František Bulla

Monsignore
František Bulla
Tajný papežský komoří
Předseda Ústřední jednoty Raiffeisenek
Církevřímskokatolická
DiecézeBrno
Jmenování1914
Svěcení
Kněžské svěcení1890
Osobní údaje
ZeměRakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum narození14. února 1868
Místo narozeníRačice , Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí25. dubna 1929 (ve věku 61 let)
Místo úmrtíKřtiny , ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHřbitov ve Křtinách
Národnostčeská
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Bulla (14. února 1868, Račice25. dubna 1929, Křtiny) byl český římskokatolický kněz, profesor teologie, spisovatel a papežský komoří.

Život

Narodil se 14. února 1868 v Račicích u Vyškova jako syn rychtáře Tomáše Bully. Roku 1885 absolvoval české státní gymnasium v Brně a poté bohoslovecký ústav v Brně. Do roku 1893 studoval na Vyšším ústavě u sv. Augustina ve Vídni. Na kněze byl vysvěcen roku 1890 a roku 1893 získal titul doktora teologie. Působil jako prefekt a později regent chlapeckého semináře v Brně a roku 1899 se stal profesorem teologie. Byl předsedou Jednoty hospodářských družstev, správní radou Moravské banky. Roku 1898 byl zvolen předsedou Ústřední jednoty Raiffeisenek, kterým byl do konce svého života. Byl členem Dědictví sv. Cyrila a Metoděje.

Roku 1914 jej papež Benedikt XV. jmenoval Papežským tajným komořím a tím získal titul monsignore.

Mezi jeho díla patří O věrohodnosti Skutkův apoštolských. Pravidelně přispíval do církevního časopisu Muzeum a psal vědecké práce z oboru sociologie a filozofie.

Zemřel 25. dubna 1929 ve Křtinách. Jeho tělo odpočívá na hřbitově v rodných Křtinách.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
František Bulla.jpg
František Bulla, kněz, tajý komoří, monsignore