František Benda (kněz)

František Benda
Narození18. srpna 1900
Panenský Týnec
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí13. června 1984 (ve věku 83 let)
Roudnice nad Labem
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníkněz
Nábož. vyznáníCírkev československá husitská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Benda (18. srpna 1900, Panenský Týnec13. června 1984, Roudnice nad Labem), učitel náboženství a farář Církve československé husitské.[p 1]

Život

Po vstupu do Církve československé husitské na přelomu let 1925/1926 postupně působil na školách v Roudnici nad Labem (1927–1928), Zábřehu nad Odrou (1928–1930) a Německém Brodě (1930–1931) jako učitel náboženství. V roce 1926 začal studovat na Husově československé evangelické fakultě bohoslovecké v Praze. Studia dokončil na Vysoké škole bohovědné Církve československé absolvováním první odborné zkoušky bohoslovecké v roce 1933. Na kněze byl vysvěcen 29. června 1933. Krátce nato byl ustanoven pomocným duchovním v Chebu. Dne 15. srpna 1933 uzavřel sňatek s Jiřinou, rozenou Veselou. Společně od roku 1944 vychovávali nevlastní dceru Světlušku a později ještě Evu, která se stala duchovní Církve československé. Po ročním působení v Chebu byl přeložen do Vlašimi.[1]

Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl František Benda 2. června 1942 zatčen gestapem a uvězněn v Táboře. Důvodem byla jeho pohřební promluva nad hrobem bratra Černého, obchodníka z Dolních Kralovic, při které použil citát T. G. Masaryka, za což byl udán místními fašisty. Bendova vlastenecká kázání, při kterých povzbuzoval věřící k vytrvalosti a houževnatému odporu proti nacistickým okupantům, byla vyšetřovateli zpočátku vyhodnocena jako schvalování atentátu. Během věznění mu bylo komisaři gestapa Karlem Müllerem a Janem Weberem vyhrožováno zastřelením. Nakonec byl po uzavření vyšetřování a po intervencích převezen do krajské věznice v Táboře a 9. června 1942 propuštěn. Dne 26. července 1942 vykonal ve Vlašimi poslední bohoslužby a z nařízení oberlandratu v Táboře se musel ihned z Vlašimi odstěhovat. Zákaz pobytu se vztahoval na 11 politických okresů. Farář se navíc musel ve svém novém působišti pravidelně hlásit.[2]

Od 1. srpna 1942 byl diecézní radou přeložen do Hostivice. V roce 1944 ho na vlastní žádost přijala do svých služeb východočeská diecéze. Byl ustanoven farářem v Dolním Bousově, kde si vyměnil místo s farářem Vladimírem Průšou. V bojích při povstání českého lidu v květnu 1945 pomáhal jako zdravotník u Prodašic, Ledců a Ujkovic raněným povstalcům. Krátce byl zajat a držen jako rukojmí, dokud německá jednotka bezpečně neopustila Dolní Bousov.

Již za první republiky byl členem Československé strany národně socialistické, jejíž příslušníci byli významně zastoupeni v Církvi československé. Nepatřil sice k stranickým funkcionářům, ale názorově se rozcházel s nově nastolenými pořádky, které byly v Československu zaváděny po komunistickém převratu v únoru 1948. Turbulentní období února 1948 prožíval v Červeném Kostelci, kam byl přeložen v březnu 1946. Své názory se nebál prezentovat veřejně, a tak již v březnu 1948 rozhodl Okresní akční výbor pro školství a osvětu v Náchodě zprostit jej vyučování československého náboženství ve všech národních školách náchodského okresu. V odůvodnění stálo, že neprojevil dostatečné pochopení pro nové lidově demokratické uspořádání státu. Vedení diecéze v Hradci Králové na výše zmíněný přípis reagovalo farářovým přeložením do Chocně. Rovněž v novém působišti se František Benda dostával do sporů s představiteli komunistického režimu. Přestože jeho služba byla vedením diecéze hodnocena vesměs kladně, jak dokládají i zápisy z vizitačních návštěv, byl mu z politických důvodů církevním referátem při Odboru pro školství a kulturu Krajského národního výboru v Pardubicích k 1. říjnu 1958 odebrán státní souhlas pro výkon duchovenské služby. Nadřízenými mu bylo doporučeno, aby ihned zahájil jednání o možnosti přeložení do invalidního důchodu, neboť s ním budou muset k 1. říjnu 1958 rozvázat pracovní poměr bez výpovědi. Do služeb církve se již nevrátil. Přesto nadále s církví žil. Poslední léta, již vážně nemocen, prožil v Roudnici nad Labem.[3]

Odkazy

Poznámky

  1. Charakteristika "husitská" byla k názvu církve přičleněna z rozhodnutí VI. řádného sněmu v roce 1971.

Reference

  1. JINDRA, Martin. Sáhnout si do ran tohoto světa. Perzekuce a rezistence Církve československé (husitské) v letech 1938–1945. Praha: Ústav pro studium totalitních režimů, Církev československá husitská, 2017. S. 476. 
  2. Sáhnout si do ran tohoto světa, s. 477.
  3. Sáhnout si do ran tohoto světa, s. 477-480.

Literatura

  • Archiv Královéhradecké diecéze Církve československé husitské, f. Osobní složky duchovních, osobní výkaz Františka Bendy.
  • Ústřední archiv a muzeum Církve československé husitské, f. Osobní složky duchovních, osobní výkaz Františka Bendy.
  • JINDRA, Martin. Sáhnout si do ran tohoto světa. Perzekuce a rezistence Církve československé (husitské) v letech 1938–1945. Praha: Ústav pro studium totalitních režimů, Církev československá husitská, 2017. 698 s. ISBN 978-80-87912-80-5, ISBN 978-80-7000-141-7. Dále jen Sáhnout si do ran tohoto světa. 
  • Poděkování. Český zápas, 1984, č. 28–29, s. 6.

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
František Benda.jpg
Autor: Novold, Licence: CC BY-SA 4.0
František Benda - kněz