Francouzský protektorát Tunisko

Francouzský protektorát Tunisko
Protectorat français de Tunisie
الحماية الفرنسية في تونس
 Tuniský bejlik
 Osmanská říše
18811956Tuniské království 
Vlajka státu
vlajka

znak
geografie
Mapa
Tunisko (tmavě modrá) a další francouzské državy v Africe (světle modrá) v roce 1913
rozloha:
155 000 km²
obyvatelstvo
počet obyvatel:
2 600 000 (1939)
státní útvar
vznik:
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Tuniský bejlikTuniský bejlik
Osmanská říšeOsmanská říše
následující:
Tuniské královstvíTuniské království

Francouzský protektorát Tunisko (francouzsky Protectorat français de Tunisie, arabsky الحماية الفرنسية في تونس, al-Ḥimāya al-Fransīya fī Tūnis), běžně označovaný jednoduše jako Francouzské Tunisko, byl založen v roce 1881, během éry francouzské koloniální říše, a trval až do vyhlášení tuniské nezávislosti v roce 1956.

Historie

Během desetiletí předcházejících francouzskému vpádu bylo Tunisko provincií upadající Osmanské říše. Těšilo se velké míře autonomie pod bejem Muhammadem III. as-Sadiqem. V roce 1877 Rusko vyhlásilo Osmanské říši válku. Jeho výsledné vítězství v rusko-turecké válce (1877–1878) způsobilo odtržení velkých částí osmanského území, včetně vzniku několika nezávislých balkánských států. Podnítilo také mezinárodní diskuse o budoucnosti severoafrických provincií. Berlínský kongres z roku 1878 se rozhodl osmanskou otázku vyřešit. Británie, i když se stavěla proti úplné demontáži Osmanské říše, nabídla Francii kontrolu nad Tuniskem výměnou za Kypr. Německo nemělo v jižním Středomoří své zájmy a navíc vnímalo francouzské nároky jako způsob, jak odvrátit Francouze od touhy po odplatě za prusko-francouzskou válku. Proto souhlasilo s tím, že Francii umožní ovládnutí Tuniska. Tyto diskuse ohledně postavení Francie v Tunisku byly udržovány v tajnosti před Italským královstvím, které se silně stavělo proti francouzské intervenci.

Francouzská přítomnost v Tunisku přišla pět desetiletí po okupaci sousedního Alžírska, v době, kdy Francouzi stále postrádali zkušenosti a znalosti o tom, jak rozvíjet kolonii. Obě tyto země byly v držení Osmanské říše po tři století, ale každá již dávno získala politickou autonomii na sultánovi v Istanbulu. Před příchodem Francie zahájilo Tunisko proces modernizačních reforem, ale finanční potíže narůstaly, až byla nastolena komise evropských věřitelů. Po okupaci převzala francouzská vláda mezinárodní závazky Tuniska. Francouzi provedli rozsáhlé rozvojové a modernizační programy v několika oblastech, včetně dopravy a infrastruktury, průmyslu, finančního systému, veřejného zdravotnictví a správy. K nelibosti Tunisanů však byli upřednostňováni francouzští obyvatelé a podnikatelé. Vyjádření jejich existující národní identity začalo projevy a tiskovinami; následovalo vytvoření politické organizace. Hnutí za nezávislost bylo aktivní již před první světovou válkou a nadále získávalo na síle proti smíšené francouzské opozici. Jeho konečného cíle bylo dosaženo v roce 1956.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku French protectorate of Tunisia na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Ottoman Empire (1844–1922).svg
The Ottoman flag and Turkey Republic Flag of 1844–1935. Late Ottoman flag which was made based on the historical documents listed in the Source section. Note that a five-pointed star was rarely used in the crescent-and-star symbol before the 19th century.
Pre-1999 Flag of Tunisia.svg
Flag of Tunisia until 1999.
Flag of the Beylik of Tunis (1831–1881).svg
Flag of the Beylik of Tunis (1831–1881)
Colonial Africa Tunisia 1913 map.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Map of French possessions in colonial Africa as in 1913, Tunisia highlighted.
Note : The limits of the areas of control may not be perfectly accurate due to the imprecision of the reference maps.
Flag of Tunisia with French canton.svg

NOTICE: This flag was not used to represent the French protectorate of Tunisia.

The flag was used by some military units based in Tunisia while the French Protectorate of Tunisia.