František Bulis

plk. František Bulis
Narození22. září 1916
Hrochův Týnec
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí18. října 1942 (ve věku 26 let)
Northolt
Příčina úmrtíletecká nehoda
Místo pohřbeníhřbitov Brookwood, hrob č. 4
Národnostčeská
Povoláníarmádní pilot
ZaměstnavatelRoyal Air Force
Znám jakoos. č. L-149, RAF 787513
Příbuzníbratři Josef a Slávek Bulisovi
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

František Bulis (22. září 1916 Hrochův Týnec18. října 1942 Northolt) byl český pilot 311. československé bombardovací perutě.

Život

Před druhou světovou válkou

František Bulis se narodil 22. září 1916 v Hrochově Týnci na Chrudimsku, poté žil v přilehlých Stíčanech. Otec mu v mladém věku zemřel na tuberkulózu a rodinu živila pouze matka pracující v cukrovaru. V Moravanech se vyučil strojním zámečníkem. V roce 1935 se přihlásil do Školy pro letecký dorost v Prostějově. K tomu mu pomohl ministr obrany František Machník, kterému František Bulis napsal dopis a který jej osobně přijal. Po jejím absolvování sloužil u Leteckého pluku 2. Nalétal 230 hodin, absolvoval kurz pro dvoumístná letadla a dosáhl hodnosti četaře.

Druhá světová válka

Francie

Po německé okupaci v březnu 1939 opustil František Bulis společně s Oskarem Valoškem, Karlem Langem, Františkem Doležalem a Oldřichem Tošovským v prostoru Ostravy ilegálně Protektorát Čechy a Morava a přes Polsko se dostal do Francie, kam dorazil 21. června 1939 a kde vstoupil do cizinecké legie. Během září sloužil u pozorovací letky v Casablance, následně do konce listopadu v Alžírsku. Po převelení zpět do Francie prodělával na letištích v Châteauroux a Istres výcvik na tamních bombardovacích strojích zejména na typu Bloch MB.210. Nalétal osmdesát hodin. Po pádu Francie v červnu 1940 se evakuoval do Spojeného království.

Spojené království

Ve Spojeném království vstoupil František Bulis do Royal Air Force a po výcviku na britskou leteckou techniku v Cosfordu byl v květnu 1941 zařazen k 311. československé bombardovací peruti. Jako pilot se s perutí účastnil náletů na nacistické Německo a okupovanou Evropu, po jejím přechodu pod pobřežní velitelství i protiponorkových hlídkových letů.[1] Ve dnech 16. srpna a 9. září 1942 se účastnil úspěšných útoků na německé ponorky. Dne 18. října téhož roku pilotoval stroj Vickers Wellington T2564 KX-T během přeletu do Londýna, ve kterém cestovalo dalších třináct příslušníků 311. perutě a jeden belgický důstojník. Stroj se z nezjištěných příčin zřítil u letiště Northolt a všichni na jeho palubě a šest dalších osob na zemi zahynulo. Byl pohřben na hřbitově v Brookwoodu.[2] Dosáhl hodnosti podporučíka.

Posmrtná cenění

  • V roce 1991 byl František Bulis in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka

Odkazy

Související články

  • Jaroslav Jebáček
  • Václav Študent
  • Josef Švec
  • Jan Bláha (pilot)
  • Václav Haňka
  • Antonín Bunzl
  • Bedřich Gissübel
  • František Doležal (palubní střelec)
  • Vladimír Rájecki
  • František Stoklásek
  • František Paclík
  • Josef Čech
  • Vilém Götzlinger

Literatura

Dokumentární pořady

Reference

  1. OSOLSOBĚ, Jiří. Zbylo nás devět. 2. vyd. Praha: Naše vojsko, 1990. ISBN 80-206-0207-0. Autor létal jako radiotelegrafista v posádce Františka Bulise. 
  2. Hrob Františka Bulise na stránkách Velvyslanectví České republiky v Londýně

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)