František Hák

František Hák
Narození27. května 1886
Studenec
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí1. března 1974 (ve věku 87 let)

ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánífotograf
DětiMiroslav Hák
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Hák (27. května 1886, Studenec[1]1. března 1974) byl český fotograf působící na Novopacku.

Život a dílo

Přibližně v roce 1908 si otevřel fotografický ateliér v Klášterní ulici (naproti lékárně). Provozoval obvyklý fotografický ateliér orientovaný na portrétní fotografii a na dokumentaci lokálních událostí. Na popud Aloise Boudy začal ve dvacátých letech dokumentovat lidovou architekturu. V této činnosti jej podporovalo Městské muzeum v Nové Pace, Okrašlovací spolek v Nové Pace a Okresní sdružení agrárního dorostu v Nové Pace. Rovněž pracoval jako dokumentarista Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Dále jsou jeho fotografie ve sbírkách Etnologického ústavu AV ČR. Jedná se o 951 fotografií formátu 9×14 cm z let 1927 a 1928. Z dokumentace ale vyplývá, že fotografie pocházejí ve skutečnosti i z dřívějších let. Jejich nákup z prostředků Ministerstva školství a národní osvěty zorganizoval Zdeněk Wirth. Další Hákovy fotografie s touto tematikou vznikly během Zaměřovací akce České akademie věd a umění, která proběhla v letech 1941–1946 a kterou vedl jako předseda komise opět Zdeněk Wirth. Dnes je sbírka uložena v Generálním archivu AV ČR.

Vedle dokumentace venkovských stavení jsou na fotografiích zachyceny i městské domy z Nové Paky, Jilemnice a Lázní Bělohrad. Na snímcích jsou zachyceny i krajinné pohledy nebo na druhé straně detaily konstrukcí a výzdoby, sakrální a technické objekty (vodní a větrné mlýny).

Jeho synem byl fotograf Miroslav Hák.

Odkazy

Literatura

  • In: Novopacko : vlastivědná monografie okresu. Nová Paka: Okresní školní výbor : Kulturní odbor učitelské jednoty Budeč, 1924-1934. Dostupné online. Svazek II.
  • BENČ, Bohuslav; BENČOVÁ, Yvona. Významné a zajímavé osobnosti Novopacka : CD-ROM. [s.l.]: vlastní náklad, 2002. 
  • BENČ, Bohuslav. Novopacko. Praha ; Litomyšl: Paseka, 2005. 88 s. ISBN 80-7185-706-8. 
  • MOTYČKOVÁ, Dana; SEDLICKÁ. Fotografie Františka Háka ve Fotoarchivu Etnologického ústavu AV ČR v Praze. In: TYKAL, Roman. Osobnosti historické fotografické dokumentace lidové architektury. Praha: Česká národopisná společnost, 2005. ISBN 80-239-7910-8.

Reference

  1. SOA Zámrsk, Matrika narozených 1877-1893 ve Studenci, sign.5791, ukn.9198, str.115. Dostupné online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“