Franská Alba

Franská Alba
Fränkische Alb
Franská Alba, údolí Trockental
Franská Alba

Nejvyšší bod689 m n. m. (Hesselberg)

Nadřazená jednotkaStředoněmecká vysočina
Sousední
jednotky
Švábský Jura, Schwäbisches Keuperland, Fränkisches Keuperland, Oberpfälzisch-Obermainisches Hügelland, Oberpfälzisch-Bayerischer Wald, Unterbayerisches Hügelland und Isar-Inn-Schotterplatten, Donau-Iller-Lech-Platte
Podřazené
jednotky
Nördliche Frankenalb, Mittlere Frankenalb, Südliche Frankenalb

SvětadílEvropa
StátNěmeckoNěmecko Německo
Horninyvápenec
PovodíDunaj
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franská Alba někdy také Franský Jura[1] (německy Fränkische Alb nebo Frankenalb), hovorově (zejména horolezci) běžně nazývaná Frankenjura a často jen Jura, je pohoří v jižním Německu. Rozkládá se mezi Mohanem a Dunajem, na jihozápadě sousedí se Švábskou Albou, na jihovýchodě s Bavorským lesem. Jedná se o středohoří dosahující nadmořské výšky nejčastěji 400–600 m, jeho nejvyšším bodem je vrchol Hesselberg (689 m).

Členění

německém členění má Fränkische Alb číslo D61, resp. podle starého systému 08. Podle staršího systému Emila Meynena se oblast dělí takto:

  • 08 (=D61) Fränkische Alb (Franská Alba)
    • 080 Nördliche Frankenalb (Severní Franská Alba)
    • 081 Mittlere Frankenalb (Střední Franská Alba)
    • 082 Südliche Frankenalb (Jižní Franská Alba)

Geologie a geografie

Franská Alba je budována vodorovně uloženými jurskými vápenci, které jsou částečně překryty křídovými usazeninami. Nachází se tu několik vápencových lomů. V severní části (v blízkosti Norimberka) je povrch značně členitý, proto se tato oblast označuje Franské Švýcarsko. Dalšími celky náležícími do systému jsou Hersbrucká Alba a Přírodní park Altmühltal. Délka protáhlého pohoří orientovaného S-J činí 190 kilometrů.

Vzhledem ke geologickým podobnostem byl v 19. století prosazován názor, že Franská Alba, Švábská Alba, Švýcarský a Francouzský Jura tvoří jediné pohoří; toto pojetí se ale neujalo a dnes se s ním setkáváme jen zřídka. Všechny tyto horské celky jsou sice tvořené z větší části usazeninami z mělkého tropického moře z období jury, ale zatímco v případě Franské a Švábské Alby (a menších přilehlých území ve Švýcarsku) jsou to jen rozlámané a vyzvednuté tabule, podstatná část Jury je ukázkově zvrásněná alpinským vrásněním. Obě Alby tedy patří do Jihoněmecké stupňoviny (Süddeutsches Schichtstufenland), zatímco Jura se už řadí k Alpám.[2]

Hydrologie

Pohořím prochází hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Vede tudy průplav Rýn–Mohan–Dunaj (Main-Donau-Kanal). Významnějšími řekami jsou na severu Pegnitz, Rednitz a Regnitz, na jihu Altmühl.

Ochrana území

Jižní část Franské Alby severně od města Ingolstadt je chráněna jako Naturpark Altmühltal, v severní části Franské Alby mezi městy Bayreuth, Bamberk a Erlangen se nachází Naturpark Fränkische Schweiz-Veldensteiner Forst.

Reference

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 30, 104. Standardizované jméno: Franský Jura. 
  2. KRÁL, Václav. Fyzická geografie Evropy. Praha: Academia, 1999. ISBN 80-200-0684-2. S. 131. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce