Frankoovité
Frankoovité | |
---|---|
Frankoa Francoa appendiculata | |
Vědecká klasifikace | |
Říše | rostliny (Plantae) |
Podříše | cévnaté rostliny (Tracheobionta) |
Oddělení | krytosemenné (Magnoliophyta) |
Třída | vyšší dvouděložné (Rosopsida) |
Řád | kakostotvaré (Geraniales) |
Čeleď | frankoovité (Francoaceae) A.Juss., 1832 |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Frankoovité (Francoaceae) je čeleď rostlin z řádu kakostotvaré. Jsou to byliny i dřeviny s jednoduchými nebo složenými listy a čtyř nebo pětičetnými květy. Čeleď zahrnuje 37 druhů v 8 rodech a je rozšířena v subsaharské Africe a Jižní Americe.
Čeleď prošla složitým taxonomickým vývojem. V současné taxonomii je pojata široce a jsou do ní řazeni i zástupci bývalých čeledí medokvětovité (Melianthaceae), Ledocarpaceae, Greyiaceae a Vivianiaceae.
Popis
Zástupci čeledi frankoovité jsou byliny, keře a stromy se střídavými jednoduchými nebo složenými listy bez palistů nebo s velkými intrapetiolárními palisty. Čepel listů je celokrajná nebo na okraji pilovitá, někdy i členěná, se zpeřenou nebo dlanitou žilnatinou. Květy jsou pravidelné až silně dvoustranně souměrné, čtyř až pětičetné, uspořádané v hroznech, vrcholících,chocholících nebo řidčeji v latách. Kališní lístky jsou volné nebo srostlé, koruna je volná, u některých zástupců chybí. Tyčinek je 4 až 10. Tyčinky jsou nejčastěji volné, řidčeji na bázi srostlé. Někdy jsou v květech přítomna staminodia. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 až 5 plodolistů. Čnělky jsou volné nebo srostlé v jednu čnělku, případně jsou blizny přisedlé. Plodem je tobolka nebo poltivý plod (schizokarp) rozpadající se na 5 oříšků.[1][2][3][4][5]
Listy Bersama swinnyi
Viviania marifolia
Greyia flanaganii
Greyia sutherlandii
Rozšíření
Čeleď zahrnuje v současném pojetí 37 druhů v 8 rodech.[6] Je rozšířena v subsaharské Africe a v Jižní Americe a je svým výskytem víceméně omezena na jižní polokouli. V Jižní Americe (zejména v jižní části) se vyskytují rody Balbisia (10 druhů), Viviania (6 druhů) a druhy Francoa appendiculata, Rhynchotheca spinosa a Tetilla hydrocotylifolia. V Africe rostou celkem 3 rody: Bersama (13 druhů), Melianthus (6 druhů) a Greyia (3 druhy). S výjimkou rodu Bersama jsou svým rozšířením omezeny na jižní Afriku.[7]
Taxonomie
Čeleď Francoaceae prošla dosti složitým taxonomickým vývojem a sešlo se v ní několik rodů, které byly v klasických systémech řazeny až do 5 různých čeledí, které byly často kladeny do rozdílných řádů nebo dokonce i do různých vyšších taxonomických jednotek. Čeleď Melianthaceae byla řazena do řádu Sapindales, čeledi Vivianiaceae a Ledocarpaceae do Geraniales, čeleď Francoaceae do Saxifragales (Dahlgren) nebo do samostatného řádu Francoales (Tachtadžjan), čeleď Greyiaceae do Rosales (Cronquist), Saxifragales (Dahlgren) nebo Greyiales (Tachtadžjan).
V první verzi systému APG se všech těchto 5 čeledí sešlo v řádu Geraniales. V systému APG II pak byly čeledi Francoaceae a Greyiaceae vřazeny do Melanthiaceae, v systému APG III byly Ledocarpaceae vřazeny do Vivianiaceae a nakonec byly ve verzi APG IV, vydané v roce 2016, sloučeny čeledi Vivianiaceaea Melianthaceae do jediné čeledi, která vzhledem k pravidlům priority dostala jméno Francoaceae.[8][9][10][11]
Zástupci
Význam
Některé druhy, zejména z rodů frankoa (Francoa), medokvět (Melianthus) a greja (Greyia) jsou v klimaticky příhodných oblastech využívány jako okrasné rostliny.
Přehled rodů
Balbisia, Bersama, Francoa, Greyia, Melianthus, Pseudobersama, Rhynchotheca, Tetilla, Viviania[7][11]
Odkazy
Reference
- ↑ WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Vivianiaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-10.
- ↑ WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Ledocarpaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-24.
- ↑ WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Melianthaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-04-26.
- ↑ WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Francoaceae [online]. Dostupné online.
- ↑ WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Greyiaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-07-09.
- ↑ CHRISTENHUSZ, Maarten J.M.; BYNG, James W. The number of known plants species in the world and its annual increase. Phytotaxa. May 2016, čís. 261(3).
- ↑ a b HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016 [cit. 2017-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-26. (anglicky)
- ↑ BREMER, K. et al. An Ordinal Classification for the Families of Flowering Plants. Annals of the Missouri Botanical Garden. 1998, čís. 85(4).
- ↑ BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG II. Botanical Journal of the Linnean Society. 2003, čís. 141.
- ↑ BREMER, B. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III. Botanical Journal of the Linnean Society. Říjen 2009, roč. 161, čís. 2. ISSN 1095-8339.
- ↑ a b BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online.
- ↑ SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu frankoovité na Wikimedia Commons
- Taxon Francoaceae ve Wikidruzích
Média použitá na této stránce
Autor:
- Information-silk.png: Mark James
- derivative work: KSiOM(Talk)
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Autor: Stefano Bolognini, Licence: Attribution
Melianthus major L., Orto botanico Roma, Italia.
Autor: Penarc, Licence: CC BY 3.0
Viviania marifolia Cav., "te de burro", 1200 masl, Matorral Central Chile
Autor: JMK, Licence: CC BY-SA 3.0
Flowers of a Kei bottlebrush in the Manie van der Schijff Botanical Garden, Pretoria
Autor: JMK, Licence: CC BY-SA 3.0
Leaf canopy of a Coastal white ash cultivated in a garden in Hillcrest, KwaZulu-Natal
Greyia sutherlandii specimen in the University of California Botanical Garden, Berkeley, California, USA.