590)
  • Disputationes metaphysicae, (Metafysické disputace, 1597), jeho hlavní metafysické dílo
  • De iustitia Dei, (O boží spravedlnosti,1599)
  • De legibus ac Deo legislatore, (O zákonech a Bohu zákonodárci, 1612), teorie práva
  • Defensio fidei, (Obrana víry, 1613).

Odkazy

Poznámky

  1. Gorfunkel, s. 23.
  2. Dějiny filosofie, sv. II, s. 61.
  3. a b Metzler, Philosophenlexikon.
  4. Šejvl, M.: Přirozená subjektivní práva mezi středověkem a novověkem. Právník, 5/2017, s. 444.

Literatura

  • ALEXANDROV, Georgij; BYCHOVSKIJ, Bernard; JUDIN, Pavel, Mark Mitin (red.), 1952. Dějiny filosofie. Překlad : Hana Malínská a Jaroslav Vlček. 1., autorizované vyd. Svazek II "Filosofie XV. - XVIII. století". Praha: Svoboda. 518 s. Kapitola „Humanismus a reformace”, s. 45–67. 
  • GORFUNKEL, Aleksandr Chaimovič, 1987. Renesanční filozofie (původním názvem: Filosofija epochi vozroždenija). Překlad : Otto Vochoč. 1. vyd. Praha: Svoboda. 377 s. Kapitola „Druhá scholastika“, s. 192–193. 
  • KOBLÍŽEK, Jan: Pojem společenského souhlasu u Františka Suáreze, Refugium Olomouc 2014, ISBN 978-80-7412-157-9
  • D. Heider, "Kdo byl František Suárez? Život a dílo vynikajícího doktora". Refugium 2009
  • M. Altrichter, Mají jezuité vlastní morálku? Studie o F. Suárezovi. Velehrad 2004
  • Metzler Philosophenlexikon. Stuttgart 1995

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Prima pars Summae theologiae de Deo vno et trino BEIC3 V00042 F0006.tif
Prima pars Summae theologiae de Deo vno et trino. In tres praecipuos tractatus distributa cum variis indicibus. - Opus de nouo in lucem editum, et a mendis, quam accuratissime repurgatum. - Lugduni : sumptibus Horatij Cardon, 1607
Suarez LOC hec.13754 (cropped).jpg
Title: Suarez

Abstract/medium: Harris & Ewing photograph collection

Physical description: 1 negative :
Francisco Suarez (1590) Commentariorum ac disputationum in tertiam partem divi Thomae.png
Portada del libro Commentariorum ac disputationum in tertiam partem divi Thomae (tomo I). Publicado en latín por Francisco Suárez en Alcalá de Henares, en 1590.
Francisco Suarez (1745) De incarnatione, pars 1.png
Portada del libro De incarnatione (parte primera). Publicado en latín por Francisco Suárez en Venecia, edición de 1745.
Francisco Suarez (1625) Operis de religione.png
Portada del libro Operis de religione (tomo IV). Publicado en latín por Francisco Suárez en Lyon, edición de 1625.